Sledujte start rakety Atlas 5 se sondou Lucy

Zítra, tzn. v sobotu 16. října v 11:34 hodin našeho času, by měl proběhnout start rakety Atlas 5, na jejíž palubě se bude nacházet americká sonda Lucy.

Lucy čeká několik let dlouhá mise, během níž by měla studovat především tzv. trojány. Jde o planetky obíhající kolem Slunce po stejné dráze jako Jupiter, pouze letící před ním nebo za ním.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto planetky by podle vědců NASA mohly ukrývat zajímavá tajemství o nejranějších dnech Sluneční soustavy, avšak zatím žádná sonda je nestudovala blízka.

Pokud chcete tuto atraktivní událost sledovat živě, přenos s českým komentářem Dušana Majera je předběžně naplánován na 11:00 hodin. O případných změnách se vás pokusíme včas informovat.

Titulní ilustrační foto: NASA HQ PHOTO, CC BY-NC-ND 2.0

Váš názor Další článek: AMD uvádí levný Radeon RX 6600. K dispozici jsou i testy z celého světa

Témata článku: Vesmír, Raketa, Slunce, Sluneční soustava, Jupiter, Vesmírné starty, Dušan Majer, Start, Start rakety, Atlas, Sonda, Lucy, PlanetkaNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě