Northrop Grumman představil B-21 Raider, první americký bombardér po 34 letech

Northrop Grumman představil B-21 Raider. Vynaložil ale veškeré úsilí, aby zajistil, že podrobnosti o novém letadle zůstanou i nadále zahaleny rouškou tajemství.

Klepněte pro větší obrázek

„Promluvme si o doletu B-21. Žádný jiný bombardér s dlouhým doletem se jeho efektivitě nevyrovná. Nebude muset mít základnu na místě. Nebude potřebovat logistickou podporu, aby udržel jakýkoli cíl v ohrožení,“ uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin,

„Do tohoto letadla se dostalo padesát let pokroku v oblasti technologií nízké pozorovatelností. A dokonce i ty nejsofistikovanější systémy protivzdušné obrany budou mít s odhalením B-21 na obloze potíže,“ dodal.

B-21 v mnoha ohledech připomíná bombardér B-2, ale je pochopitelně mnohem modernější.

„Skutečné rozdíly jsou uvnitř platformy, protože můžete přemýšlet o tom, jak moc digitální technologie pokročila od doby, kdy jsme postavili B-2 a kdy jsme postavili B-21,“ komentovala to prezidentka Northrop Grumman Kathy Warden v rozhovoru pro Breaking Defense.

Oživeno v 02e :05 živý přenos již byl zahájen, textová coverage tedy pro tuto chvíli končí.

Oživeno v 01:45 pokud budete mít problémy s oficiálním přenosem na stránkách Northrop Grumman, můžete zkusit YouTube – například livestream Edwards Air Force Base:

Oživeno v 01:30 začátek živého přenosu byl o něco odložen.

Oživeno v 01:25 právě by měl začít živý přenos ceremoniálu, během nějž bude B-21 Raider slavnostně odhalen.


Společnost Northrop Grumman v noci z pátku na sobotu představí bombardér B-21 Raider. Veřejnost tak konečně bude mít příležitost vidět vůbec první letadlo šesté generace na světě.

„Po dodání letectvu se B-21 připojí k národní strategické triádě jako viditelný a flexibilní odstrašující prostředek; podpoří cíle národní bezpečnosti a zajistí národní spojence a partnery,“ uvádí Northrop Grumman.

Co o tomto pozoruhodném strojí zatím víme?

B-21 Raider těží z více než tří desetiletí vývoje úderné a stealth technologie. Díky pokročilé integraci dat, senzorů a zbraní by měl letectvu pomáhat plnit jeho nejnáročnější úkoly.

Bude schopen nést konvenční i jaderné užitečné zatížení a využívat širokou paletu munice.

B- 21 Raider byl navržen tak, aby bylo možné ho rychle a snadno modernizovat. Nové technologie, vlastnosti, zbraně... do něj mohou být bez problémů začleněny prostřednictvím agilních aktualizací softwaru a flexibility vestavěného hardwaru.

Bombardér může nejen zasadit přesný úder na velkou vzdálenost, ale také poskytovat zpravodajské informace, provádět průzkum či třeba uskutečnit elektronický útok.

Diskuze (68) Další článek: Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,