Senior dostal infarkt, pomohl ho zachránit dron. Přivezl defibrilátor k oživení muže

Autonomní dron společnosti Everdrone zřejmě přispěl k záchraně života 71letého muže ze švédského Trollhättanu. Když senior během odklízení sněhu před svým domem dostal infarkt a zahlédl ho lékař, který zrovna jel kolem, záchranáři mu poslali defibrilátor, aby muže mohl oživit. Učinili to právě speciálně vyvinutým dronem. 

Podle firmy je to první podobný zdokumentovaný případ v historii, kdy tato technologie prokazatelně pomohla zachránit život někomu po infarktu. Podobné tvrzení se ovšem těžko ověřuje, celosvětové statisky o lékařských dronech se nevedou.

Podle Everdrone se událost měla odehrát takto – Švéd v pokročilém věku se 9. prosince snažil ze své příjezdové cesty odklidit sníh. Během činnosti ucítil prudkou bolest na hrudi, načež začal kolabovat. K jeho štěstí ale zrovna kolem projížděl lékař, který z okna auta rozpoznal, že senior má zdravotní problém, zastavil a běžel mu na pomoc.

Klepněte pro větší obrázek
Přenosný defibrilátor, který medicínský dron převáží

Lékař muže na chodníku začal oživovat, věděl ale, že v současných podmínkách toho moc nesvede, zakřičel proto na kolemjdoucí osobu, ať zavolá záchranku. Ta to udělala, dispečerům záchranné služby situaci popsala a ti vůz poslali. Ale ještě před tím za lékařem nechali doletět dron s tzv. AED defibrilátorem, aby seniora udržel na živu alespoň do té doby, než záchranka dorazí. Dron byl na místě za tři minuty a lékař defibrilátor opravdu použil. 

Společný projekt vědců a záchranářů

„Zrovna jsem byl na cestě do místní nemocnice, kde pracuji, když jsem se podíval z okna auta a viděl jsem muže, který před svým domem zkolaboval,“ cituje společnost lékaře, jehož jméno je údajně Mustafa Ali. „Okamžitě jsem pochopil, že něco je špatně a přispěchal jsem na pomoc. Muž neměl žádný puls, tak jsem ho začal resuscitovat, zatímco jsem jinému kolemjdoucímu řekl, ať zavolá záchranáře. Jen chvíli poté mi proletěl nad hlavou dron s defibrilátorem,“ pokračují jeho slova. 

Příběh zní tak šťastně a obsahuje tolik náhod, že skoro zní, jako by nebyl opravdový. Švédský veřejnoprávní rozhlas Sveriges Radio nicméně lékaře dohledal a ten všechny události potvrdil. Everdrone se tak zřejmě skutečně může chlubit, že jím operovaný dron se záchranou života pomohl. 

Společnost aktuálně spolupracuje se záchrannou službou ve švédském regionu Västra Götaland a časem plánuje expandovat jak do zbytku země, tak do dalších částí Evropy. Samotný dron vyvinulo Centrum pro resuscitační vědy univerzity Karolinska Institutet přímo se švédskou záchrannou službou.

Další článek: Číslování mělo přinést pořádek… A pak přišlo nové matoucí Wi-Fi 6 Release 2

Témata článku: Technologie, Zdraví, Evropa, Drony, Švédsko, Dům, Senior, Oživení, Infarkt, Defibrilátor, Lékař, Záchranáři, Záchranná služba, Drony na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Po asteroidu, který zabil dinosaury, zbyly pod mořským dnem obrovské jizvy

Po asteroidu, který zabil dinosaury, zbyly pod mořským dnem obrovské jizvy

** Američtí vědci objevili pod mořským dnem terénní vlny ** Důkazy naznačují, že vznikly po srážce s asteroidem ** Víme víc o jednim z nejdramatičtějších dnů v historii naší planety

Karel Kilián
KatastrofyZeměAsteroidy
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě