Vojenství | Severní Korea

Severní Koreu od jaderného pokušení možná odradí protiraketový systém THAAD

  • Před pár dny proběhl další úspěšný test protiraketového systému THAAD
  • Tento systém 11. července zachytil cvičnou balistickou raketu středního doletu a zlikvidoval ji
  • THAAD si stále drží pozoruhodnou 100% úspěšnost

Americká vládní agentura Missile Defense Agency (MDA), která je součástí Pentagonu, ve spolupráci s americkou armádou před pár dny uspořádala úspěšný test protiraketového systému THAAD. Testovaný systém 11. července (2017) zachytil cvičnou balistickou raketu středního doletu a zlikvidoval ji. Tento test systému THAAD přitom následoval vzápětí po dalším testu severokorejské balistické rakety.

THAAD, čili anglicky Terminal High Altitude Area Defense, je americký mobilní protiraketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin, který slouží jako obrana zejména proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. Jeho úkolem je chránit před takovými raketami kriticky významné cíle, ať už vojenské anebo civilní.

THAAD ničí balistické rakety při opětovném vstupu do atmosféry, a to nikoliv explozí, nýbrž kinetickou hlavicí, která zlikviduje protivníkovu raketu velkou energií nárazu. Systém dokáže zničit cíl zhruba do výšky 150 km nad zemí a do vzdálenosti až 200 km.

Zmíněný nejnovější a velmi realistický test systému nesl označení Flight Test THAAD (FTT)-18. Letoun amerického vojenského letectva Boeing C-17 nejprve ve vzduchu nad Pacifikem severně od Havajských ostrovů vypustil balistickou střelu.

Pak přišla na řadu 11. dělostřelecká brigáda protivzdušné obrany, která operuje se systémem THAAD na aljašském ostrově Kodiak. Jejich systému se podařilo tento cíl zachytit, sledovat a poté završit test jeho zničením.

Realitu testu zvýšila i skutečnost, že vojáci obsluhující komponenty systému THAAD neměli informaci o přesném okamžiku vypuštění cvičné balistické rakety.

THAAD má stále 100% úspěšnost

Podle vedení Missile Defense Agency to byl naprostý úspěch. Podle statistiky jde o 14. zlikvidování testovaného cíle ze 14. pokusů. Systém THAAD si tedy stále drží pozoruhodnou stoprocentní úspěšnost.

Podle dosavadních výsledků tento systém předčí výkony amerického národního Systému pozemní obrany pro střední fázi letu GMD (Ground-based Midcourse Defense). Ten má sice na kontě více testů, jejich úspěšnost je ale zřetelně nevyvážená.

Kvůli neutuchající zálibě brutálního severokorejského režimu v jaderných a raketových testech se USA již v roce 2015 rozhodly přesunout systém THAAD do Jižní Koreje. Přítomnost tohoto systému výrazně zvýší obranyschopnost země a zejména hlavního města Soulu proti případnému severokorejskému raketovému útoku.

S tímto krokem nesouhlasí Čína a také Rusko, které mají obavy především z umístění moderního radaru AN/TPY-2. Navzdory tomu byl přesun první baterie systému THAAD do Jižní Koreje zahájen v březnu 2017.

Zdroj: Scout Warrior, Foto: U.S. Army

PATRIOT Advanced Capability 3 (PAC-3) a Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) v akci:

Diskuze (3) Další článek: Facebook plánuje předplatné pro články. Zdarma jich půjde přečíst jen deset

Témata článku: Technika, USA, Čína, Raketa, Rusko, Vojenství, Zbraně, Armáda, Boeing, Pentagon, Severní Korea, Jaderný útok, Jaderný test, Balistická střela, Korea, Havaj, Balistická raketa, Severní, Test systému, Dolet, Stíhací letoun, Soul, Brigáda, Vojáci, Pokušení


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31