Sledovali jsme živě: Prototyp Starshipu SN11 explodoval, pravděpodobně ještě před přistáním

Aktualizace 30. března

Aktualizace 15:45 a máme tu první vyjádření od Elona Muska:

Aktualizace 15:10 zdá se, že SN11 explodoval ještě před přistáním.

Aktualizace 14:55 začal živý přenos.

Aktualizace 14:30 v Boca Chica je hustá mlha, tudíž podmínky nejsou právě ideální.

Dnes to chce SpaceX zkusit dřív, neboť během dne se má zhoršovat počasí. To znamená, že živý přenos s českým komentářem Dušana Majere je naplánován již na 15:00 hodin našeho času.

Aktualizace 29. března

Aktualizace 17:50 Elon Musk na svém Twitteru oznámil, že se poletí nejdříve zítra. Důvod je tentokrát hodně originální: inspektor Federal Aviation Authority (FAA) se dnes nestihne dostavit na místo.

Aktualizace 17:25 astronautka Christina Koch a její kolegové Michael Barratt, Reid Wiseman a Matthew Dominick zapózovali před prototypem SN11:

Aktualizace 16:45 do otevření startovacího okna zbývají cca 2 hodiny a 15 minut. Vlastní let ovšem může proběhnout klidně až o 5 hodin později, tedy v pozdních nočních hodinách našeho času.

Aktualizace 16:05 počasí momentálně vypadá mnohem lépe než v pátek, kdy se start neuskutečnil kvůli nutnosti provést další kontroly.

Začátek živého přenosu s českým komentářem Dušana Majera je předběžně naplánován na dnešní den, tzn. pondělí 29.3., na 20:00 hodin našeho času!

Aktualizace 26. března

Aktualizace 21:15 potvrzeno, start se dnes neuskuteční. Podle dostupných informací můžeme s dalším pokusem počítat nejdřív v pondělí.

Aktualizace 21:05 bohužel to vypadá, že dnes se nepoletí. Stále čekáme na potvrzení od SpaceX, ale místní silnice byly již otevřeny.

Aktualizace 19:35 začátek živého přenosu s českým komentářem byl posunut na 22:00 našeho času.

Aktualizace 19:25 ze startovacího okna zbývá něco málo přes 6 hodin a přípravy pokračují. Nicméně na odpalovací rampě jsou stále jeřáby, takže se zdá, že si ještě pár hodin budeme muset počkat.

Aktualizace 18:55 obloha nad Boca Chica je aktuálně zatažená, ale podle předpovědi počasí by se brzy měla vyjasnit.

Aktualizace 18:30 podívejte se na záznam zkušebního statického zážehu motorů Raptor:

Aktualizace 18:05 obyvatelé vesnice Boca Chica obdrželi pokyny k evakuaci, která již byla i oficiálně zahájena. Vzdušný prostor byl se souhlasem Federal Aviation Authority (FAA)  uvolněn.

Aktualizace 16:00 inženýři SpaceX míří na odpalovací rampu, aby zkontrolovali stav SN11 a začali ho připravovat na start.

Aktualizace 15:30 vesnice Boca Chica se připravuje na evakuaci.

Aktualizace 15:25 začátek živého přenosu s českým komentářem byl posunut na 20:00 našeho času.

Aktualizace 14:55 probíhá venting po zkušebním statickém zážehu. Zatím vše vypadá optimisticky.

Aktualizace 14:15 dosud není jisté, zda se let opravdu uskuteční. Pokud se tak ale stane, bude to poprvé, kdy start proběhne ve stejný den jako zkušební statický zážeh motorů Raptor.

Na dnešní den, tzn. pátek 26. března, je předběžně naplánován testovací let dalšího prototypu připravované kosmické lodi Starship. Na serveru Space Launch Now má zatím status „To Be Confirmed“.

Živý přenos s českým komentářem Dušana Majera by měl začít v 16:00 našeho času:


Společnost SpaceX přemístila SN11, tedy další prototyp připravované kosmické lodi Starship, na odpalovací rampu v Boca Chica. Upozornil na to server NASA Spaceflight.

Klepněte pro větší obrázek
SN10 a SN11 (Foto: Steve Jurvetson, CC BY 2.0)

Připomeňme, že testovací lety všech předchozích prototypů – SN8, SN9 a SN10 – skončily explozí. Poslednímu jmenovanému se však již podařilo alespoň úspěšně přistát.

Co se týče SN11, některé zdroje optimisticky uvádějí, že teoreticky by mohl startovat příští týden. To ale není příliš pravděpodobné. Nejprve totiž musí úspěšně projít všemi nezbytnými zkouškami.

SpaceX nicméně v mezičase vymyslela další strategii, která by mohla SN11 umožnit hladké přistání.

„Příště minimálně dva motory po celou cestu k zemi a restart motoru 3, pokud motor 1 či 2 budou mít problémy,“ vysvětlil minulou sobotu její CEO Elon Musk na Twitteru.

Diskuze (43) Další článek: Test základní desky MSI MEG Z590 ACE: Eso pro šílené procesory Intelu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,