Astronomie

Síť radioteleskopů pozorovala explozi na povrchu mrtvé hvězdy

  • Astronomům se podařilo odhalit identitu zdroje kolísajícího gama záření objeveného v roce 2010
  • Využili k tomu technologii založenou na skládání pozorování více radioteleskopů
  • Inkriminovaným zdrojem gama paprsků je takzvaná symbiotická nova

Mezinárodnímu týmu astronomů se povedl pozoruhodný kousek. Odhalili identitu zdroje kolísajícího gama záření, který v roce 2010 objevil americký vesmírný gama teleskop Fermi.

Badatelé využili technologii zvanou Very Long Baseline Interferometry (VLBI), která je založená na skládání pozorování více různých radioteleskopů. Tímto způsobem vznikne virtuální radioteleskop, který je mnohem větší, nežli jednotlivé zúčastněné soustavy radioteleskopů.

Italský astronom Marcello Giroletti z institutu National Institute of Astrophysics (INAF) a jeho spolupracovníci překvapivě zjistili, že inkriminovaným zdrojem gama paprsků je takzvaná symbiotická nova, velmi zvláštní a velmi výjimečný hvězdný systém, který odborníci znají pod označením V407 Cygni.

Co jsou symbiotické novy?

Symbiotické novy jsou vlastně exploze v těsných dvojhvězdách, které tvoří dva velice odlišní hvězdní partneři. Jedním z nich je pulzující červený obr, tedy hvězda na sklonku života. Tím druhým je bílý trpaslík, což je oharek mrtvé hvězdy, který představuje pozůstatek po zániku červeného obra.

Červený obr vyvrhuje množství materiálu a jeho maličký partner tento materiál sbírá a shromažďuje. V určitou chvíli se na povrchu bílého trpaslíka zažehne termojaderná fúze, která odpálí mohutnou a jasnou explozi, tedy symbiotickou novu, přičemž trpaslík i obr tuto explozi zřejmě přežijí.

O hvězdných systémech jako je V407 Cygni jsme až doposud nevěděli, že vysílají vysokoenergetické záření. Proto jde o průlomové pozorování a objevené celé nové skupiny zdrojů gama záření ve vesmíru. Snímky tohoto hvězdného systému v rádiové oblasti, pořízené metodou VLBI, jsou přitom k dnešnímu dni nejvíce detailní. Odhalují následky mohutné exploze symbiotické novy.

Na složených snímcích sítě VLBI jsou patrné rázové vlny exploze, které se šíří do atmosféry červeného obra. Badatelé dokonce objevili stopy po dřívějších explozích v tomto systému, jedné z doby kolem roku 2003 a další ze třicátých let 20. století. Pozorování systémů jako je V407 Cygni nám odhalují cenné informace o vzniku a evoluci hvězd i hvězdných systémů.

Váš názor Další článek: Cetin dostane sourozence. PPF rozdělí své operátory ve východní Evropě, jako to udělalo s O2

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Astronomie, Obr, Pozorování, Exploze, Radioteleskop, Záření, Skládání, INAF, Hvězdný systém, Nova, Hvězda


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy