Sluneční soustavou prolétá záhadný objekt. Může to být první skutečná mezihvězdná kometa

  • Astronomové pozorují kometu, který by mohla být druhým známým mezihvězdným objektem a první mezihvězdnou kometou
  • Těleso s označením C/2019 Q4 (Borisov) se podařilo objevit brzy
  • Okolo Slunce prolétne až v polovině prosince

Ve Sluneční soustavě máme zřejmě mezihvězdného návštěvníka, který aspiruje na titul první mezihvězdné komety

V předposlední srpnový den objevil Ganadij Borisov svým 65 cm dalekohledem na Krymské astrofyzikální observatoři objekt, který dostal prozatímní označení C/2019 Q4 (Borisov). S jistotou víme, že je to kometa. Astronomové už pořídili podrobnější snímky a objekt projevuje kometární aktivitu – má kóma a chvost. 

Velký kanárský dalekohled (GTC) získal jeho spektrum, které je více než podobné ledovým objektům z Oortova mračna, což je zásobárna komet v dalekých končinách Sluneční soustavy. C/2019 Q4 (Borisov) ale zřejmě nepřilétl z Oortova mračna, ale rovnou z jiného planetárního systému.

Dráha a rychlost komety ukazují na mezihvězdný původ

Čím déle pozorujeme jeho pohyb po noční obloze, tím přesněji známe jeho dráhu a tím pravděpodobnější je, že není „odtud“. Na mezihvězdný původ ukazuje velmi vysoká rychlost tělesa (33 km/s) a parametry dráhy.

Kometa má velký sklon vůči rovinám oběžných drah planet, ale ještě zajímavější je její výstřednost. Kruhové dráhy mají výstřednost rovnou 0, eliptické dráhy od 0 po 0,9999... Pokud je výstřednost nad 1, je to hyperbola a velmi silný důkaz, že těleso Sluneční soustavou jen prolétá. 

Klepněte pro větší obrázek

Druhý známý mezihvězdný objekt

C/2019 Q4 (Borisov) není prvním známým mezihvězdným objektem. Před dvěma lety objevili astronomové dnes už slavný objekt ʻOumuamua, který byl původně označen jako mezihvězdná kometa a později překvalifikován na asteroid. Dnes už to není úplně jasné, takže raději zůstaňme u obecnějšího „mezihvězdného objektu.“

ʻOumuamua měla výstřednost dráhy 1,2 – tedy hyperbolickou. U C/2019 Q4 to bylo v době objevu něco nad 3,0 ale s postupem času se zdá, že to bude ještě více – možná nad 3,5!

Okolo Slunce proletí rychlostí 160 000 km/h

ʻOumuamua byl objevena několik týdnů po průletu okolo Slunce, kdy už byla na odletu ze Sluneční soustavy. C/2019 Q4 (Borisov) okolo Slunce teprve proletí. Někdy okolo 10. prosince se dostane nejblíže ke Slunci (tzv. přísluní). Vzdálenosti komety od Slunce bude v té době ale i tak okolo 2 AU, což je mnohem dál, než prolétl ʻOumuamua (0,25 AU).  Kometa bude postupně zrychlovat. V nejmenší vzdálenosti od Slunce dosáhne více než 44 km/s.

C/2019 Q4 (Borisov) bude nejjasnější na začátku prosince. Její jasnost dosáhne přibližně 15 mag. Nebude viditelná pouhým okem, ale bude dostupná amatérským astronomům s trochu lepším vybavením.

Astronomové nyní mají mnoho týdnů na to, aby mezihvězdného návštěvníka prozkoumali. 

Zdroj: IAC, Skyandtelescope, JPL

Diskuze (13) Další článek: Indie začala s výstavbou nových superpočítačů. Zatím dokončila 3 z plánovaných 60

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Sluneční soustava, Komety, Borisov, Astrofyzik, Kometa, OBJ, SKU, GTC, Dráha, Návštěvníci, Objekt, Astronom, VýstřednostPřed 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2