Slovenské létající auto AirCar uspělo v testech a získalo osvědčení o letové způsobilosti

Firma Klein Vision, která již několik let vyvíjí létající automobil AirCar, se na svém YouTube kanále pochlubila získáním osvědčení o letové způsobilosti. Slovenský Dopravný úrad tak oficiálně certifikoval tento nesporně zajímavý stroj.

Náročné letové zkoušky zahrnovaly celou škálu letových a výkonnostních manévrů a prokázaly velmi dobrou statickou a dynamickou stabilitu v režimu letadla. AirCar absolvoval více než 70 hodin zkušebních letů, včetně přeletů a 200 vzletů a přistání.

Létající auto AirCar

Stroj s registrací OM-KLZ může fungovat jako letadlo i osobní auto. Po přistání lze jeho křídla složit podél konstrukce a pokračovat v jízdě po běžných silničních komunikacích. Proměna letadla na automobil a zpět se provádí stiskem tlačítka a celá transformace trvá zhruba dvě minuty.

AirCar se skládá z několika funkčních celků. Jeho aerodynamický trup poskytuje dostatek prostoru pro dva cestující a zároveň přispívá k lepším vztlakovým vlastnostem během letu. Mezi pokročilé technologie patří například zatahovací křídla, skládací ocasní plochy a systém nouzových padáků.

Skládací ocasní plochy přispívají k lepší podélné stabilitě a vzletovým vlastnostem, stejně jako u běžných letadel. V režimu automobilu zatažené ocasní plochy vedou ke kompaktnějším rozměrům.

Pohon stroje obstarává motor BMW s výkonem 140 koní, přičemž vzletová rychlost je 115 km/h. V režimu letadla může AirCar letět rychlostí až 180 km/h, zatímco jako auto dokáže jet maximální rychlostí 160 km/h.

Budoucnost létajícího automobilu

Slovenský prototyp je z konstrukčního hlediska patrně nejblíže představě o tom, jak by mělo vypadat a fungovat létající auto. Většina současných prototypů má přeci jen blíže k letadlům nebo strojům s kolmým startem a přistáním (VTOL).

AirCar má nesporně dynamický a atraktivní design a je vyroben převážně z kompozitních materiálů. V režimu automobilu získává přítlak pomocí spoileru a náklonu výškovky, zatímco v módu letadla se na potřebném vztlaku podílí celý povrch. Koncepce karoserie počítá s budoucím vývojem pro prostornější varianty – k dispozici mají být tří a čtyřmístné, dvoumotorové a obojživelné verze.

Koncem června loňského roku absolvoval AirCar úspěšný let mezi Nitrou a Bratislavou. Pilotoval ho vynálezce, zakladatel a šéf firmy Klein Vision Štefan Klein. Po 35 minutách letu bez problémů přistál na letišti v Bratislavě, kde složil křídla a další prvky nezbytné pro let a po silnici pokračoval do centra města.

Klein byl již tehdy přesvědčen, že předsériový model získá od evropských leteckých regulátorů certifikaci CS-23 pro běžné, užitkové, akrobatické a příměstské letouny a povolení k provozu na pozemních komunikacích pro vozidla kategorie M1 (tj. vozidla, která mají nejvýše osm míst k přepravě osob, kromě místa řidiče, nebo víceúčelová vozidla).

Diskuze (33) Další článek: Bitcoin klesl na půlroční minimum, důvodů razantního propadu je celá řada

Témata článku: Doprava, Automobily, Letadla, Létání, BMW, Slovensko, VTOL, Letadlo, AirCar, Let, Létající auto, Přistání, Bratislava, Osvědčení, Nitra, Způsobilost, Štefan Klein, Automobil, StrojSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Protected by Android. Google vám vysvětlí, proč mají být telefony s Androidem bezpečné

Protected by Android. Google vám vysvětlí, proč mají být telefony s Androidem bezpečné

** Protected by Android je nový branding zastřešující zabezpečení systému od Googlu ** Má uživatelů přiblížit používané ochrany telefonů ** Chrání před malwarem, zbytečnými oprávněními aplikací a jinými zranitelnostmi

Martin Miksa
ZabezpečeníAndroid
Realme 9 bude další bestseller. Vypadá skvěle, na výbavě nešetří a ještě vám změří tep

Realme 9 bude další bestseller. Vypadá skvěle, na výbavě nešetří a ještě vám změří tep

** Realme 9 je telefon se zajímavým výkonem i fotoaparátem ** Nečekanou funkcí je měření srdečního tepu ** Chybějící 5G konektivita v Česku stále není na překážku

Martin Miksa
Střední třídaPreview
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA