Slavné Saturnovy prstence mohl vytvořit zaniklý měsíc Chrysalis

  • Tým MIT nedávno modeloval „chování“ Saturnu, Neptunu a dalších těles v okolí
  • Jeho zjištění by mohla vysvětlit sklon rotační osy Saturnu a podezřele nízký věk jeho prstenců
  • Podle badatelů mají oba tyto jevy společnou příčinu – dávný velký měsíc

Ikonické prstence planety Saturn, největší a nejhezčí planetární prstence Sluneční soustavy, ukazují, že osa rotace tohoto plynného obra je znatelně nakloněná, asi o 26,7 stupňů od kolmice k oběžné rovině dotyčné planety.

Odborníci se dlouho domnívali, že tento sklon úzce souvisí s gravitačním působením Saturnova vzdálenějšího souseda, planety Neptun. Problém je v tom, že Neptun je od Saturnu příliš vzdálený na to, aby na něj měl takový vliv.

Další záhadou, která týká přímo prstenců Saturnu, je jejich stáří. Vědci nedávno zjistili, že tyto mohutné prstence vznikly asi před 100 miliony let, když na Zemi řádili velcí dinosauři.

Není ale jasné, proč se objevily až v tak nedávné době, podle kosmického měřítka času. Samotný Saturn je přitom nepochybně mnohem starší, zhruba stejně, jako ostatní planety Sluneční soustavy.

Zaniklý měsíc

Tým amerického institutu MIT (Massachusetts Institute of Technology), který vedl Jack Wisdom, nedávno modeloval „chování“ Saturnu, Neptunu a dalších těles v okolí. Nakonec dospěli k řešení, které nabízí odpověď na obě zmíněné záhady, sklon rotační osy Saturnu a podezřele nízký věk jeho prstenců.

Podle Wisdoma a spol. mají oba tyto jevy společnou příčinu – dávný velký měsíc, který dramaticky zaniknul. Badatelé ho pokřtili „Chrysalis“, což v latině a rovněž v angličtině znamená „kukla“. Jak vysvětluje Wisdom, tento hypotetický měsíc zřejmě velmi dlouho „čekal“ na oběžné dráze, jako kukla nějakého motýla.

Obíhal kolem Saturnu miliardy let, společně s dalšími měsíci této planety, kterých v současnosti známe 83. Svým gravitačním působením zesiloval působení Neptunu a přispíval tím k udržení sklonu osy rotace Saturnu, jak ji dnes pozorujeme.

Asi před 160 miliony let ale se podle vědců oběžná dráha měsíce Chrysalis destabilizovala. Dostal se příliš blízko k plynnému obru a drtivá gravitace ho rozervala na kusy. Většina trosek měsíce Chrysalis spadla na Saturnu a ze zbytku postupně vznikly dnešní nádherné prstence. Jako když z kukly najedou vyleze elegantní motýl.

Váš názor Další článek: Zapnout, tisknout a víc neřešit. Test inkoustové multifunkce HP ENVY Inspire 7220e

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Měsíc, MIT, Sluneční soustava, Saturn, Planeta, Neptun, OSA, Prstenec, Velký měsíc, SklonSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Podzimní sezóna nabírá na obrátkách a téměř každý týden nás čeká velká novinka.

Martin Nahodil
Agenda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět