Severní Korea se pokusila vyslat do vesmíru špionážní satelit. I s raketou Čchollima-1 ale skončil ve vodě

Severní Korea chtěla vyslat do vesmíru špionážní družici zvanou Malligyong-1. Dotyčné zařízení však nakonec skončilo ve vodách oceánu.

Příčinou byla porucha druhého stupně rakety Čchollima-1, která měla dotyčný satelit vynést na oběžnou dráhu. Severokorejská média toto selhání připisují „nestabilnímu“ palivu a rovněž skutečnosti, že Čchollima-1 je relativně nová. Všechny její „vážné nedostatky“ však prý budou brzy opraveny.

Podle The Guardian jde v pořadí již o šestý pokus Severní Koreje o vypuštění družice. Bílý dům neúspěšný start odsoudil a označil ho za „drzé porušení několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN“.

Tajný test raketového systému dlouhého doletu?

Jižní Korea později oznámila, že se jí podařilo získat část pravděpodobných trosek, což by pro ní mohlo být velkým přínosem.

„Techničtí experti budou s velkými, vícestupňovými boostery z vyzdvižených trosek, schopni získat obrovský přehled o odbornosti Severní Koreje,“ řekl americký bezpečnostní analytik Ankit Panda agentuře Agence France-Presse.

Připomeňme, že v minulosti se obecně věřilo, že za experimenty tohoto typu stojí snaha Pchjongjangu obejít mezinárodní pravidla a tajně testovat raketové systémy dlouhého doletu.

Diskuze (31) Další článek: Jak si stáhnout balík nových funkcí Moment 3 pro Windows 11. Řeší také zasekávání her

Témata článku: Vesmírná technika, Raketa, Satelit, Družice, Severní Korea, špionáž, Satelitní komplety na Heureka.cz