Obzvláště slibné technologie sledujeme dlouhodobě. O přílivových elektrárnách společnosti Orbital Marine Power jsme poprvé psali v dubnu 2021, první a stále ještě největší přílivová elektrárna na světě (jmenuje se O2) začala dodávat energii v červenci 2021. Text, který najdete na druhém listu tohoto článku, vznikl v březnu 2023.
Co je nového po dalším roce? Koncept je ověřený praxí, Skotové pracují na realizaci několika projektů (ty jmenuji níže), další jsou ve stádiu diskusí.
Domovské Orkneje
Ještě koncem března 2023 Orbital Marine Power oznámila 30MW projekt. Bude umístěný znovu mezi orknejskými ostrovy v průlivu Westray Firth. V první fázi se poblíž první nasazené turbíny O2 mají objevit tři další, v rámci dalšího alokačního kola (AR5) je povolená výstavba šesti turbín a opční smlouva je podepsaná na 30 MW, což odpovídá 12 turbínám (při současných parametrech – pokud se výkon zvýší, může být jednotek méně).
Výroba turbíny O2
Současně padlo rozhodnutí o zbudování vedení, které obnovitelnou energii dopraví na hlavní skotský ostrov (skotskou pevninu, jak muži v kiltech hrdě říkají). Vedení bude mít kapacitu 220MW, takže prostor pro další růst výrobních kapacit je značný.
Skotsko
Jednu turbínu si vyzkouší Skotové i na hlavním ostrově v průlivu u vesnice Nigg. Podrobnosti neznáme, ale první elektřinu má vyrobit v roce 2026.
Kanada
Pro Orbital Marine Power je to první mezinárodní projekt. Východní pobřeží Kanady, Nové Skotsko, úžina Minas Passage, další ideální místo s rychlými slapovými proudy. V rámci projektu Fundy Ocean Research Centre for Energy (FORCE) bude nasazena turbína O2X s výkonem 2,4 MW.
Projekt FORCE už zkušenosti s přílivovou energií má, ale co do výkonu je O2 na jiném levelu.
Administrativní proces už je v běhu, klíčová povolení byla udělena, což je důležité nejen pro tento konkrétní projekt, ale poslouží jako precedens pro projekty další. Turbína je ve výrobě a do kanadských vod by se měla spustit ještě letos.
USA
V březnu 2024 byl oznámen první projekt v amerických vodách. Orbital Marine Power na něm spolupracuje s konsorciem OPALCO, první turbína Orbital O2 má být instalována v úžině Rosario Strait poblíž ostrova Blakely Island (stát Washington, nedaleko od hranic s Kanadou). I v tomto případě je s projektem spojená obsáhlá administrativa, patroni projektu musí prošlapat nové pěšinky neznámým legislativním systémem, a tak se zatím neodvažují určit termín instalace.
Pokračování 2 / 2
V následující podobě vyšel článek v březnu 2023 s nadpisem:
Nejvýkonnější přílivová turbína na světě vypadá jako cosi ze Star Wars. V praxi obstála, dostane větší a levnější lopatky
Voda má více než 800× vyšší hustotu než vzduch. Když k tomu přidáte správné místo se silným přílivem/odlivem, získáte mocný zdroj energie, který je (na rozdíl od větru) velmi pravidelný a předvídatelný.
Společnost Orbital Marine Power nasadila první přílivovou elektrárnu v roce 2016 u Orknejí, kde slapové proudy dosahují rychlosti až 11 km/h. Jmenuje se SR2000, má výkon 2MW a za dobu svého provozu prokázala životaschopnost konceptu. Cenou, jednoduchostí při instalaci (ke dnu ji kotví lana) i údržbě překonala řešení pevně instalovaná na mořském dně.
CEO Orbital Marine Power Andrew Scott představuje O2:
Konstruktéři sbírali data a brzy začali formovat projekt O2 – lepší, výkonnější, přitom levnější. S výkonem kolem 2,5 MW jde o nejvýkonnější přílivovou turbínu na světě a dodá energii pro 2 000 britských domácností. Hlavní tubus je se 74 metry delší než 747 Jumbo, ramena měří 18 metrů a jsou výklopná, což usnadňuje nevyhnutelnou údržbu mechanických částí přímo u hladiny. Turbíny váží 100 tun a lopatky měří přes 10 metrů.
Snadná údržba je jeden z trumfů. Nepotřebujete potápěče, stačí člun:
O2 funguje od 22. dubna 2021, dnes má za sebou téměř dva roky provozu. Elektrárna ustála všechny nástrahy krutého severního Atlantiku, pravidelně dodává energii do sítě a znovu prokázala životaschopnost celého konceptu.
Neméně důležité je však to, že se společnosti daří i na poli PR a legislativy. Továrna má na kontě návštěvu královské rodiny (tzn. obrovskou publicitu), hromadu ocenění a grantů, ale hlavně britská vláda zařadila přílivové elektrárny a Orbital Marine Power do energetického mixu a plánů země na přechod k zelené energii. Cílem je, aby přílivová energie zajistila 10 % celkové spotřeby Velké Británie.
Společnosti Orbital Marine Power se daří pronikat do nejvyšších politických pater a získává tam podporu.
S jídlem roste chuť
V létě 2022 se Orbital Marine Power pochlubila kontraktem na další dvě turbíny s celkovým výkonem 7,2 MW (až 7 200 domácností). Z nadějného startupu, který v pilotních projektech pálil obrovská kvanta peněz, se tedy pomalu stává byznys, který začíná generovat peníze. Ještě důležitější je, že s každým další projektem se prohlubuje know-how a náklady na stavbu těchto neuvěřitelných strojů jdou dolů.
A protože CEO společnosti Andrew Scott tvrdí, že je jeho projekt stále ještě na začátku, dívá se do budoucnosti a pracuje na ještě větší turbíně, resp. lopatkách.
Zatímco první funkční prototyp SR2000 měl průměr rotoru 16 metrů, turbína O2 pokročila na 20 metrů, tak příští generace bude na 24 metrech.
Oznámení padlo na konci února a kromě rozpětí lopatek nevíme vůbec nic. Nemáme ani časový rámec. Indicie naznačují, že by pro větší lopatky nemusela vznikat nová platforma, ale budou osazené na stávající. Mluví se také o levnějších materiálech a snazším výrobním procesu.
Tedy více energie za méně peněz? Pokud budeme počítat s nárůstem plochy „zametané“ lopatkami, posouváme se z necelých 600 na více než 900 m², tedy výkon by mohl z 2,5 MW poskočit ke 4 MW.