Slunce váží 1990 quettagramů. V soustavě SI přibyly čtyři nové předpony pro hodně malá i hodně velká čísla

V uplynulém týdnu se ve francouzském Versailles konala Generální konference pro míry a váhy (CGPM). Patrně nejzásadnějším výsledkem je definování čtyř nových předpon soustavy SI – dvě jsou určené pro velká a dvě pro malá čísla, informuje web New Scientist.

Mezinárodní soustava jednotek (SI) je standard, na kterém se shodla většina vědců a jenž je základem každého vědeckého měření. Kromě toho, že definuje jednotky, jako je například kilogram či metr, určuje také způsob pojmenování velmi velkých a malých čísel.

Nové předpony SI

K poslednímu rozšíření tohoto systému pojmenování došlo v roce 1991, kdy čísla s 21 nebo 24 nulami dostala předpony zetta (1021) a yotta (1024) pro velmi velká čísla a zepto (10-21) a yocto (10-24) pro velmi malá čísla. Další změna tak přichází po více než třiceti letech.

Z usnesení z konference vyplývá, že hlavním důvodem k zavedení nových předpon jsou „potřeby datové vědy v blízké budoucnosti vyjádřit množství digitálních informací o řádu číselných informací o řád vyšší než 1024,“ a také snaha zabránit přijetí neoficiálních předpon.

Nové předpony jsou definovány takto:

  • 1027 (kvadriliarda) – ronna (symbol „R“)
  • 10-27 (kvadriliardtina) – ronto (symbol „r“)
  • 1030 (kvintilion) – quetta (symbol „Q“)
  • 10-30 (kvintiliontina) – quecto (symbol „q“)

Snaha předejít chaosu

„V populárně-naučných médiích se už objevilo dost spekulací o tom, co by mohlo být nad yottabajtem,“ říká Richard Brown z britského centra pro standardy měření Národní fyzikální laboratoře. V systému označování tak pomalu ale jistě vznikal chaos – zatímco někde se pro označení 1027 neformálně používala předpona bronto, převodník v rámci vyhledávače Google používal předponu hella.

Předpony bronto a hella však do schématu pojmenování SI nezapadají, protože písmena „b“ a „h“ se již používají pro jiné předpony nebo zavedené jednotky. Přijetí standardu by mělo zajistit, že se alternativní předpony neuchytí ve vědecké a odborné literatuře.

Brown se podílel na přípravě návrhu, o kterém členské státy CGPM hlasovaly v pátek 18. listopadu. Protože nebyly vzneseny žádné námitky, byly všechny čtyři nové předpony systému SI schváleny. Dle Browna by ronto a quecto mohly najít využití v radioastronomii – například pro měření velmi slabé síly kosmického mikrovlnného pozadí, záření, které zůstalo po velkém třesku.

Diskuze (45) Další článek: Vesmírný dalekohled Jamese Webba zachytil rodící se hvězdu

Témata článku: Google, Věda, Výzkum, Slunce, Fyzika, Pojmenování, Versailles, New Scientist, Předpona, Richard Brown, Velké číslo, Malé číslo, Číslo, MěřeníJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně