Shimano vyvíjí automatickou přehazovačku, která se učí, kdy přeřadit

Shimano už nějaký čas nabízí elektronické přehazovačky pro všechny základní typy kol. Jeho systém DI2 (Digital Integrated Intelligence) najdete v řadách pro silniční bicykly, MTB i ty městské.

Pokud umí přehazovačka pomocí externí baterie a malého motorku na povel korektně přeřadit, byl to už jen krůček k tomu, aby inženýři ze Shimana začali pracovat na kompletní automatické přehazovačce s prvky autonomie.

Technologie se jmenuje Shimano Steps a nabízí některé praktické speciality. Jednou z nich je Start mode, kterou by ocenili všichni cyklisté, kteří jezdí po městě a často zastavují třeba na semaforech. Jak už název napovídá, režim po rozpoznání zastavení sám podřadí na předdefinovanou rychlost, takže jakmile se rozsvítí zelená, budete mít automaticky nastavený lehčí převod.

Jak funguje Shimano Steps:

 

Osobně na podřazení často zapomínám a při rozjezdu pak zbytečně mučím jak řetěz, tak řidiče za mnou a sebe samotného.

Tím to ale nekončí. Technologie Shimano Steps má také režim učení, takže neustále analyzuje váš charakter řazení, a může jej pak předvídat a přehodit sama podle naturelu vaší jízdy.

Klepněte pro větší obrázek
Co je třeba k Shimano Steps

Anebo, pokud je naturel vaší jízdy naprosto tragický a přehazovačku, řetěz i další komponenty kola mučíte stejným způsobem jako autor tohoto článku, Shimano Steps samo přeřadí na správnou rychlost podle kadence a rychlosti.

Stručně řečeno, pokud budete chtít a přepnete na plnou automatiku, bude stačit, když budete jen šlapat a motorek se už postará o zbytek.

Klepněte pro větší obrázek
Automat se sám postará o správný převod i bez manuálního řazení

Jediný háčkem na této legraci bude nejspíše cena. Aby měl cyklista nejnovější automat Steps, bude potřebovat všechny dosavadní komponenty. V úvodu zmíněnou elektronickou přehazovačku DI2 a právě Shimano Steps Drive Unit.

Diskuze (41) Další článek: Jak se největší letadlo světa Stratolaunch protrápilo od Muskových raket k hypersonickému Talonu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,