Škoda spouští Powerpass: Nabíjení po celé Evropě s jedinou appkou v mobilu

Škoda začala prodávat elektrický Enyaq iV a současně spustila službu Powerpass, která umožní nabíjet na více než 200 tisících míst po celé Evropě (v Česku u stanic energetických společností a Ionity). K identifikaci uživatele slouží RFID čip, nebo chytrý telefon s NFC a mobilní aplikací Powerpass (Android/Apple iOS), vyúčtování přijde jednou měsíčně. Služba má tři tarify:

    Charge Free    Simply Charge    Charge Faster 
Měsíční poplatek 0 Kč 469 Kč 597 Kč
Ionity 21 Kč/kWh   13,70 Kč/kWh 8,20 Kč/kWh
rychlejší DC nabíjení 21 Kč/kWh 13,70 Kč/kWh 10,90 Kč/kWh
pomalejší AC nabíjení   16,20 Kč/kWh   8,90 Kč/kWh 6,20 Kč/kWh

Pokud si se Škodou Enyaq iV objednáte balíček Rychlé nabíjení, dostanete tarif Charge Faster na rok zdarma (tedy bez měsíčního paušálu, platí se pouze energie). Bez balíčku je k Enyaqu aspoň sleva: Simply Charge za 125 Kč, Charge Faster za 250 Kč měsíčně.

Komentář

Ideální samozřejmě je, když nabíjíte přes noc doma s cenou někde kolem 3 Kč/kWh (lepší tarify pro přímotopy a tepelná čerpadla). Tak se projeví jeden z hlavních trumfů elektromobilu a jezdíte znatelně levněji než s úsporným spalovacím motorem.

Pak záleží, jak často budete nabíjet venku. Bude to tak často, že se vám vyplatí měsíční tarif? Jestli ne, tak při jednorázových návštěvách zapláčete, protože 21 Kč/kWh v případě Enyaqu znamená, že vás energie bude stát cca 4,20 Kč na každý ujetý kilometr. A to už je ekvivalent hodně hladového spalovacího motoru.

Měsíční paušál motivuje k většímu ježdění, resp. kdo jezdí jen málo, bude jezdit draze. Taková cenová politika startu elektromobility v Česku příliš nepomáhá. Výhodou jsou garantované a transparentní ceny, unifikované řešení, jediná karta, nebo dokonce pouhá appka v mobilu.

Jaký je Enyaq jako gadget?

Diskuze (12) Další článek: Klávesnice Launch bude open source. Stojí za ní linuxoví experti

Témata článku: Android, Evropa, Škoda, Česká republika, Nabíjení, Vyúčtování, Apple iOS, Enyaq iVa, Škoda Enyaq iV, Founder, Tarif, KWh, Celá Evropa, Mobil, Telefony s Androidem na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony sjednocené i rozdělené značky Sony Ericsson, které měly „něco navíc“

Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony sjednocené i rozdělené značky Sony Ericsson, které měly „něco navíc“

** Sony, Ericsson a Sony Ericsson mají za sebou bouřlivou historii ** V minulosti všechny tyto firmy dodaly na trh zajímavé telefony ** Část z nich se nesmazatelně zapsala do historie

Martin Chroust
LegendyHistorie
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola