Skotové spustili nejvýkonnější přílivovou turbínu na světě. Připomíná loď ze Star Wars

Voda má více než 800× vyšší hustotu než vzduch. Když k tomu přidáte správné místo se silným přílivem/odlivem, získáte mocný zdroj energie, který je (na rozdíl od větru) velmi pravidelný a předvídatelný.

Společnost Orbital Marine Power nasadila první přílivovou elektrárnu v roce 2016 u Orknejí, kde slapové proudy dosahují rychlosti až 11 m/h. Jmenuje se SR2000, má výkon 2MW a za dobu svého provozu prokázala životaschopnost konceptu. Cenou, jednoduchostí při instalaci i údržbě překonala řešení instalované na mořském dně.

CEO Orbital Marine Power Andrew Scott představuje O2:

Konstruktéři sbírali data a brzy začali formovat projekt O2 – lepší, výkonnější, přitom levnější. S výkonem kolem 2,5 MW jde o nejvýkonnější přílivovou turbínu na světě a dodá energii pro 2 000 britských domácností. Hlavní tubus je se 74 metry delší než 747 Jumbo, ramena měří 18 metrů a jsou výklopná, což usnadňuje nevyhnutelnou údržbu mechanických částí přímo u hladiny. Turbíny váží 100 tun a lopatky měří přes 10 metrů.

O2 už je na svém místě, od 22. dubna funguje v testovacím provozu a postupně bude připojena do evropské energetické sítě. Část energie bude použita k produkci vodíku v pobřežním zařízení, které je s O2 spojené.

Diskuze (44) Další článek: EU uvolnila pásmo 6 GHz. Využívá jej nové Wi-Fi 6E

Témata článku: Elektrárna, Obnovitelné zdroje, Energie, Energetika, Ekologie, Star Wars, Skot, Orkneje, Údržba, Turbína, Instalace, Loď, Vysoká hustota