Škoda spouští Powerpass: Nabíjení po celé Evropě s jedinou appkou v mobilu

Škoda začala prodávat elektrický Enyaq iV a současně spustila službu Powerpass, která umožní nabíjet na více než 200 tisících míst po celé Evropě (v Česku u stanic energetických společností a Ionity). K identifikaci uživatele slouží RFID čip, nebo chytrý telefon s NFC a mobilní aplikací Powerpass (Android/Apple iOS), vyúčtování přijde jednou měsíčně. Služba má tři tarify:

    Charge Free    Simply Charge    Charge Faster 
Měsíční poplatek 0 Kč 469 Kč 597 Kč
Ionity 21 Kč/kWh   13,70 Kč/kWh 8,20 Kč/kWh
rychlejší DC nabíjení 21 Kč/kWh 13,70 Kč/kWh 10,90 Kč/kWh
pomalejší AC nabíjení   16,20 Kč/kWh   8,90 Kč/kWh 6,20 Kč/kWh

Pokud si se Škodou Enyaq iV objednáte balíček Rychlé nabíjení, dostanete tarif Charge Faster na rok zdarma (tedy bez měsíčního paušálu, platí se pouze energie). Bez balíčku je k Enyaqu aspoň sleva: Simply Charge za 125 Kč, Charge Faster za 250 Kč měsíčně.

Komentář

Ideální samozřejmě je, když nabíjíte přes noc doma s cenou někde kolem 3 Kč/kWh (lepší tarify pro přímotopy a tepelná čerpadla). Tak se projeví jeden z hlavních trumfů elektromobilu a jezdíte znatelně levněji než s úsporným spalovacím motorem.

Pak záleží, jak často budete nabíjet venku. Bude to tak často, že se vám vyplatí měsíční tarif? Jestli ne, tak při jednorázových návštěvách zapláčete, protože 21 Kč/kWh v případě Enyaqu znamená, že vás energie bude stát cca 4,20 Kč na každý ujetý kilometr. A to už je ekvivalent hodně hladového spalovacího motoru.

Měsíční paušál motivuje k většímu ježdění, resp. kdo jezdí jen málo, bude jezdit draze. Taková cenová politika startu elektromobility v Česku příliš nepomáhá. Výhodou jsou garantované a transparentní ceny, unifikované řešení, jediná karta, nebo dokonce pouhá appka v mobilu.

Jaký je Enyaq jako gadget?

Diskuze (12) Další článek: Klávesnice Launch bude open source. Stojí za ní linuxoví experti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,