Sledujte online, jak se vesmírná loď Progress připojí k ISS. Doveze nové zásoby

Zásobování Mezinárodní kosmické stanice pokračuje bez ohledu na aktuální situaci kolem koronaviru. Na kazašském kosmodromu Bajkonur již stojí nosná raketa Sojuz 2-1a, která by měla v sobotu ve 3:51 našeho času odstartovat k obloze. Pod jejím aerodynamickým krytem se ukrývá bezpilotní nákladní loď Progress MS-14, která veze zásoby na ISS. Pokud nespíte, můžete sledovat akci online s českým komentářem:

Stream přináší Mall.TV a pořad Vesmírné starty

Loď poletí po takzvaném superrychlém letovém profilu. Při běžném letovém profilu uplynou od startu do připojení ke stanici dva dny. Před lety začali Rusové používat u svých lodí Progress takzvaný rychlý letový profil, který umožnil spojení pouhých šest hodin po startu a který dnes používají i pilotované lodě Sojuz. Superrychlý letový profil, který se tentokrát použije, je logicky ještě rychlejší - od startu do připojení ke stanici uplynou pouhé tři hodiny a nějaké drobné. Ke spojení Progressu MS-14 se staničním modulem Zvezda by mělo dojít v 7:14 našeho času. Připojení můžete sledovat zde:

Loď ve svých útrobách doveze na stanici zhruba 2,8 tuny nákladu. Zhruba 1350 kg připadá na suchý náklad, což je jídlo, medicínské prostředky, sanitární a hygienické potřeby, nebo vybavení pro staniční systémy. Dalších 700 kilogramů pak připadá na pohonné látky, které budou z lodi přečerpány do staničních nádrží pro případné korekce oběžné dráhy. Dále Progress nese 420 kilogramů vody  a něco kolem 50 kilogramů stlačeného vzduchu pro doplnění atmosféry stanice.

Tato loď zůstane u stanice téměř do konce roku 2020 - po oddělení od ISS provede brzdící zážeh a shoří v atmosféře nad Pacifikem.

Váš názor Další článek: Beta testování satelitního internetu z družic Starlink začne během tří měsíců

Témata článku: Kosmonautika, Raketa, loď, Sojuz, Vesmírné starty, Kilogram, Zásoby, Jak, ISS, Start, Progress, Profil, Zvezda, Raketa Sojuz, Nová zásoba, Připojení, SLE, Pacifik, Vesmírná loďNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2