Šéf Roskosmosu popřel své dřívější výroky, podle nichž chce Rusko předčasně opustit Mezinárodní vesmírnou stanici

Generální ředitel kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin v nedávném rozhovoru pro CNN uvedl, že Rusko Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) předčasně neopustí.

To je ovšem v naprostém rozporu s řadou jeho starších výroků. Když na tuto skutečnost byl upozorněn, reagoval tím, že problém je nejspíš v interpretaci.

„Tohle jsem s největší pravděpodobností neřekl,“ bránil se. Přitom ještě před několika měsíci v dané souvislosti jasně mluvil o tom, že Rusko plánuje „předat odpovědnost za náš segment“.

Vážná ztráta paměti, nebo...

V červnu pak odchodem z ISS hrozil kvůli sankcím USA. „Buď budeme spolupracovat – a v takovém případě budou sankce okamžitě zrušeny – nebo spolupracovat nebudeme a zprovozníme vlastní stanici,“ prohlásil v ruském parlamentu.

Podle některých zahraničních komentátorů jsou tak pouze dvě možnosti: Rogozin trpí vážnou ztrátou paměti, nebo – což je prý mnohem pravděpodobnější – znovu troluje NASA.

„Jde jen o to, že mluvíme o tom jak lze pokračovat v našem kamarádství, v přátelských vztazích s našimi americkými partnery, když americká vláda zavádí sankce proti těm stejným organizacím, které zásobují Mezinárodní vesmírnou stanici,“ dodal během výše zmíněného interview pro CNN.

Titulní foto: A.Savin, CC BY-SA 3.0

Diskuze (33) Další článek: Z VESMÍRU: Proč jsou vesmírné teleskopy nenahraditelné

Témata článku: NASA, USA, Rusko, Mezinárodní vesmírná stanice, ISS, Dmitrij Rogozin, Roskosmos, Rusk, CNN, Generální ředitel, Sankce, Výrok, ParlamentSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru