Start mise Transporter 2 musel být na poslední chvíli odložen kvůli vrtulníku, Elon Musk zuří

Aktualizováno 30. června

Mise Transporter 2 musela být přesunuta na jiný termín – a to přibližně 11 sekund před zážehem motorů. Tzv. „keep out zone“ totiž narušil soukromý vrtulník.

Šéfa SpaceX Elona Muska tento incident samozřejmě pořádně vytočil, což dokládá i jeho následující tweet:

„Prostě neexistuje způsob, jak by se lidstvo mohlo stát vesmírnou civilizací bez zásadní regulační reformy. Současný regulační systém je chatrný,“ uvedl mj. Musk.

Federal Aviation Administration (FAA) podle vyjádření svého tiskového mluvčího již celou záležitost začala vyšetřovat. Další pokus o start proběhne dnes ve stejném čase, živý přenos s českým komentářem Dušana Majera by tedy opět měl začít ve 20:40 hodin.


Dnes večer našeho času by se měl uskutečnit další start rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX. Tentokrát bude jejím úkolem dopravit na oběžnou dráhu hned několik desítek družic.

Jde o v pořadí druhou misi programu Transporter, který cílí na provozovatele malých satelitů a cubesatů. Tu první si můžete připomenout v následujícím videu:

Z dostupných informací plyne, že první stupeň výše zmíněného Falconu 9 bude použit poosmé a měl by přistát na pevnině.

Pokud tuto zajímavou událost chcete sledovat, poznamenejte si, že začátek živého přenosu s českým komentářem Dušana Majera je předběžně naplánován na 20:40 hodin.

Titulní ilustrační foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (29) Další článek: Při nevhodně zvolené barvě dresů mají klapky na očích diváci, hráči i rozhodčí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,