SN10: Prototyp Starshipu se připravuje na testovací let, jeden motor Raptor musel být vyměněn

Prototyp SN10 se připravuje na „skok“ do výšky cca 10 kilometrů. V úterý 23. února Elon Musk oznámil, že je zapotřebí provést výměnu jednoho motoru Raptor a později i sdílel fotografii z tohoto procesu:

To naznačuje, že během dosavadních testů byl zjištěn nějaký problém – podobně jako v případě předchozího prototypu SN9, kdy bylo zapotřebí vyměnit rovnou dva motory.

Po úspěšné instalaci nového motoru – konkrétně včera – proběhl statický zážehový test:

Pokud výsledky budou dobré, zkušební let by se mohl uskutečnit již v pondělí 1. března nebo o den později. Na serveru Space Launch Now je vypsán na první uvedené datum, nicméně jeho aktuální status je stále „To Be Detemined“.


Aktualizace 22.2.

Federal Aviation Administration (FAA) uzavřela vyšetřování exploze prototypu kosmické lodi Starship zvaného SN9. A vypadá to, že je s výsledky zcela spokojená.

CEO SpaceX Elon Musk v dané souvislosti včera na Twitteru uvedl, že existuje dobrá šance, že zkušební let prototypu SN10 proběhne již tento týden.

Výše jmenovaná státní agentura konstatovala, že SN9 „selhal v mezích bezpečnostní analýzy FFA“ a „jeho neúspěšné přistání a výbuch neohrozily veřejnost ani majetek“.

Jackie Wattles z CNN pak upozornila, že vyřešena je už i záležitost se „skokem“ SN8. Ten se uskutečnil navzdory negativnímu stanovisku FAA.

Co se SN10 týče, na dnešní den jsou v Boca Chica naplánovány „neletové testovací aktivity“ – což by podle některých mohl být statický zkušební zážeh motorů Raptor.


Aktualizace 16.2.

Podle Elona Muska existuje 60% pravděpodobnost, že SN10 po provedení „skoku“ do výšky cca 10 kilometrů úspěšně přistane. CEO SpaceX to o víkendu uvedl na Twitteru.

Pokud se to skutečně podaří, půjde o další důležitý krok na cestě ke splnění  Muskova snu o kolonizaci Marsu.

To, kdy by testovací let mohl proběhnout, je ovšem stále předmětem spekulací. Na serveru Space Launch Now se zatím žádný předběžný termín neobjevil.

Některá zahraniční média poukazují na to, že SpaceX nejprve bude muset vyřešit problémy s Federal Aviation Administration (FAA), která vyšetřuje explozi předchozího prototypu SN9.


Inženýři SpaceX  připravují SN10 – tedy další prototyp kosmické lodi Starship – na testovací let. Jak ukazuje níže uvedené video, minulý týden proběhla instalace motorů Raptor:

V pondělí pak byl proveden první kryogenní test. A „okna“ pro statické zkušební zážehy výše zmíněných motorů chtěla SpaceX rezervovat na středu, čtvrtek a pátek.

Observer včera napsal, že pokud SN10 absolvuje zážehy dnes nebo zítra a Federal Aviation Administration (FAA) testovací let schválí, start by se mohl uskutečnit již koncem tohoto týdne. To je ovšem pouhá spekulace.

Připomeňme, že Elon Musk chce tentokrát vyzkoušet poněkud jiný postup. Po explozi předchozího prototypu SN9 totiž připustil, že spoléhat pouze na dva Raptory bylo „příliš hloupé“.

O dalším vývoji situace vás budeme informovat. Zatím si můžete připomenout „skok“ SN9:

Diskuze (38) Další článek: Špičkový notebook za takřka poloviční cenu? Nepropásněte jedinečné nabídky na HUAWEI STORE

Témata článku: Technika, Testy, SpaceX, Mars, Starship, Twitter, Elon Musk, Prototyp, Spekulace, Testovací let, Rap, Let, Skok, CNN, Raptor, Motor, Boca Chica, FFA, Pravděpodobnost, Kosmická loď, Space Launch Now, FAA


Určitě si přečtěte

Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky