Sledujte online, jak se vesmírná loď Progress připojí k ISS. Doveze nové zásoby

Zásobování Mezinárodní kosmické stanice pokračuje bez ohledu na aktuální situaci kolem koronaviru. Na kazašském kosmodromu Bajkonur již stojí nosná raketa Sojuz 2-1a, která by měla v sobotu ve 3:51 našeho času odstartovat k obloze. Pod jejím aerodynamickým krytem se ukrývá bezpilotní nákladní loď Progress MS-14, která veze zásoby na ISS. Pokud nespíte, můžete sledovat akci online s českým komentářem:

Stream přináší Mall.TV a pořad Vesmírné starty

Loď poletí po takzvaném superrychlém letovém profilu. Při běžném letovém profilu uplynou od startu do připojení ke stanici dva dny. Před lety začali Rusové používat u svých lodí Progress takzvaný rychlý letový profil, který umožnil spojení pouhých šest hodin po startu a který dnes používají i pilotované lodě Sojuz. Superrychlý letový profil, který se tentokrát použije, je logicky ještě rychlejší - od startu do připojení ke stanici uplynou pouhé tři hodiny a nějaké drobné. Ke spojení Progressu MS-14 se staničním modulem Zvezda by mělo dojít v 7:14 našeho času. Připojení můžete sledovat zde:

Loď ve svých útrobách doveze na stanici zhruba 2,8 tuny nákladu. Zhruba 1350 kg připadá na suchý náklad, což je jídlo, medicínské prostředky, sanitární a hygienické potřeby, nebo vybavení pro staniční systémy. Dalších 700 kilogramů pak připadá na pohonné látky, které budou z lodi přečerpány do staničních nádrží pro případné korekce oběžné dráhy. Dále Progress nese 420 kilogramů vody  a něco kolem 50 kilogramů stlačeného vzduchu pro doplnění atmosféry stanice.

Tato loď zůstane u stanice téměř do konce roku 2020 - po oddělení od ISS provede brzdící zážeh a shoří v atmosféře nad Pacifikem.

Váš názor Další článek: Beta testování satelitního internetu z družic Starlink začne během tří měsíců

Témata článku: Kosmonautika, Raketa, Vesmírné starty, Sojuz, Kilogram, Připojení, ISS, Start, Profil, Jak, SLE, Raketa Sojuz, Progress, Nová zásoba, Zásoby, Vesmírná loď, Loď, Zvezda, Pacifik40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů
Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Galaxie vám bude otevřená, ale rozhodně nebude bezpečná.

Michal Maliarov
StarfieldVideo
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti