Sekvenování koronaviru: Jak se dělá genomová epidemiologie pandemie?

  • V tuto chvíli je ve světě přečteno na 4 tisíce genomů viru SARS-CoV-2
  • Jaké metody se při tom využívají?
  • A k čemu všemu jsou nám získané informace dobré?

Pandemický koronavirus SARS-CoV-2 nás zaskočil. Stále o něm nevíme mnoho a přitom jsou právě znalosti nesmírně důležité při zdolávání pandemie, která teď rdousí celou planetu.

Bývalý šéf americké FDA Scott Gottlieb nedávno prohlásil, že kdyby v roce 1918 namísto španělské chřipky udeřil koronavirus infekce Covid-19, byl by výsledný účet ještě děsivější. Teď ale naštěstí není rok 1918. Máme k dispozici mnohem pokročilejší technologie a metody, s nimiž je možné zkoumat pandemický patogen i lidi, kteří se stali kořistí pandemie.

Jednou z takových možností, o jakých se lidem v roce 1918 ani nesnilo, je čtení a analyzování genomů koronaviru. Oproti situaci ještě před pár lety jde navíc o čtení velmi rychlé a relativně levné. Podle dostupných informací je v tuto chvíli ve světě přečteno na 4 tisíce genomů viru SARS-CoV-2, z nichž téměř 3 500 pochází z Evropy.

Několika z nich přispěla i Česká republika. Ve zpracování genomů hrají významnou roli volně dostupné služby, jako je například Nextstrain, online nástroj pro práci s přečtenými genomy, jejich analýzy a vizualizace. Nejde přitom jen o Covid-19, ale i řadu dalších nebezpečných patogenů. Při čtení a analyzování velkého počtu genomů pandemického viru se skvěle uplatňuje mezinárodní spolupráce. Podílí se na tom prakticky celý svět.

Nanopórové sekvencování v akci

Genom je jako jedna velmi dlouhá věta genetické informace, která se skládá ze čtyřech různých písmen, čili nukleotidů. V případě koronaviru má tato věta délku přibližně 30 tisíc písmen. Ke čtení genomů koronaviru se využívají různé postupy sekvencování.

Stále častěji se přitom prosazuje teprve nedávno vyvinutá převratná technologie nanopórového sekvencování. Je založená na tom, že skrz speciálně vytvořené nesmírně malé otvory, tzv. nanopóry, procházejí řetězce nukleových kyselin. Jednotlivé typy písmen genetického kódu se mírně liší v tom, jak ovlivňují elektrické vlastnosti takového nanopóru. Díky tomu může připojené elektronické zařízení velikou rychlostí a přesností číst sekvenci písmen dotyčné nukleové kyseliny.

Vzhledem k dostupným technologiím byl kompletní genom jednou z prvních zásadních informací, kterou se nám povedlo o pandemickém viru získat. Přečtené genomy je přitom možné důkladně vytěžit a získat z nich celou řadu velice důležitých dat.

Odborníci například velmi pečlivě hlídají evoluci viru, především to, jak tento virus mutuje. Mohly by se objevit podstatně méně virulentní varianty viru, které by nám ulehčily život, nebo naopak více hrozivé verze. Intenzita mutací je rovněž důležitá pro vývoj vakcíny. Čím méně virus mutuje, tím snazší ho bude „zasáhnout“ vakcínou.

Co je to genomová epidemiologie?

Jak uvádí molekulární biolog Peter Thielen z americké Johns Hopkins University, z přečtených genomů, které byly získány z pacientů na různých místech, je možné vyčíst jak se virus šíří. V této souvislosti se mluví o genomové epidemiologii, protože propojuje genomy s epidemiologií dotyčné choroby.

Thielenův kolega Thomas Mehoke k tomu dodává, že přečtené genomy je možné využít i dalšími způsoby, například k odhadům skutečného počtu infikovaných lidí v dané oblasti.

Využití genomové epidemiologie ukazuje například studie týmu čínských a britských odborníků „Genomic epidemiology of SARS-CoV-2 in Guangdong Province, China“, která se nedávno objevila na preprintovém serveru medRxiv. Vyplývá z ní, že do 19. března 2020 bylo v jihočínské provincii Kuang-tung, která je s asi 110 miliony obyvatel nejlidnatější provincií Číny, uskutečněno 1,6 milionu testů infekce Covid-19. Z nich bylo 1 388 pozitivních.

Od nakažených lidí byly získány genomy pandemického viru, jejichž analýzy ukázaly, že se virus do provincie Kuang-tung dostával opakovaně a nezávisle, a pak se z těchto jednotlivých ohnisek postupně šířil. Výsledky rovněž potvrzují, že opatření zavedená v průběhu infekce v Číně nakonec vedla k přerušení tzv. komunitního šíření pandemie v provincii, tedy mezi místními lidmi.

Zároveň se ukazuje, že ještě není konec. V provincii Kuang-tung se stále objevují nově importované případy infekce a stále je nutné číst a studovat genomy pandemického viru.

Váš názor Další článek: Komunikátor Telegram má už 400 milionů uživatelů a přináší novinky

Témata článku: Koronavirus, Výzkum, COVID-19, Evropa, Čína, Genetika, Viry, Biologie, Infekce, Pandemie, Scott Gottlieb, Genom, Provincie, China, Kua, Johns Hopkins University, Epidemiolog, Epidemiologie, Kořist, COVID, Písmeno, Virus, Jak, Česká republika22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix