Sibiř zažila jaro spíše jako v Africe. Vědci varují, že pravděpodobnost podobných anomálií se neustále zvyšuje

Zatímco Evropu potrápila teplá vlna především loňský rok, letos se s ní potýkají v Rusku. Jet-streamy (tryskové proudění ve vysokých výškách) zkraje roku v této oblasti pozměnily obvyklé chování vzduchových mas, což mělo za následek výrazné ohřívání v průběhu jara. 20. června tak v oblasti Verchojansku okolo 67. rovnoběžky zaznamenali 38 stupňů Celsia.

Nutno podotknout, že byť se nachází Verchojansk za hranicí severního polárního kruhu, vysoké letní teploty ty nejsou zase tak vzácné, stojí za ním totiž zmíněné proudění a kontinentální klima:

Stále častější teplotní anomálie

Výkyvy teploty jsou zde vysoké. Zatímco v zimě může být až -55 °C, v létě teplota sahá až k 30 °C (rekordy jsou -68,9 °C, +39 °C – což z Verchojansku činí město s nejvyššími výkyvy teplot na světě za rok),“ píše se na Wikipedii.

Klepněte pro větší obrázek
Teplotní anomálie na Sibiři podle World Weather Attribution

Tropy však dorazily o měsíc dříve a teplotní anomálie se drží nad velkou částí severního okraje Ruska. Podle klimatologů z projektu World Weather Attribution se přitom teplotní anomálie z posledních let vyznačují právě tím, že tak trochu přestávají být anomáliemi. Stručně řečeno, pravděpodobnost jejich výskytu v podobných oblastech vzrostla až o několik řádů. Jediným možným vysvětlením má být právě klimatická změna.

Permafrostové krátery

V souvislosti s teplou zimou a jarem a rozsáhlými požáry sibiřských lesů se podle odhadů uvolnilo do atmosféry dalších 56 milionů tun CO2, podle mnoha expertů je ale ještě mnohem větší hrozbou metan jakožto skleníkový plyn, který byl doposud uzamčený ve zamrzlém permafrostu.

Klepněte pro větší obrázek
Geneze permafrostového kráteru Batagajka, jehož stěny mají výšku až 85 metrů (NASA)

Ten však v posledních desetiletích postupně taje, což sebou přináší jak riziko uvolňování ohromného množství plynů, tak v mnoha místech i drastickou změnu reliéfu. Krajina se mění v bažiny, případně se propadá a vytváří hluboké krátery jako hojně citovaný propad Batagajka.

Diskuze (15) Další článek: Intel láká na 2. září. Na prezentaci možná představí nové grafiky Xe a procesory Tiger Lake

Témata článku: Věda, Wikipedia, Evropa, Rusko, Klimatická změna, Afrika, Počasí, Teplota, Permafrost, Anomálie, Kráter, Jak, Verchojansk, Výkyv teplot, VAR, Pravděpodobnost, BATA, SibiřŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

** Co kdyby fotovoltaický panel nevypadal jako fotovoltaický panel? ** Teď to zkouší švédský startup Exeger ** Vyrobil speciální vrstvu, kterou už mají první komerční produkty

Jakub Čížek
FotovoltaikaTechnologie
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody