Šéf Pfizeru: Vakcína proti omikronu bude připravená v březnu. Měla by lépe chránit proti nákaze

Generální ředitel farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla uvedl, že do března bude připravena vakcína proti covidu-19, která bude zaměřena speciálně na variantu koronaviru označovanou jako omikron. Dle jeho slov již byla zahájena výroba prvních dávek.

Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tvořila minulý týden varianta omikron více než 95 % všech nových případů covidu-19 v USA. V Česku se na začátku týdne přehoupla v sedmidenním průměru přes 50 % a podle SZÚ by měla v průběhu tohoto týdne začít jednoznačně dominovat.

Vakcína proti omikronu

„Tato vakcína bude připravena v březnu,“ řekl Bourla v pořadu Squawk Box vysílaném televizní stanicí CNBC. Poznamenal také, že není jasné, zda je vakcína zaměřená na konkrétní variantu nezbytná nebo jak přesně bude použita.

„Doufáme, že dosáhneme něčeho, co bude nabízet mnohem, mnohem lepší ochranu zejména proti infekcím, protože ochrana proti hospitalizacím a závažným průběhům onemocnění je právě teď se současnými vakcínami přiměřená, pokud máte třetí dávku,“ řekl Bourla.

Pfizer rovněž uvedl, že pracuje na vylepšení stávajícího složení vakcíny, kterou vyvinul společně s německou společností BioNTech. Firma tak může „v případě potřeby aktualizovat stávající vakcínu tak, aby reagovala na jakoukoli budoucí variantu, která by mohla vzbuzovat obavy,“ konstatoval tiskový mluvčí.

Dle mluvčího je firma připravena na situaci, kdy by posilovací dávka vakcíny neměla očekávané výsledky. „V případě, že se zjistí, že třetí dávka současné vakcíny nechrání proti variantě omikron nebo jiným budoucím variantám, Pfizer předpokládá, že bude schopen vyvinout a vyrobit vakcínu na míru proti této variantě přibližně do 100 dnů.“

Zatím musí stačit tři dávky

Hlavní lékařský poradce Bílého domu Anthony Fauci v prosinci předpověděl, že se omikron stane dominantním kmenem viru v USA. Neřekl ale, že by k udržení imunity byla nutná nová vakcína zaměřená na tuto mutaci. Místo toho Fauci vyzval Američany, aby se nechali očkovat posilovacími vakcínami, které podle studií poskytují dostatečnou ochranu.

V tomto mu dává za pravdu nedávná studie britské Agentury pro ochranu zdraví, která zjistila, že očkování posilovací dávkou je až ze 75 % účinné při prevenci symptomatické infekce covidem-19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2 B.1.1.529.

Pozadu nezůstává ani konkurenční farmaceutická firma Moderna. Ta v pondělí na svých stránkách uvedla, že zatímco první obrannou linií proti omikronu je třetí dávka její stávající vakcíny, vyvíjí také posilovací injekci zaměřenou právě proti této mutaci. Očekává, že klinické testování této vakcíny začne počátkem tohoto roku.

Nová varianta koronaviru, označovaná jako omikron, která byla poprvé zachycena koncem listopadu v Jihoafrické republice, má velké množství mutací, z nichž nejméně 30 je ve spike proteinu. Kvůli tomu je mnohem infekčnější než předchozí varianty. Prakticky ve všech oblastech, kde se rozšířil, omikron rychle nahradil předchozí variantu delta.

Diskuze (123) Další článek: SwifDoo je skvělý nástroj na tvorbu, úpravu a slučování PDF. Návod a půlroční plná verze zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,