Šílená vozidla 20. století: Podhuštěný Rolligon, kráčející sovětský bagr a tříkolka v kufru

  • Poválečný rozmach techniky stvořil hromadu bizarních strojů
  • Některé kráčely, jiné se zase podivně valily
  • Jeden takový dokonce napodoboval nafouklého mrože

Když Elon Musk před lety představil prototyp svého lehce post-apokalyptického elektrického automobilu Cybertruck, společnost se rozdělila na dva ostré tábory. Zatímco jedni začali vyplňovat předprodejní online formuláře, druzí si jen nevěřícně klepali na čelo s tím, že se jedná o nejbláznivější vůz, který se kdy dotkl asfaltové vozovky.

Ale pozor, tak tomu rozhodně není. Spíše naopak. Více než sto let automobilismu a k tomu divoká desetiletí studené války totiž zrodily dnes už zapomenuté exempláře, kterým Cybertruck nesahá ani po kotníky. Pojďme se na některé a nich podívat.

Kráčivý bagr

Samostatnou kapitolou s mnoha tisíci videi na YouTube je kráčivý bagr – v angličtině walking „spider“ excavator. Pod touto terminologickou zkratkou na internetu narazíte na nepřeberné množství strojů, které k pohybu nepoužívají pouze kola, ale i nejrůznější podoby hydraulických zdvihů a končetin.

Kráčivý bagr je jedním z nejbizarnějších vozidel současnosti:

Ty jim umožňují jak zdolání téměř libovolné překážky, tak obecně mnohem vyšší stabilitu a práci s rozložením těžiště ve složitém terénu.

Ve srovnání s těžebním bagrem ESH-6/45 jsou ale současné kráčivé bagry jen neškodné hračky. Ukážeme si ho na dalším listu

Diskuze (3) Další článek: Takhle levný MacBook tu ještě nebyl. Základní Air s čipem M1 stojí 22 990 Kč

Témata článku: YouTube, Technika, Internet, Historie, Elektromobily, Elon Musk, Automobily, Evropa, Praha, Válka, Cybertruck, Rusko, Francie, Boston Dynamics, Prototyp, DARPA, Kanada, Flickr, Stroje, Americká armáda, Výztuž, Vajíčko, Karo, Šil, Pneumatiky
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test mobilů za 10 tisíc

Test elektrických koloběžek

Jak naplno využít domácí NAS

Vybíráme chytré hodinky