Silikonová maska dokáže číst lidské emoce a sama se nabíjí. Vědci s ní počítají pro VR | Foto: UNIST

Foto: UNIST

Silikonová maska dokáže číst lidské emoce a sama se nabíjí. Vědci s ní počítají pro VR

Inženýři z Ulsanského národního vědeckého a technologického institutu (UNIST), jedné z předních univerzit v Jižní Koreji, tvrdí, že jako první na světě vytvořili nositelné zařízení, které v reálném čase dokáže číst lidské emoce. Toto zařízení, které má podobu obličejové masky, se samo nabíjí a mohlo by najít uplatnění v systémech virtuální reality. 

Vynálezci masky novou technologii nazývají ve zkratce PSIFI, celým názvem se to dá volně přeložit jako obličejový systém integrovaný na kůži. Zařízení totiž spíš než klasickou masku připomíná silikonového pavouka vybaveného senzory, který je vytvořený každému obličeji na míru a který dokáže analyzovat jak verbální, tak neverbální emoce. 

Fig.-1-The-system-overview-with-PSiFI..png
Schéma, jak obličejový systém funguje

První fází v procesu tvorby masky je 3D sken obličeje budoucího uživatele. Aby technologie zvládla správně fungovat, musí být uzpůsobená konkrétní tváři, i takové obličejové rozdíly jako vrásky mohou datových výsledek zkreslit, pokud by se s nimi předem nepočítalo. 

Pak se podle tohoto 3D skenu vymodeluje a vytiskne již zmíněný pavouk, jehož základním materiálem je transparentní a měkký silikonový polymer PDMS, využívaný například u kontaktní čoček. Polymer je posléze pokryt další polymerovou směsí, tentokrát PEDOT:PSS. 

Uvnitř tohoto materiálového mixu jsou ukryty senzory, kdy v každé noze pavouka se nachází senzor zaměřený na jednu část obličeje - bradu, čelo, ústa, oční okolí atd., jeden se nachází i na krku. Získané informace, což jsou převážně vibrace a data o namáhání tváře, odesílají do řídícího čipu, jenž je dál bezdrátově odesílá do připojeného zařízení.

Hlavní hvězdou nanogenerátory

Co autoři vyzdvihují, je, že základní obličejový systém nemusí být připojen k napájení, senzory zahrnují triboelektrické nanogenerátory, které si dokážou elektřinu generovat samy mechanicky. Maska se je tak poháněna tím, že ji nosíte a mluvíte. 

Tento fakt v kombinaci s tím, že systém podle autorů dokáže analyzovat verbální a neverbální data - vyhodnocování emocí probíhá v reálném čase pomocí algoritmů strojového učení - z něj podle jihokorejských vědců dělá unikátní věc, první svého druhu na světě. 

Zatím jde ale jen o výzkumný prototyp popsaný ve vědecké studii (celou ji najdete v Nature Communications), byť autoři říkají, že předčil očekávání. Před komerčních nasazením bude muset proběhnout další testování. Pokud se ale PSIFI osvědčí, mohl by najít využití třeba v systémech virtuální reality - autoři popisují příklad, kdy byli uživatelům ve VR poskytovány služby podle toho, jakou emoci systém vyhodnotil.

Zdroj: Tisková zpráva UNIST

Určitě si přečtěte

Články odjinud