Šéf NASA to řekl bez obalu: „Čína je docela dobrá v kradení“

Administrátor NASA Bill Nelson během nedávného jednání House Appropriations Committee musel čelit i jedné nepříjemné otázce. Ta se týkala skutečnosti, že Čína bezostyšně „krade“ návrhy kosmických lodí pocházející z amerického veřejného i soukromého sektoru.

Zástupce Alabamy Robert Aderholt podobnosti mezi koncepty jmenovaných zemí označil za „otřesné“ a následně se Nelsona zeptal, co přesně NASA „dělá, aby zabezpečila americký výzkum a vývoj“.

„Jo, jsou docela dobří v kradení,“ odpověděl bývalý senátor a astronaut. „A myslím, že je naší povinností brát kybernetickou bezpečnost velmi, velmi vážně.“

Artemis I už v srpnu?

Nelson rovněž připustil, že USA a Čína momentálně soutěží v pomyslném „vesmírném závodě“, který je velmi podobný někdejšímu soupeření mezi USA a SSSR.

Později během téhož slyšení pak prohlásil, že lunární mise Artemis I, zahrnující první let rakety Space Launch System (SLS) a současně druhý nepilotovaný let kosmické lodi Orion, bude zahájena kolem srpna letošního roku.

Tento výrok mnohé překvapil, protože NASA dříve uvedla, že datum startu oznámí až po tzv. „zkoušce mokrých šatů“ koncem tohoto léta.

Titulní foto: NASA HQ PHOTO, CC BY-NC-ND 2.0

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (27) Další článek: NASA pozastavuje výstupy do vesmíru. Důvodem jsou problémy se skafandry

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Kosmonautika, NASA, Artemis, USA, Čína, Orion, Artemis 1, SLS, Sovětský svaz, Vesmírný závod, Astronaut, Alabama, Kosmická loď, R + B, Nelson, Kradení, Launch System, Bill Nelson, Obal