SN10: Testovací let možná proběhne už tento týden, FAA je spokojená

Aktualizace 22.2.

Federal Aviation Administration (FAA) uzavřela vyšetřování exploze prototypu kosmické lodi Starship zvaného SN9. A vypadá to, že je s výsledky zcela spokojená.

CEO SpaceX Elon Musk v dané souvislosti včera na Twitteru uvedl, že existuje dobrá šance, že zkušební let prototypu SN10 proběhne již tento týden.

Výše jmenovaná státní agentura konstatovala, že SN9 „selhal v mezích bezpečnostní analýzy FFA“ a „jeho neúspěšné přistání a výbuch neohrozily veřejnost ani majetek“.

Jackie Wattles z CNN pak upozornila, že vyřešena je už i záležitost se „skokem“ SN8. Ten se uskutečnil navzdory negativnímu stanovisku FAA.

Co se SN10 týče, na dnešní den jsou v Boca Chica naplánovány „neletové testovací aktivity“ – což by podle některých mohl být statický zkušební zážeh motorů Raptor.


Aktualizace 16.2.

Podle Elona Muska existuje 60% pravděpodobnost, že SN10 po provedení „skoku“ do výšky cca 10 kilometrů úspěšně přistane. CEO SpaceX to o víkendu uvedl na Twitteru.

Pokud se to skutečně podaří, půjde o další důležitý krok na cestě ke splnění  Muskova snu o kolonizaci Marsu.

To, kdy by testovací let mohl proběhnout, je ovšem stále předmětem spekulací. Na serveru Space Launch Now se zatím žádný předběžný termín neobjevil.

Některá zahraniční média poukazují na to, že SpaceX nejprve bude muset vyřešit problémy s Federal Aviation Administration (FAA), která vyšetřuje explozi předchozího prototypu SN9.


Inženýři SpaceX  připravují SN10 – tedy další prototyp kosmické lodi Starship – na testovací let. Jak ukazuje níže uvedené video, minulý týden proběhla instalace motorů Raptor:

V pondělí pak byl proveden první kryogenní test. A „okna“ pro statické zkušební zážehy výše zmíněných motorů chtěla SpaceX rezervovat na středu, čtvrtek a pátek.

Observer včera napsal, že pokud SN10 absolvuje zážehy dnes nebo zítra a Federal Aviation Administration (FAA) testovací let schválí, start by se mohl uskutečnit již koncem tohoto týdne. To je ovšem pouhá spekulace.

Připomeňme, že Elon Musk chce tentokrát vyzkoušet poněkud jiný postup. Po explozi předchozího prototypu SN9 totiž připustil, že spoléhat pouze na dva Raptory bylo „příliš hloupé“.

O dalším vývoji situace vás budeme informovat. Zatím si můžete připomenout „skok“ SN9:

Diskuze (33) Další článek: Na Marsu přistálo výzkumné vozidlo Perseverance. Podívejte se na první barevné snímky

Témata článku: Technika, Testy, SpaceX, Mars, Starship, Twitter, Elon Musk, Prototyp, Spekulace, Let, CNN, Pravděpodobnost, Kosmická loď, Testovací let, Boca Chica, FFA, Space Launch Now, Raptor, FAA


Určitě si přečtěte

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT