Škoda Enyaq iV: Nový elektromobil zaujme designem, cena je ale vysoká

Automobilka Škoda představila nový elektromobil Enyaq iV. Je to první elektromobil od Škodovky stavěný od počátku čistě jen pro elektrický pohon. Enyaq iV slibuje dojezd až 510 km, nabídne přitom možnost volby ze čtyř výkonových stupňů a pohonu dvou nebo všech čtyř kol.

Vůz má rozměry 4 649 × 1 879 × 1 616 mm a rozvor 2 765 mm. Je to tedy poměrně robustní vůz, který má podobné proporce jako model Kodiaq spadající do kategorie SUV.

Škoda Enyaq iV je první kompletní elektrika

Auto je postaveno na modulární platformě pro elektromobily označované zkratkou MEB. Tu následně využijí i další modely koncernu. Auto se bude vyrábět v hlavním výrobním závodě Škodovky v Mladé Boleslavi. 

Cena nového modelu bude na českém trhu startovat na 1 059 900 Kč. S vyšším výkonem a výbavou pochopitelně ještě poroste. To je poměrně dost a rychlému rozšíření elektromobility to moc nepomůže, srovnatelně velký benzínový model Kodiaq totiž vyjde o více než čtvrt milionu levněji (startuje na 716 900 Kč).

Model

ENYAQ 60 iV

ENYAQ 80 iV

ENYAQ 80x iV

ENYAQ RS iV

Pohon

4 x 2

4 x 2

4 x 4

4×4

Max. výkon

132 kW

150 kW

195 kW

225 kW

Max. točivý moment

310 Nm

310 Nm

425 Nm

460 Nm

Zrychlení 0-100 km/h

8,7 s

8,5 s

6,9 s

6.2 s

Max. rychlost

160 km/h

160 km/h

160 km/h

180 km/h

Dojezd (WLTP)

390 km

510 km

460 km

460 km

Enyaq není úplně prvním elektromobilem značky Škoda. Tím se stal Citigo iV představený loni. Jenže ten vychází z klasického modelu Citigo s benzínovým motorem, kdežto Enyaq je první Škoda kompletně postavená pro elektrický pohon.

Další detaily se o novém elektromobilu od Škody dozvíte v komentované galerii výše. 

Diskuze (161) Další článek: Po e-mailu a VPN dorazí i plně šifrované úložiště. Švýcaři chystají ProtonDrive

Témata článku: Elektromobily, Škoda, Design, Enyaq iV, Enyaq, Citigo, Elektrický pohon, Koncern, MEB, Model, Enyaq iVa, WLTP, Kodiaq, Mladá Boleslav, Škoda Enyaq iV, Škodovka, DESI, Elektromobil40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Po prvních obrázcích přichází také první teaser trailer.

Michal Maliarov
FPSVideoAdventury