Mimozemský život | Astronomie | Exoplanety

Slibný svět: Superzemě K2-18b by mohla být obyvatelnou planetou

  • Z našeho pohledu je exoplaneta K2-18b dost exotický svět
  • Rok tam trvá jen 33 dní a atmosféra je bohatá na vodík
  • Nový výzkum však ukázal, že by mohla být obyvatelná

Z našeho pohledu je exoplaneta K2-18b dost exotický svět. Obíhá kolem červeného trpaslíka, ve vzdálenosti asi 124 světelných let od Sluneční soustavy, který se nachází v souhvězdí Lva. Jde o superzemi, jejíž hmotnost odpovídá asi 8,6 Zemím, zatímco její velikost je asi 2,3 Země. Jeden rok tam trvá pouhých 33 dní a atmosféra této planety je bohatá na vodík.

Přesto, jak ukazuje nový výzkum Nikku Madhusudhana z britské University of Cambridge a jeho kolegů, pod vodíkovou atmosférou by tahle planeta mohla být obyvatelná. Jde o to, že se K2-18b pohybuje v obyvatelné zóně, takže by tam teoreticky mohla být kapalná voda a možná i něco ještě zajímavějšího.

Důležité jsou informace o nitru a atmosféře

Právě tahle exoplaneta vzbudila velkou pozornost médií na podzim 2019, když dva různé výzkumné týmy oznámily detekci vodní páry v její vodíkové atmosféře. Jak ale podotýká Madhusudhan, vodní pára je ve skutečnosti v atmosférách planet docela běžná.

I když jde ale o planetu v obyvatelné zóně a je tam detekována vodní pára, tak to ještě rozhodně automaticky neznamená, že jde o planetu obyvatelnou pro život našeho typu. Abychom si to mohli ověřit, tak je podle Madhusudhana důležité zjistit další údaje o nitru planety a také o atmosféře. Klíčové je především to, zda může na povrchu planety skutečně existovat kapalná voda.

Odborníci si vzhledem k velikosti planety je K2-18b jde spíše o menší verzi Neptunu, nežli o větší variantu Země. Problém je v tom, že ani s jedním z těchto typů planet nemáme bližší zkušenost.

Minineptuny by snad měly mít mocnou vrstvu vodíkové atmosféry, která obklopuje vrstvu stlačené vody, a ta zase obaluje pevné jádro planety. Pokud by vodíková atmosféra byla příliš rozsáhlá či hustá, tak by teplota a tlak při povrchu vrstvy vody byly příliš vysoké na to, aby tam mohl fungovat život našeho typu.

Madhusudhanův tým ale zjistil, že navzdory nemalé velikosti je u planety K2-18b slušná šance, že její vodíková atmosféra není příliš mohutná, a že u povrchu její vrstvy vody jsou právě ty správné podmínky pro život našeho typu.

Badatelé k tomu využili dostupná pozorování atmosféry K2-18b i další údaje, s nimiž nakrmili počítačové modely. Vše nasvědčuje tomu, že budeme moct rozšířit spektrum potenciálně obyvatelných planet i o tyto zvláštní světy, které Zemi právě dvakrát nepřipomínají.

Titulní foto: ESA/Hubble, M. Kornmesser, CC BY 4.0

Diskuze (5) Další článek: Cortana se postupně loučí. Microsoft z ní odstraňuje funkce pro běžné uživatele, poslouží už jen ve firmách

Témata článku: Vesmír, Země, Výzkum, Mimozemský život, Astronomie, Sluneční soustava, Exoplanety, Vodík, Atmosféra, Hubble, University of Cambridge, Planeta, Nový výzkum, Super, Obyvatelná planeta, Exotický svět, Neptun


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32