Skotsko, budoucí vesmírná velmoc. Vyrábí satelitní kostky, tiskne motory pro malé rakety a buduje kosmodromy

Ačkoli si Skotsko většina lidí spojuje spíš s romantickou krajinou Vysočiny a lochneskou příšerou než s cestami do vesmíru, rakety se tu testují již od 30. let minulého století. A s trochou nadsázky se dá říct, že právě tady teď probíhá další kolo vesmírných závodů.

Skotsko nemá kapacitu posílat do vesmíru kosmické lodě s lidskou posádkou ani stavět obří kosmodromy ve stylu americké NASA nebo SpaceX. S rozmachem miniaturizace ale tamní studenti a inženýři našli cestu, jak otevřít bránu do vesmíru.

Skotsko se díky úzké spolupráci univerzit a soukromých firem v posledních letech vypracovalo na evropskou špičku ve výrobě tzv. cube-sats, miniaturních satelitů, které mají v průměru jen několik centimetrů. Stejně dobře si vedou i programátoři softwaru, který umožňuje praktické využití dat získaných ve vesmíru – ať už jde o ochranu klimatu, zemědělství, bankovnictví nebo telekomunikace.

Jak pro deník The Scotsman potvrzuje Daniel Smith ze Skotské vesmírné rady, v oblasti metropole Glasgow, kde před pár dny skončila světová konference o ochraně klimatu COP26, vyrůstá něco ve stylu vesmírného Sillicone Valley. „Glasgow vyrobí v současné době víc satelitů než jakékoliv jiné místo na světě s výjimkou Kalifornie. Po malých satelitech je nyní na trhu obrovská poptávka,“ dodává Smith.

Vesmírné highland games

Z Velké Británie zatím žádné rakety do vesmíru nelétají, a tak jediná možnost, jak dostat družici na oběžnou dráhu, je využít služeb jedné ze zahraničních vesmírných agentur. To se má brzy stát minulostí. Tamní vláda chce na území Spojeného království postavit sedm kosmodromů, z toho pět ve Skotsku.

Plánované britské kosmodromy

Kosmodromy jsou v různé fázi přípravy, ale většina z nich by měla být plně funkční do roku 2025. Některé budou vypouštět rakety klasicky vertikálně, jiné budou využívat stávající letiště pro horizontální starty.

Skotsko

  • SaxaVord Spaceport, spolupráce s firmou Ariane (Shetlandy)
  • Spaceport 1 (Vnější Hebridy)
  • Space Hub Sutherland, spolupráce s firmou Lockheed Martin (skotská Vysočina)
  • Campbelltown Spaceport , horizontální start (západní pobřeží)
  • Prestwick Spaceport, horizontální start (střední Skotsko)

Ostatní oblasti Velké Británie

  • Spaceport Cornwall, spolupráce s firmou Virgin, horizontání start (jižní Anglie, Cornwall)
  • Snowdonia Aerospace Centre (Wales, Snowdonia)

Vedle technologického náskoku má Skotsko i velmi výhodnou zeměpisnou polohu. Sever země je minimálně obydlený a rakety mohou tím pádem letět na tzv. polární oběžnou dráhu přímo. Právě tato dráha je ideální pro malé družice, které sledují zemský povrch. Rakety se nemusí vyhýbat obydleným oblastem a spotřebují tak méně paliva.

O pomyslnou trofej prvního startu z britského území teď soupeří dvě skotské společnosti – Skyrora sídlící v Edinburghu a Orbex se sídlem poblíž Inverness. Obě sebevědomě tvrdí, že závod vyhrají a do kosmu vystartují už v roce 2022.

Vytiskni si raketu

Obě firmy staví menší rakety, vysoké přibližně 20 metrů, a plánují vynášet výhradně malé satelity. Zároveň využívají neotřelá řešení. Raketové motory například „tisknou“ na 3D tiskárnách jako jeden díl, čímž odpadá zdlouhavé svařování a šroubování. Orbex si na to dokonce pořídil největší 3D tiskárnu v Evropě, kolos vážící 12 tun. Obě společnosti chtějí být zároveň co nejvíc šetrné k životnímu prostředí, a tak vyvinuly vlastní ekologičtější paliva.

Právě důraz na šetrný provoz budoucích raket oceňuje i britský astronaut Tim Peake, který působí jako poradce společnosti Skyrora. „Pro Británii je klíčové nejen to, aby měla samostatný přístup do vesmíru, ale také aby nastavovala limity omezování emisí uhlíku v kosmickém průmyslu“, vysvětluje Peak pro Daily Business.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Orbex engine je motor ze 3D tiskárny. Orbex Prime je 19metrová raketa, která má startovat v roce 2022.
Klepněte pro větší obrázek
Loňský statický test 23metrové rakety Skyrora XL. První start je plánovaný na rok 2022.

Premiér Boris Johnson v poslední době často mluví o britském vesmírném programu, a rád připomíná jeho přínos pro ekonomiku – až dvě miliardy liber do roku 2030. Skotsko ale zároveň nikdy neopomene dodat, že to jsou právě skotské inovace a technologie, které současný rozmach tohoto oboru táhnou vpřed. Což mimo jiné potvrzuje i fakt, že Glasgow začíná přitahovat stále více britských i zahraničních firem, které chtějí ve vesmírném byznysu podnikat.

Diskuze (15) Další článek: Základní deska Gigabyte pro Intel Alder Lake s integrovaným vodním chlazením stojí víc než výkonný počítač

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,