Sledujte start rakety Falcon 9 se satelitem Türksat 5A

V pátek brzy ráno našeho času by měla vyrazit do vesmíru raketa Falcon 9 s tureckým komunikačním satelitem Türksat 5A, který vyrobila společnost Airbus Defense and Space.

Türksat 5A bude fungovat na geostacionární oběžné dráze (GEO) a poskytovat telekomunikační služby i televizní vysílání Turecku, Evropě, Střednímu východu a částem Asie a Afriky.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Airbus Defense and Space

5A je založen na satelitním „busu“ (sběrnici) Eurostar-3000EOR, který disponuje dvěma výsuvnými křídly se solárními panely. Podle dostupných informací půjde o nejvýkonnější satelit ve flotile Türksat.

Start je předběžně naplánován na 2:28 hodin. V případě zájmu ho prostřednictvím Mall TV můžete sledovat živě a s českým komentářem Dušana Majera:

Titulní ilustrační foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (1) Další článek: Homomorfní kryptografie: Málokdo ji rozumí, ale může vyřešit naši touhu po absolutním soukromí na internetu

Témata článku: Technika, Vesmír, Kosmonautika, Raketa, Evropa, Vesmírné starty, Satelit, Afrika, Falcon, Turecko, GEO, Space, SLE, Dušan Majer, Střední východ, Asie, Mall TV, Start rakety, SpaceX Photos, Official SpaceX Photos, Satelitní komplety na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

** Podvodní prodejci i neseriózní politici by museli balit, kdybychom je prokoukli a neuvěřili jejich lžím ** To však neumíme, a tak lháři kolem nás celkem spokojeně prosperují ** Proč? Jaké strategie na nás platí?

Jaroslav Petr
Psychologie
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo