Škoda Auto spoléhá na 3D farmy. Tiskne chybějící díly i nástroje pro dělníky

Škoda Auto sází čím dál tím více na roboty. Její 3D farmy pomocí desítek 3D tiskáren vyrábí chybějící komponenty, náhradní díly a nářadí. Svaz průmyslu a dopravy za to Škodovce udělil ocenění za inovativní přístup.

„Pomocí 3D tisku vyrábíme komponenty a nářadí rychleji, efektivněji a s nižšími náklady. Plně tak využíváme technologie z oblasti Průmyslu 4.0," říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva Škoda Auto za oblast výroby a logistiky.

Škodovka používá 3D tisk například při výrobě prototypů v pilotní hale, nebo v útvaru Centrálního technického servisu při výrobě nářadí a náhradních dílů, nebo při zkouškách nových materiálů.

Ve výrobě a logistice má Škoda 50 tiskáren propojených speciální sítí. Největší 3D farma o deseti kusech funguje ve svařovně hlavního závodu v Mladé Boleslavi. Technologie umožňuje flexibilně vyrábět potřebné nářadí nebo provádět opravy. „Výrazně se tím zkracuje dodací lhůta pro potřebné nářadí a náhradní díly a odpadá nutnost pořizovat si je do zásoby. Tištěné díly se zakládají v databázi a lze je kdykoliv dodatečně vytisknout či příslušným způsobem upravit,“ uvádí automobilka.

Škoda Auto 3D tiskárny využila v době pandemie. Během dvou měsíců vyrobila 1400 ochranných štítů pro své zaměstnance a pracovníky různých neziskových organizací.

Diskuze (14) Další článek: Soustava radioteleskopů ALMA zkoumala tajemství objetí hvězd

Témata článku: 3D tisk, Škoda, Logistika, Výroba, Průmysl, Farma, Nářadí, Dělník, Škodovka, Svaz průmyslu a dopravy, Škoda Auto, Díl, Mladá Boleslav, Náhradní dílStrategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2