Zřejmě by na uhašení takového kráteru nebyla vhodná ani atomová bomba, jako v r. 1966? Viz např. https://vtm.zive.cz/clanky/jak-uha...spx#part=3
Zřejmě to nikomu za atomovou bombu nestálo.
Kombinace informací v článku ve mně vyvolává nedůvěru.Nadpis: "Kráter hoří už 54 let"Text: "Plameny však vydržely plát dlouhých 54 let."Taky text: "některé teorie kladou vznik jámy již do 60. let a její zapálení až do 80. let."Tak buď je pravda to, co je v nadpisu a dále v článku, a nemá smysl se rozepisovat o nepravdivých teoriích, nebo to není tak jisté, a pak by stálo za to to zohlednit. Takhle mám pocit, že to někdo poskládal dohromady a celý článek ani nečetl.
Na Wiki píšou že hoří od roku 1971. Nevím jaké jsou ještě další teorie když se stačí zeptat místních, zapálení plynu si určitě nemohli nevšimnout. Zvláště když jáma dříve hořela více než dnes protože plyn nahromaděný v daném místě za nějakou dobu vyhořel a od té doby hoří plyn který k jámě proniká podložím z větších vzdáleností 😉
Nejde o to, co píšou na wiki, ani co je pravda, ale o to, co je napsáno v článku.Buďto napíšu, že to tak je, a pak k alternativním teoriím uvedu, že jsou zjevně nepravdivé, nebo rovnou uvedu, že těch 54 let je nejistých, a je na místě uvést i alternativní teorie.Takhle mám pocit, že o pravdu nikomu nešlo, a ani se nad ní nezamyslel.
Se divím, že to už dávno nezasypali okolní zeminou. Pak by nad to mohli jednodušeji postavit jakousi poklici, která by plameny udusila, a unikající plyn přečerpávat k dalšímu zpracování.
Taky mě to napadlo, když jsem o tom kdysi poprvé četl.Protože pokud by ho zasypali zeminou, pak by se buď někde hromadil a hrozila by exploze, nebo by unikal jinudy.Navíc pokud se kvůli CO2 přilepují lidé k silnici, nedokážu si představit, co by dělali kvůli unikajícímu metanu, který je zhruba bambilionkrát horší pro klimatickou změnu.A jeden z důvodů podle mě bude i turismus. Je to turistická atrakce. Zasypání by dalo spoustu práce, stálo by peníze, a bylo by nebezpečné. Navíc by je ekologové umlátili čepicemi. Takhle to v podstatě alespoň vydělává.Odsávání metanu je za mě nejlepší možná varianta.
Je to v poušti tj v okolí není žádná zemina, jenom písek.
A jak by to tak asi měli zasypat? Ten kráter je obrovský.
Je to v Turkmenistánu, tak stačí když vladař poručí a bude to. Šlo by i vytvořit obří poklici a pak ji tam po zemi dotáhnout - třeba stovkou tanků. Způsob se vždycky najde - vzlášť když nesplnit úkol nelze.
Ten kráter má průměr 100 metrů a hloubku 20 metrů, zkuste tak velkou díru zasypat když hoří 😉
Kdyby se podařilo vyrobit tlakový hrnec o takovém průměru, a posadit ho na hořící kráter, pak by to mohl být největší papiňák na světě. Pokud by se naplnil vodou, a pak by se unikající pára pustila do nějaké turbíny, snad by to šlo využít k výrobě el. energie? 😉
Nějaké takové nápady už byly, tuším s nějakými doly. Že se z nich udělá tlaková nádoba a budou sloužit jako úložiště energie. Nemá to nic moc účinnost, a nedokážu si při tom povrchu představit, že by nic moc neunikalo, ale scifi by to bylo zajímavé.
Protože jsi jim to neřekl.. Tím to je.Takže jestli máš v zásobě ještě nějaký rady, neboj se se obrátit na patřičné vlády.
Nejspis protoze to nikomu nestoji za ty penize a usili.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.