Nejvýkonnější přílivová turbína na světě vypadá jako cosi ze Star Wars. Experimenty jsou u konce, začíná se stavět ve velkém

Obzvláště slibné technologie sledujeme dlouhodobě. O přílivových elektrárnách společnosti Orbital Marine Power jsme poprvé psali v dubnu 2021, první a stále ještě největší přílivová elektrárna na světě (jmenuje se O2) začala dodávat energii v červenci 2021. Text, který najdete na druhém listu tohoto článku, vznikl v březnu 2023.

Co je nového po dalším roce? Koncept je ověřený praxí, Skotové pracují na realizaci několika projektů (ty jmenuji níže), další jsou ve stádiu diskusí.

Domovské Orkneje

Ještě koncem března 2023 Orbital Marine Power oznámila 30MW projekt. Bude umístěný znovu mezi orknejskými ostrovy v průlivu Westray Firth. V první fázi se poblíž první nasazené turbíny O2 mají objevit tři další, v rámci dalšího alokačního kola (AR5) je povolená výstavba šesti turbín a opční smlouva je podepsaná na 30 MW, což odpovídá 12 turbínám (při současných parametrech – pokud se výkon zvýší, může být jednotek méně).

Klepněte pro větší obrázek
Výroba turbíny O2

Současně padlo rozhodnutí o zbudování vedení, které obnovitelnou energii dopraví na hlavní skotský ostrov (skotskou pevninu, jak muži v kiltech hrdě říkají). Vedení bude mít kapacitu 220MW, takže prostor pro další růst výrobních kapacit je značný.

Skotsko

Jednu turbínu si vyzkouší Skotové i na hlavním ostrově v průlivu u vesnice Nigg. Podrobnosti neznáme, ale první elektřinu má vyrobit v roce 2026. 

Kanada

Pro Orbital Marine Power je to první mezinárodní projekt. Východní pobřeží Kanady, Nové Skotsko, úžina Minas Passage, další ideální místo s rychlými slapovými proudy. V rámci projektu Fundy Ocean Research Centre for Energy (FORCE) bude nasazena turbína O2X s výkonem 2,4 MW.

Klepněte pro větší obrázek
Projekt FORCE už zkušenosti s přílivovou energií má, ale co do výkonu je O2 na jiném levelu. 

Administrativní proces už je v běhu, klíčová povolení byla udělena, což je důležité nejen pro tento konkrétní projekt, ale poslouží jako precedens pro projekty další. Turbína je ve výrobě a do kanadských vod by se měla spustit ještě letos.

USA

V březnu 2024 byl oznámen první projekt v amerických vodách. Orbital Marine Power na něm spolupracuje s konsorciem OPALCO, první turbína Orbital O2 má být instalována v úžině Rosario Strait poblíž ostrova Blakely Island (stát Washington, nedaleko od hranic s Kanadou). I v tomto případě je s projektem spojená obsáhlá administrativa, patroni projektu musí prošlapat nové pěšinky neznámým legislativním systémem, a tak se zatím neodvažují určit termín instalace.

Diskuze (15) Další článek: Domácím architektem. Výběr aplikací pro návrh interiéru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,