Sledujte misi Sojuz MS-21. „Kluci jsou v bojovné náladě,“ píše šéf Roskosmosu na Twitteru

Oživeno 18. března

Oživeno 19:55 | Za 10 minut začíná živý přenos připojování Sozuju MS-21 k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin vyjádřil své nadšení z další cesty ruských astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Jeho volba slov je však přinejmenším zvláštní.

„Státní komise na Bajkonuru schválila hlavní a záložní posádku pilotované kosmické lodi Sojuz MS-21," napsal na Twitter v ruštině. „Kluci jsou v bojovné náladě.“

Vzhledem k obsahu řady předchozích Rogozinovým příspěvkům se někteří zahraniční komentátoři domnívají, že se opět snaží provokovat a rozdmýchávat napětí způsobené ruskou invazí na Ukrajinu.


Na zítřejší den, tzn. pátek 18. března, je naplánován start mise Sojuz MS-21. Ten by měl proběhnout na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a to v 16:55 hodin našeho času.

Posádka kosmické lodi Sojuz je tentokrát tvořená výhradně ruskými astronauty. Konkrétně jde o Olega Artěmjeva (velitel), Denise Matvějeva (palubní inženýr) a Sergeje Korsakova (palubní inženýr).

Zatímco Artěmjev bude cestovat do vesmíru již potřetí, Korsakov i Matvějev v něm dosud nikdy nebyli. Ve videu výše se můžete podívat, jak probíhaly přípravy.

Pokud nenastanou žádné komplikace, živý přenos s českým komentářem Dušana Majera začne v 16:40 hodin. Od 19:35 pak bude možné sledovat připojení Sojuzu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Titulní ilustrační foto: NASA HQ PHOTO, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (2) Další článek: První žena, která dostala zaplaceno za vědu. Měřila 129 cm a jmenovala se Caroline Herschel

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,