Skunk Works připravuje test záhadného dronu Speed Racer. Vznikl zcela novým postupem – digitálním inženýrstvím

  • Skunk Works je legendární divize vývoje pokročilých projektů společnosti Lockheed Martin
  • Brzy zahájí testování tajemstvím obestřeného dronu „Speed Racer“
  • Tento bezpilotní stroj byl vyvinutý zcela novým postupem digitálního inženýrství

Skunk Works je legendární divize vývoje pokročilých projektů společnosti Lockheed Martin. Má na svém kontě celou řadu slavných designů, počínaje letouny P-38 Lightning nebo P-80 Shooting Star, přes U-2, SR-71 Blackbird nebo F-117 Nighthawk, až po soudobé špičkové stroje  F-22 Raptor a F-35 Lightning II.

Teď připravuje další pozoruhodnou záležitost. Brzy zahájí testování tajemstvím obestřeného dronu, který je známý pod přezdívkou „Speed Racer“. Jde o bezpilotní stroj, který byl vyvinutý zcela novým postupem digitálního inženýrství, známým jako StarDrive. Prozatím je úplnou záhadou, k čemu by tento stroj měl sloužit, tedy kromě očividného ověření funkčnosti postupu StarDrive.

Lockheed Martin ohlásil vývoj tohoto letounu v září 2020. O samotném dronu Speed Racer Skunk Works nevypustil žádné detailní informace. Není ani jasné, jak vypadá.

Něco se ví o StarDrive. Je to moderní postup vývoje letounu, s využitím „digitálního dvojčete“, čili virtuální kopie vyvíjeného letounu, který umožňuje rychlejší a levnější vývoj bojových strojů. Pokud jde o drony, divize Skunk Works jich vyvinula několik, včetně špionážního dronu Dark Star, který ale neobstál a jeho další vývoj byl před lety ukončen.

Snížení nákladů i délky vývoje

StarDrive a digitální inženýrství jako takové dramaticky snižuje délku vývoje i jeho náklady u náročných letounů, jako jsou například bojové stroje. Například Pentagon navrhoval a vyvíjel letoun F-35 Joint Strike Fighter déle než 20 let. Byl to bolestivý proces, během něhož se zásadně měnila strategická situace ve světě, takže se měnily i nároky na takový letoun.

Naproti tomu, US Air Force v roce 2020 prozradilo, že díky digitálnímu inženýrství vyvinulo, postavilo a zahájilo testy prototypu nového a zatím tajného stíhacího letounu za méně než rok.

Skunk Works spustí prakticky okamžitě pozemní testy dronu Speed Racer. To znamená, že Lockheed Martin už podle digitálního dvojčete postavil prototyp dronu.

Pozemní testy obvykle zahrnují statické testy, pojíždění, sledování spolehlivosti jednotlivých systémů nebo hledání případných neobvyklých vibrací. Pak by mohly následovat letové testy. Snad se o Speed Racerovi brzy dozvíme víc.

Titulní foto: User:Malfita, Public domain

Diskuze (10) Další článek: Intel chce zaujmout krabičkou. Pro své nejvýkonnější procesory Intel Core 11. generace chystá něco speciálního

Témata článku: Technika, Testy, Vojenství, Drony, Letadla, Létání, Pentagon, Works, Blackbird, Skunk, Dark Star, Joint, Lockheed Martin, Letoun, Pojíždění, Inženýrství, TES, WoR, Public domain, Nový postup, Test, Skunk Works, US Air Force, Stroj, Vývoj, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Elektromobily a fotovoltaika. Úplně zadarmo jezdit nebudete, ale FVE a auto je nejlepší kombinace

Elektromobily a fotovoltaika. Úplně zadarmo jezdit nebudete, ale FVE a auto je nejlepší kombinace

Snem každého motoristy je jezdit zadarmo. Víme, že to v důsledku zcela nelze, místo tankování drahého benzínu či nafty ale můžete do auta ládovat elektřinu vyrobenou na vlastní střeše. Jak to funguje v praxi a jaká jsou úskalí?

Jiří Kuruc
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA