Technika | Historie | Automobily

Šílené stroje 20. století: Podhuštěný Rolligon, Rhino a kráčející sovětský bagr

  • Poválečný rozmach techniky stvořil hromadu bizarních strojů
  • Některé kráčely, jiné se valily
  • A jeden napodoboval nafouklého mrože

Když Elon Musk loni na podzim představil prototyp svého lehce post-apokalyptického elektrického automobilu Cybertruck, společnost se rozdělila na dva ostré tábory. Zatímco jedni začali vyplňovat předprodejní online formuláře, druzí si jen nevěřícně klepali na čelo s tím, že se jedná o nejbláznivější vůz, který se kdy dotkl asfaltové vozovky.

Ale pozor, tak tomu rozhodně není. Spíše naopak. Více než sto let automobilismu a k tomu divoká desetiletí studené války jako bonus totiž zrodily dnes už zapomenuté exempláře, kterým Cybertruck nesahá ani po kotníky. Pojďme se na některé a nich podívat.

Kráčivý bagr

Samostatnou kapitolou s mnoha tisíci videi na YouTube je kráčivý bagr – v angličtině walking excavator. Pod touto terminologickou zkratkou na internetu narazíte na nepřeberné množství strojů, které k pohybu nepoužívají pouze kola, ale i nejrůznější podoby hydraulických zdvihů a končetin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Alespoň trošku kráčející bagr dnes uvidíte na každé větší stavbě

Ty jim umožňují jak zdolání téměř libovolné překážky, tak obecně mnohem vyšší stabilitu a práci s rozložením těžiště ve složitém terénu.

Ani jeden z těchto relativně malých kráčejících bagrů se však nevyrovná bizarnímu těžebnímu bagru ruské provenience ESH-6/45, jehož krátké video v létě prolétlo sociálními sítěmi, byť originál na YouTube (níže) je o něco staršího data.

Obří kráčející ruský bagr, který v létě bavil sociální sítě:

Mašina váží úctyhodných 278 tun a o její provoz se stará hned několik silných elektromotorů a generátorů. Slávy se však dočkala hlavně kvůli svému pohybu. Motory pohání dvojici končetin, které umožňují kolébavý pohyb dopředu a dozadu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chodící bagr ESH-6/45 z Ruska se tak snadno nezaboří

Díky tomu bagr neuklouzne, je stabilnější a může pracovat i na měkčím podloží, kde by už měla klasická kolová vozidla vážný problém. Ale pozor, rozhodně to neznamená, že je ESH-6/45 elektrickým pírkem. Když se bagr dá do pochodu, zatíží podloží úctyhodným tlakem 108 kPa.

Co je to však proti prototypu z laboratoří ARPA a GE, které v polovině minulého století sestrojily čtyřnohý automobil. Podíváme se na něj v další kapitole.

Diskuze (5) Další článek: Proč je nejpoužívanějším rozlišením na internetu 360 × 640 px?

Témata článku: Technika, YouTube, Historie, Internet, Elektromobily, Elon Musk, Francie, Rusko, Automobily, Boston Dynamics, Flickr, Prototyp, Kanada, Stroje, Cybertruck, Karo, Aljaška, Pneumatiky, Čtveřice, Knipl, Studená válka, Wayma, Vajíčko, Bagr, General Electric


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware