Skála Al Naslaa vypadá, jako by ji laserem rozřízli mimozemšťané. Ani vědci nemají jasno, jak vznikla | Foto:  Disdero, CC BY-SA 4.0

Foto: Disdero, CC BY-SA 4.0

Skála Al Naslaa vypadá, jako by ji laserem rozřízli mimozemšťané. Ani vědci nemají jasno, jak vznikla

Šest metrů vysoký a devět metrů široký skalní útvar Al Naslaa se nachází 50 kilometrů jižně od oázy Tayma v Saúdské Arábii. Na první pohled zaujme tím, že je uprostřed rozdělen na dvě části, přičemž každá stojí pečlivě vyvážená na malém podstavci. Scéna vypadá, jako by kámen byl rozpolcen uprostřed pomocí laserové zbraně mimozemšťanů. Jaká je ale pravda? Touto otázkou se zabýval web IFL Science.

Ačkoli vysvětlení v podobě zelených mužíčků s laserem zní určitě skvěle, skutečnost bude patrně mnohem prozaičtější – Al Naslaa je ve skutečnosti považován za útvar zcela pozemského původu. Je sice těžké si představit, že dva obrovské kameny, levitujcí jen kousek od sebe, vznikly náhodou, ale většina vědeckých teorií vysvětlujících jeho existenci se soustředí na to, že za vznik je zodpovědný nějaký přirozený proces.

Jak došlo k rozpůlení?

Existuje několik teorií o tom, jak vznikl tento neobvyklý výjev, sestávající ze dvou kamenů s maličkou štěrbinou uprostřed. Jedna z nich tvrdí, že útvar leží na zlomové linii a že k rozdělení došlo při posunu podloží pod skálou, který způsobil její rozlomení na dvě poloviny v nejslabším místě.

Puklina vzniklá tímto procesem se pak mohla stát jakýmsi větrným tunelem. Zrnka pouštního písku, která vítr při svých poryvech po tisíce let protahoval trhlinou, mohla nerovnou puklinu účinně obrousit a vytvořit tak dokonale hladký povrch, který vidíme dnes.

Další teorie říká, že by se mohlo jednat o puklinu, což v geologii znamená, že se v hornině přirozeně vytvoří trhlina, aniž by došlo k jejímu posunu. Puklina rozděluje horniny a často může být neobvykle rovná, jako je tomu třeba právě u této skalní formace.

Vědci tápou, jednoznačné vysvětlení nemají

Podle další teorie mohla trhlina vzniknout vlivem ledu, když se v dávných dobách do malé štěrbiny v tehdy ještě spojených pískovcových skalách dostala voda. Ta pak mohla zmrznout, což způsobilo zvětšení jejího objemu a tím i rozšíření trhliny. Jakmile chladné období skončilo, led roztál a zanechal po sobě dokonale rovnou puklinu.

Ve hře je i možnost, že skalní útvar Al Naslaa mohli vytvořit lidé. Jedná se o pískovec, který lze obrábět pomocí jednoduchých nástrojů. Je tedy možné, že starověké civilizace vytvořily tuto zvláštní skalní skulpturu jako geografický orientační bod, místo náboženského významu nebo raný příklad umění. Tomu by odpovídaly i petroglyfy, jež lze najít na jeho povrchu.

Co se týče subtilních „podstavců“, na kterých kameny stojí, ty jsou v pouštní krajině ve skutečnosti docela běžné. Díky jejich tvaru se jim také někdy říká skalní hřiby. Obvykle jsou výsledkem zvětrávání, ať už vlivem větrů, které jsou u země rychlejší, takže rychleji opotřebovávají skálu, nebo působením ledovce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud