Šestikolka Curiosity vyfotila na Marsu otvor, který vypadá jako umělý vchod do podzemí

Šestikolka Curiosity pořídila 7. května (Sol 3466) krátce před desátou hodinou dopolední našeho času záběr, který s menším zpožděním způsobil poprask na sociálních sítích.

Mise Mars Science Laboratory s roverem Curiosity přistála v Galeově kráteru 6. srpna 2012 v 7:30 ráno našeho času a od té doby zkoumá povrch rudé planety a hledá mimo jiné i důkazy života.

Na projekt MSL loni v únoru navázala neméně úspěšná mise Mars 2020 s téměř identickou šestikolkou Perseverance, která společně s dronem Ingenuity přistála v kráteru Jezero.

Klepněte pro větší obrázek
Vypadá to jako uměle ražený vhod do skalního obydlí, ale jak už to mu v životě bývá, bude to nejspíše opět jen marsovská eroze

Ve skutečnosti je otvor maličký

Ale zpět k fotografii. Duální panoramatická kamera Mastcam zaznamenala nejspíše erozní útvar na skalnatém svahu, který vypadá, jako by to byl pečlivě vybroušený vchod do podzemí a s rozměry v podstatě standardních vchodových dveří.

Klepněte pro větší obrázek
Najdete dveře na složeném snímku?

Z nitra prohlubně asi žádný zelený mužik nevykoukne, podle debaty pod příspěvkem na Twitteru má totiž otvor velikost jen okolo 11 palců – 28 centimetrů.

Za erozí, která vypadá až podezřele uměle, v každém případě nemusíte cestovat napříč sluneční soustavou. Jak totiž připomíná další tweet v diskuzi, téměř dokonale zpracované skály najdete i na zemském povrchu. A i v těchto případech se o vše postarala výhradně příroda a její procesy.

Twitter je už plný vtípků

V každém případě, během několika hodin se Twitter zaplnil všemožnými retušemi a vtípky, k čemu všemu by mohl otvor sloužit a kdo všechno z něj nakonec vykoukne.

Diskuze (31) Další článek: Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

Témata článku: Vesmír, NASA, Twitter, Mars, Sluneční soustava, Eroze, Podzemí, Mars Science Laboratory, MSL, Kráter Jezero, Curiosity, Vchod, OtvorSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
S drátem i bez. Jak snadno dostat fotky a další soubory z telefonu do počítače

S drátem i bez. Jak snadno dostat fotky a další soubory z telefonu do počítače

Pokud chcete přenášet soubory mezi telefonem s Androidem a PC, můžete si vybrat hned z několika způsobů. Je dobré si ale předem ujasnit, kolik a jak velkých souborů chcete nahrávat.

Jan Spěšný