Severní Koreu od jaderného pokušení možná odradí protiraketový systém THAAD

  • Před pár dny proběhl další úspěšný test protiraketového systému THAAD
  • Tento systém 11. července zachytil cvičnou balistickou raketu středního doletu a zlikvidoval ji
  • THAAD si stále drží pozoruhodnou 100% úspěšnost

Americká vládní agentura Missile Defense Agency (MDA), která je součástí Pentagonu, ve spolupráci s americkou armádou před pár dny uspořádala úspěšný test protiraketového systému THAAD. Testovaný systém 11. července (2017) zachytil cvičnou balistickou raketu středního doletu a zlikvidoval ji. Tento test systému THAAD přitom následoval vzápětí po dalším testu severokorejské balistické rakety.

THAAD, čili anglicky Terminal High Altitude Area Defense, je americký mobilní protiraketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin, který slouží jako obrana zejména proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. Jeho úkolem je chránit před takovými raketami kriticky významné cíle, ať už vojenské anebo civilní.

THAAD ničí balistické rakety při opětovném vstupu do atmosféry, a to nikoliv explozí, nýbrž kinetickou hlavicí, která zlikviduje protivníkovu raketu velkou energií nárazu. Systém dokáže zničit cíl zhruba do výšky 150 km nad zemí a do vzdálenosti až 200 km.

Zmíněný nejnovější a velmi realistický test systému nesl označení Flight Test THAAD (FTT)-18. Letoun amerického vojenského letectva Boeing C-17 nejprve ve vzduchu nad Pacifikem severně od Havajských ostrovů vypustil balistickou střelu.

Pak přišla na řadu 11. dělostřelecká brigáda protivzdušné obrany, která operuje se systémem THAAD na aljašském ostrově Kodiak. Jejich systému se podařilo tento cíl zachytit, sledovat a poté završit test jeho zničením.

Realitu testu zvýšila i skutečnost, že vojáci obsluhující komponenty systému THAAD neměli informaci o přesném okamžiku vypuštění cvičné balistické rakety.

THAAD má stále 100% úspěšnost

Podle vedení Missile Defense Agency to byl naprostý úspěch. Podle statistiky jde o 14. zlikvidování testovaného cíle ze 14. pokusů. Systém THAAD si tedy stále drží pozoruhodnou stoprocentní úspěšnost.

Podle dosavadních výsledků tento systém předčí výkony amerického národního Systému pozemní obrany pro střední fázi letu GMD (Ground-based Midcourse Defense). Ten má sice na kontě více testů, jejich úspěšnost je ale zřetelně nevyvážená.

Kvůli neutuchající zálibě brutálního severokorejského režimu v jaderných a raketových testech se USA již v roce 2015 rozhodly přesunout systém THAAD do Jižní Koreje. Přítomnost tohoto systému výrazně zvýší obranyschopnost země a zejména hlavního města Soulu proti případnému severokorejskému raketovému útoku.

S tímto krokem nesouhlasí Čína a také Rusko, které mají obavy především z umístění moderního radaru AN/TPY-2. Navzdory tomu byl přesun první baterie systému THAAD do Jižní Koreje zahájen v březnu 2017.

Zdroj: Scout Warrior, Foto: U.S. Army

PATRIOT Advanced Capability 3 (PAC-3) a Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) v akci:

Diskuze (3) Další článek: Facebook plánuje předplatné pro články. Zdarma jich půjde přečíst jen deset

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Čína, Rusko, Zbraně, Raketa, Armáda, Boeing, Jaderný útok, Severní Korea, Pentagon, Midcourse Defense, Krátký dolet, Přítomnost, Hlavní město, Havajský ostrov, Havajský, Odra, Severní, Úspěšný test, Významný cíl, Balistická raketa, Kodiak, THAADSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy