tecquilka
tecquilka
20. května 2022 • 10:27

Kuknete na zajimave video od Wired a pristupu k kopirovani v CN:
https://www.youtube.com/watch... Jinak znamy co maji (resp. vyuzivaji) vyrobu v CN se vsichni shoduji v tom, ze co si zaplatite, to dostanete (a to i kvalitni provedeni, btw v CN se za misku rize dneska uz nepracuje ani nahodou, zacinaji byt pomalu drazi)Co mi spis prijde jako zajimavejsi tema, nez samotne kopirovani, je obecne zpusob ochrany dusevniho vlastnictvi u nas a v US.Zatim vypada, ze patenty a pravni ochrana co mame dnes, dost "zkostrbatuji" vyvoj. Mate firmu, ktera si patentuje kde co, zaroven je jasne ze v zivote nebude mit zajem patenty aplikovat, ale jen ceka az to stejne nekdo pouzije.. a pak zadost o vyrovnani... Proste patentovy troloveJenze jak to resit? Uprimne nevim... na jednu stranu chci chranit "vynalezce", na druhou stranu zase nedava smysl se pri vyvoji bat (a pripadne jej vzdat) jen kvuli tomu, ze nejaka firma si na blind patentovala neco (kor kdyz je to obecneho razu)...Vybavuji si video s Muskem a jednim youtuberem (fanda do raketek) - prochazeli se hangarem a mel tam naskladane nove motory a ptal se jestli ty zabery co ted udelal ma smazat, protoze "nove motory/dusevni vlastnictvi". Musk reagoval ze at si je klidne necha, stejne pri kazdem testu jsou v okoli lidi s teleobjektivy, takze netreba to hrotit... Vidim v tom obrovskou sebeduveru, protoze nez "ty to zreprodukujes, ja uz budu mit dalsi verzi...".

Názor byl 1× upraven, naposled 20. 5. 2022 10:28

Richard Vacek
20. května 2022 • 6:30

Čína taky už řadu let podává nejvíc patentů - stačí se podívat, jak rok od roku roste, zatímco západ klesá:
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Intellectual_P... ...

Bzuci.
19. května 2022 • 13:51

Kopírování, inspirování, je naprosto regulérní životní strategie nebo techniky.
Můžete se na to dívat jako na něco nemorálního, ale k ničemu vám to nebude. Lze to, a v rámci celého světa to nelze vymáhat.
Čína si zaslouží hold i za to, že její kopie jsou často lepší než originál.A pokud to někomu vadí, což se nedivím, pak si uvědomte, že pokud se Čína posledních 30 let netají, že kopíruje, tak stěžovat si na to, že krade duševní vlastnictví právě teď, je trochu pozdě...
(díky za to, že tu byly zmíněny i další příklady, kdy si státy kradly technologie navzájem; na Youtube lze najít přednášku, jejíž jméno i autora jsem zapomněl, proč že je vlastně toto vzájemné okrádání nakonec všeobecně výhodné)

Federmann
19. května 2022 • 12:51

To jim jako v kosmu ukradli Vakuum?

Jirka36554823
19. května 2022 • 10:16

Mají dlouho řadu let zkušeností a jsou čím dál lepší.Nicméně myslím, že s příchodem skutečné umělé inteligence patenty jako koncept skončí nebo se velmi výrazně trsansformují. Bude totiž "proveditelné" si přihlásit třeba miliardu patentů za rok/měsíc/den a technologický vývoj tak efektivně omezit jedním subjektem. A možná se toho i dožijeme.

jirik66
19. května 2022 • 7:04

A Rusové jim zdatně šlapou na paty :-D

Miroslav Lovecky
19. května 2022 • 3:18

na tom není nic zvláštního. Dřív zase evropané dolovali z Číny tajemství hedvábí, porcelánu a střelného prachu - na tu dobu převratné věci.

Tojevono
18. května 2022 • 23:44

A co Indie? Všechno sami?
Je zvláštní, jak Indii všechno prochází. Již brzy budou mít i Indové astronauta.Indům projde i to, že odkloní téměř všechnu ruskou ropu z EU.

Net.Xtreme
18. května 2022 • 21:05

“Docela dobrá” situaci moc nevystihuje, Čína má dost propracovaný systém o několika úrovních.

Ondřej Tesařík
18. května 2022 • 20:42

Říká se tomu efekt bumerangu. Nejprve získáš a následně ztratíš. Přitom stále dokola někdo říká B a současně vědomě zatlouká A.

Určitě si přečtěte

Články odjinud