Sledovali jsme start Falconu 9 s malými družicemi. Na palubě je i český projekt

Oživeno 13. ledna

16:40 | Falcon 9 odstartoval a první stupeň rakety se po odpojení úspěšně vrátil zpět na Zemi. Přenos skončil, ve videu v úvodu článku si ho ale můžete pustit ze záznamu.

15:30 | Živý přenos s českým komentářem Dušana Majera nakonec začne už v 16:00 hodin našeho času, tedy o deset minut dříve, než bylo původně plánováno.


Zítra, tzn. ve čtvrtek 13. ledna, by měla proběhnout další mise programu Transporter. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX v rámci ní vynese na oběžnou dráhu několik desítek malých satelitů.

Není bez zajímavosti, že na palubě se bude nacházet i v pořadí již druhý detektor, který vyvinuli odborníci z Katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) ve spolupráci s firmou esc Aerospace.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně se jedná o detektor částic 2SD, který je společně s dalšími přístroji umístěný na české nanodružici VZLUSAT-2. Jeho úkolem bude mapovat takzvané kosmické počasí a ionizující záření.

Pokud si tuto událost nechcete nechat ujít, poznamenejte si, že začátek živého přenosu s českým komentářem Dušana Majera je předběžně naplánován na 16:10 hodin našeho času.

Titulní ilustrační foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (1) Další článek: Spotify investuje do podcastů jako o život, vlastní studio se ale rozhodlo zavřít

Témata článku: Technologie, SpaceX, Družice, Raketa, Česko, Praha, Satelit, Falcon, Vesmírné starty, Cubesaty, Oběžná dráha, Živý přenos, Dušan Majer, Paluba, FJFI, Official SpaceX Photos, VZLUSAT, Projekt, Transporter, Satelitní komplety na Heureka.cz22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně