Škoda Auto spoléhá na 3D farmy. Tiskne chybějící díly i nástroje pro dělníky

Škoda Auto sází čím dál tím více na roboty. Její 3D farmy pomocí desítek 3D tiskáren vyrábí chybějící komponenty, náhradní díly a nářadí. Svaz průmyslu a dopravy za to Škodovce udělil ocenění za inovativní přístup.

„Pomocí 3D tisku vyrábíme komponenty a nářadí rychleji, efektivněji a s nižšími náklady. Plně tak využíváme technologie z oblasti Průmyslu 4.0," říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva Škoda Auto za oblast výroby a logistiky.

Škodovka používá 3D tisk například při výrobě prototypů v pilotní hale, nebo v útvaru Centrálního technického servisu při výrobě nářadí a náhradních dílů, nebo při zkouškách nových materiálů.

Ve výrobě a logistice má Škoda 50 tiskáren propojených speciální sítí. Největší 3D farma o deseti kusech funguje ve svařovně hlavního závodu v Mladé Boleslavi. Technologie umožňuje flexibilně vyrábět potřebné nářadí nebo provádět opravy. „Výrazně se tím zkracuje dodací lhůta pro potřebné nářadí a náhradní díly a odpadá nutnost pořizovat si je do zásoby. Tištěné díly se zakládají v databázi a lze je kdykoliv dodatečně vytisknout či příslušným způsobem upravit,“ uvádí automobilka.

Škoda Auto 3D tiskárny využila v době pandemie. Během dvou měsíců vyrobila 1400 ochranných štítů pro své zaměstnance a pracovníky různých neziskových organizací.

Diskuze (14) Další článek: Soustava radioteleskopů ALMA zkoumala tajemství objetí hvězd

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,