Škoda vyřešila hádanku, jestli jsou lepší ovladače nebo displej. Nový Superb skvěle kombinuje obojí

V automobilovém světě zuří souboj o to, které ovladače jsou lepší.

  • Fyzická tlačítka, přepínače, otočné ovladače a jejich variace mají jasně danou funkci, stačí po paměti bez dívání sáhnout a je hotovo. Ale když máte hodně funkcí, musíte mít hodně ovladačů a také se mohou porouchat.
  • Dotykový displej má tu nespornou výhodu, že stačí jeden. Do různých nabídek či obrazovek schováte prakticky libovolný počet funkcí, jejich nastavení a s aktualizací softwaru můžete systém měnit. Problém je, že jakákoliv interakce s displejem vyžaduje pozornost řidiče, kterou by měl věnovat řízení.

Škoda Auto v listopadu představí novou generaci modelu Superb a výše popsaný problém řeší velmi elegantně. Hlavní palubní displej je posunutý blíže zornému poli řidiče, který sleduje dění před vozem, a je pořádně velký – úhlopříčka 13" je pro tuzemskou automobilku zatím rekord. Větší plocha znamená, že jsou ovládací prvky větší a vejde se jich více.

scr 2023-08-29 15-28-51.jpg
Takhle vypadá interiér nového Superbu. Další displej v kokpitu nahrazuje někdejší analogové „budíky“ a k dispozici bude také head-up displej, takže pro základní jízdní data a navigační šipky už nebude nutné přeostřovat oči na vnitřní displej.

Na nejčastěji používané funkce zůstávají fyzické ovladače. Škoda jim říká multifunkční ovladače Smart Dials, jsou tři, mají otočné prstence s haptickou odezvou a uprostřed kruhové displeje s průměrem 32 milimetrů. Otáčením měníte hodnotu, na displeji vidíte aktuální stav. Dva krajní ovladače slouží k nastavení teploty klimatizace, vyhřívání a ventilace sedadel (mezi těmito třemi režimy se přepíná delším stisknutím středu).

scr 2023-08-29 15-48-21 (2).jpg
Takhle vypadají nové Smart Dials.

Prostřední ovladač má volitelnou funkci – posádka si může vybrat například hlasitost audiosystému, intenzitu ventilace, směr proudění vzduchu, Climatronic, jízdní režimy, nebo lze prstencem zoomovat mapu zobrazenou na hlavním displeji. Dlouhé podržení středu opět cyklicky přepíná mezi jmenovanými funkcemi, v infotainmentu zvolíte, které to budou.

scr 2023-08-29 15-47-54.jpg
Zajímavé je, že volič jízdních režimů automatické převodovky už není na středovém tunelu, přesunul se pod volant na sloupek řízení.

V roce 2019 nás nová Škoda Octavia zaujala integrací konektoru USB-C na stropě vedle zpětného zrcátka – ocenili jsme, že jde o chytré řešení pro fanoušky záznamových kamer. Nový Superb konektorovou výbavu posouvá na vyšší level. USB-C u zrcátka zůstává (15 W), k němu se přidávají až čtyři další USB-C s výkonem 45 W.

Bez smartphonu už to dnes nejde a počítá s tím i Superb, na jeho středovém tunelu je bezdrátová nabíječka s výkonem 15 W. Aby bylo nabíjení účinné, telefon bude aktivně chlazený (rozpálený telefon z bezpečnostních důvodů nabíjení odpojí). Jak konkrétně je telefon chlazený, automobilka neuvádí, ale patrně půjde o extra výdech klimatizace.

scr 2023-08-29 15-47-54 (2).jpg
Připravuje se také nový Kodiaq. Jeho interiér má vlastní design, ale popsané prvky jsou společné. Kodiaq má dokonce dvě bezdrátové nabíječky s aktivním chlazením.

Určitě si přečtěte

Články odjinud