Skunk Works připravuje test záhadného dronu Speed Racer. Vznikl zcela novým postupem – digitálním inženýrstvím

  • Skunk Works je legendární divize vývoje pokročilých projektů společnosti Lockheed Martin
  • Brzy zahájí testování tajemstvím obestřeného dronu „Speed Racer“
  • Tento bezpilotní stroj byl vyvinutý zcela novým postupem digitálního inženýrství

Skunk Works je legendární divize vývoje pokročilých projektů společnosti Lockheed Martin. Má na svém kontě celou řadu slavných designů, počínaje letouny P-38 Lightning nebo P-80 Shooting Star, přes U-2, SR-71 Blackbird nebo F-117 Nighthawk, až po soudobé špičkové stroje  F-22 Raptor a F-35 Lightning II.

Teď připravuje další pozoruhodnou záležitost. Brzy zahájí testování tajemstvím obestřeného dronu, který je známý pod přezdívkou „Speed Racer“. Jde o bezpilotní stroj, který byl vyvinutý zcela novým postupem digitálního inženýrství, známým jako StarDrive. Prozatím je úplnou záhadou, k čemu by tento stroj měl sloužit, tedy kromě očividného ověření funkčnosti postupu StarDrive.

Lockheed Martin ohlásil vývoj tohoto letounu v září 2020. O samotném dronu Speed Racer Skunk Works nevypustil žádné detailní informace. Není ani jasné, jak vypadá.

Něco se ví o StarDrive. Je to moderní postup vývoje letounu, s využitím „digitálního dvojčete“, čili virtuální kopie vyvíjeného letounu, který umožňuje rychlejší a levnější vývoj bojových strojů. Pokud jde o drony, divize Skunk Works jich vyvinula několik, včetně špionážního dronu Dark Star, který ale neobstál a jeho další vývoj byl před lety ukončen.

Snížení nákladů i délky vývoje

StarDrive a digitální inženýrství jako takové dramaticky snižuje délku vývoje i jeho náklady u náročných letounů, jako jsou například bojové stroje. Například Pentagon navrhoval a vyvíjel letoun F-35 Joint Strike Fighter déle než 20 let. Byl to bolestivý proces, během něhož se zásadně měnila strategická situace ve světě, takže se měnily i nároky na takový letoun.

Naproti tomu, US Air Force v roce 2020 prozradilo, že díky digitálnímu inženýrství vyvinulo, postavilo a zahájilo testy prototypu nového a zatím tajného stíhacího letounu za méně než rok.

Skunk Works spustí prakticky okamžitě pozemní testy dronu Speed Racer. To znamená, že Lockheed Martin už podle digitálního dvojčete postavil prototyp dronu.

Pozemní testy obvykle zahrnují statické testy, pojíždění, sledování spolehlivosti jednotlivých systémů nebo hledání případných neobvyklých vibrací. Pak by mohly následovat letové testy. Snad se o Speed Racerovi brzy dozvíme víc.

Titulní foto: User:Malfita, Public domain

Diskuze (10) Další článek: Intel chce zaujmout krabičkou. Pro své nejvýkonnější procesory Intel Core 11. generace chystá něco speciálního

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,