Sledujte start rakety LauncherOne se čtyřmi satelity

Foto: Virgin Orbit
Sledujte start rakety LauncherOne se čtyřmi satelity | Foto: Virgin Orbit

Aktualizováno 24. června

Start byl nakonec v tichosti odložen. Z dostupných informací plyne, že se poletí nejdříve příští týden, konkrétně ve středu 30. června. Tento termín však zatím není jistý.


Na dnešní den je předběžně naplánována mise Tubular Bells, v rámci níž LauncherOne dopraví na oběžnou dráhu čtyři malé satelity: BRIK-II, STP-27VPA, STORK-4 a STORK-5.

LauncherOne je dvoustupňová raketa vyvinutá americkou společností Virgin Orbit. Do horních vrstev atmosféry ji vynáši upravený Boeing 747-400 zvaný Cosmic Girl.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Glenn Beltz from Goleta, CA, USA, CC BY 2.0

Není bez zajímavosti, že tato její mise je historicky první, k níž bude zajištěno živé vysílání.

Start by podle dostupných informací měl proběhnout v 19:30 hodin našeho času. Pokud ho chcete sledovat, přenos s českým komentářem Dušana Majera začíná o cca 15 minut dřív.

Diskuze (8) Další článek: Microsoft se přiblížil historické metě 2 bilionů dolarů v tržní kapitalizaci. Zatím ji překonal jen Apple

Témata článku: Technika, USA, Raketa, Satelit, Boeing, Vesmírné starty, STORK, Start, Virgin orbit, Dušan Majer, Start rakety, LauncherOneYoutuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Oko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

Oko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

** Kdo má širší zornice očí, má i výkonnější mozek ** Projeví se to při řešení nových problémů nebo při intenzivním soustředění ** Příčinou je zvýšená produkce norepinefrinu v mozkovém kmeni

Jaroslav Petr
ZrakMozek