Sledovali jsme živě: Prototyp SN10 úspěšně přistál, ale několik minut poté explodoval

Aktualizace 4.3.

Prototyp SN10 nakonec odstartoval až cca 20 minut po půlnoci našeho času. Podle plánu dosáhl výšky 10 km, načež začal opět klesat a nakonec úspěšně přistál. Krátce poté však následovala exploze.

Příčiny tohoto výbuchu zatím nejsou známé.


Aktualizace 3.3.

Aktualizace 22:05 Elon Musk uvedl, že start byl přerušen kvůli příliš konzervativnímu hornímu limitu tahu. Z tohoto důvodu bude limit mírně navýšen a po novém tankovacím cyklu by měl následovat další pokus o start.

Aktualizace 21:45 start byl odložen na dosud neznámý čas. Živý přenos zatím stále běží.

Aktualizace 21:15 zdá se, že start se nepodařil.

Aktualizace 21:05 začal živý přenos s českým komentářem Dušana Majera.

Aktualizace 21:00 Michael Sheetz uvedl, že SpaceX by chtěla startovat v 21:14 hodin našeho času.

Aktualizace 20:50 každou chvíli by měl začít živý přenos s českým komentářem!

Aktualizace 20:20 automobily opouštějí startovací prostor, což naznačuje, že níže zmíněný problém byl vyřešen a kolem 21:00 by se mohlo letět.

Aktualizace 20:05 podle reportéra CNBC Michaela Sheetze je důvodem zpoždění problém s odvzdušňovacím ventilem.

Aktualizace 19:55 dobrá zpráva je, že počasí se zlepšuje – obloha nad Boca Chica se vyjasňuje.

Aktualizace 19:40 zdá se, že startovací oblast narušilo nějaké vozidlo. V důsledku toho se poletí nejdříve ve 21:00.

Aktualizace 19:20 je možné, že odpočítávání bylo pozastaveno. SpaceX má nicméně ještě 5 hodin čas.

Aktualizace 19:05 předběžně by se mohlo startovat v 19:25 našeho času. Živý přenos tedy pravděpodobně začne dříve, konkrétně v cca 19:15.

Aktualizace 18:55 začal venting! Kondenzátor již chrlí páru a se startem to vypadá stále lépe.

Aktualizace 18:30 zdá se, že SN10 dokončila předletové kontroly a nyní začne tankování.

Aktualizace 18:00 pláže kolem Boca Chica se již zaplňují lidmi, kteří doufají, že se dnes poletí a nechtějí si to nechat ujít:

Aktualizace 17:30 aktuální počasí v Boca Chica: zataženo. Z předpovědí plyne, že v nadcházejících hodinách by se tento stav neměl změnit, což ale nutně neznamená, že testovací let bude muset být odložen.

Aktualizace 16:45 Elon Musk potvrdil dnešní start:

O hodinu později následoval další tweet s upřesněním:

Silnice již byla uzavřena a vesnice evakuována.

Testovací let SN10 by se podle dostupných informací teoreticky mohl uskutečnit již dnes ve večerních hodinách našeho času. A jeho průběh tentokrát bude jiný než v případě předchozích prototypů.

SpaceX se totiž rozhodla, že vyzkouší novou strategii: bude sestupovat se třemi aktivními motory Raptor místo dvou.

Díky tomu by palubní počítače SN10 měly mít dostatek času na to, aby v závislosti na úhlu sestupu vybraly ty dva konkrétní motory, které s největší pravděpodobností dokážou zajistit bezpečné přistání.

Elon Musk již dříve uvedl, že při použití tohoto přístupu existuje zhruba 60% šance na úspěšné přistání.

Začátek živého přenosu s českým komentářem je předběžně naplánován na 20:00. Je ale možné, že start bude odložen kvůli špatnému počasí (ze stejného důvodu již byla posunuta mise Starlink 1-17).


Prototyp SN10 se připravuje na „skok“ do výšky cca 10 kilometrů. V úterý 23. února Elon Musk oznámil, že je zapotřebí provést výměnu jednoho motoru Raptor a později i sdílel fotografii z tohoto procesu:

To naznačuje, že během dosavadních testů byl zjištěn nějaký problém – podobně jako v případě předchozího prototypu SN9, kdy bylo zapotřebí vyměnit rovnou dva motory.

Po úspěšné instalaci nového motoru – konkrétně včera – proběhl statický zážehový test:

Pokud výsledky budou dobré, zkušební let by se mohl uskutečnit již v pondělí 1. března nebo o den později. Na serveru Space Launch Now je vypsán na první uvedené datum, nicméně jeho aktuální status je stále „To Be Detemined“.


Aktualizace 22.2.

Federal Aviation Administration (FAA) uzavřela vyšetřování exploze prototypu kosmické lodi Starship zvaného SN9. A vypadá to, že je s výsledky zcela spokojená.

CEO SpaceX Elon Musk v dané souvislosti včera na Twitteru uvedl, že existuje dobrá šance, že zkušební let prototypu SN10 proběhne již tento týden.

Výše jmenovaná státní agentura konstatovala, že SN9 „selhal v mezích bezpečnostní analýzy FFA“ a „jeho neúspěšné přistání a výbuch neohrozily veřejnost ani majetek“.

Jackie Wattles z CNN pak upozornila, že vyřešena je už i záležitost se „skokem“ SN8. Ten se uskutečnil navzdory negativnímu stanovisku FAA.

Co se SN10 týče, na dnešní den jsou v Boca Chica naplánovány „neletové testovací aktivity“ – což by podle některých mohl být statický zkušební zážeh motorů Raptor.


Aktualizace 16.2.

Podle Elona Muska existuje 60% pravděpodobnost, že SN10 po provedení „skoku“ do výšky cca 10 kilometrů úspěšně přistane. CEO SpaceX to o víkendu uvedl na Twitteru.

Pokud se to skutečně podaří, půjde o další důležitý krok na cestě ke splnění  Muskova snu o kolonizaci Marsu.

To, kdy by testovací let mohl proběhnout, je ovšem stále předmětem spekulací. Na serveru Space Launch Now se zatím žádný předběžný termín neobjevil.

Některá zahraniční média poukazují na to, že SpaceX nejprve bude muset vyřešit problémy s Federal Aviation Administration (FAA), která vyšetřuje explozi předchozího prototypu SN9.


Inženýři SpaceX  připravují SN10 – tedy další prototyp kosmické lodi Starship – na testovací let. Jak ukazuje níže uvedené video, minulý týden proběhla instalace motorů Raptor:

V pondělí pak byl proveden první kryogenní test. A „okna“ pro statické zkušební zážehy výše zmíněných motorů chtěla SpaceX rezervovat na středu, čtvrtek a pátek.

Observer včera napsal, že pokud SN10 absolvuje zážehy dnes nebo zítra a Federal Aviation Administration (FAA) testovací let schválí, start by se mohl uskutečnit již koncem tohoto týdne. To je ovšem pouhá spekulace.

Připomeňme, že Elon Musk chce tentokrát vyzkoušet poněkud jiný postup. Po explozi předchozího prototypu SN9 totiž připustil, že spoléhat pouze na dva Raptory bylo „příliš hloupé“.

O dalším vývoji situace vás budeme informovat. Zatím si můžete připomenout „skok“ SN9:

Diskuze (62) Další článek: Lehce a bez mikrobů: Test 14" notebooku Acer Swift 5

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,