Připomeňte si let Starshipu SN15 ve dvou nových povedených videích

Aktualizováno 18. května

Společnost SpaceX zveřejnila povedené video, které zachycuje let prototypu Starshipu zvaného SN15:

Nově zveřejněný záznam mj. ukazuje, jak se tři motory Raptor pohybují takřka tanečním způsobem, aby zajistily, že prototyp bude ve vzpřímené poloze potřebné pro vertikální přistání.

Díky dalšímu videu, které vytvořili lidé stojící za YouTube kanálem Cosmic Perspective, si pak můžete zkušební let SN15 vychutnat ve zpomalených záběrech:


Aktualizováno 10. května

SN15 po úspěšném „skoku“ a následném přistání nejpíš brzy poletí znovu. Plyne to z následujícího příspěvku, který CEO SpaceX Elon Musk v pátek zveřejnil na svém Twittteru:

SN15 by se tak mohl stát prvním prototypem v plném měřítku, který poletí dvakrát. Podle Muskova březnového vyjádření se ve srovnání se svými předchůdci může chlubit stovkami drobných vylepšení.

Slavný vizionář navíc nedávno označil iterativní přístup ke konstruování raket za „základní technologickou revoluci potřebnou k tomu, aby byl život multiplanetární“.

V brzké budoucnosti bychom tedy mohli být svědky startů řady dalších prototypů Starshipu, z nichž některé s největší pravděpodobností poletí opakovaně.


Aktualizováno 6. května

A je to tady! Prototyp SN15 včera absolvoval zkušební „skok“ do výšky cca 10 kilometrů... a následně úspěšně přistál! Pokud jste nesledovali živý přenos, máme pro vás krátký sestřih těch nejzajímavějších momentů:

O přistání se na svém Twitteru samozřejmě zmínil i šéf SpaceX Elon Musk:

U základny SN15 se sice objevily plameny, ale jednalo se pouze o malý požár, který byl rychle uhašen. Výše jmenovaná společnost si tak připsala na své konto další obrovský úspěch.


Aktualizováno 5. května

Zmatky kolem testovacího letu SN15 bohužel pokračují. Server EarthSky uvádí, že Federal Aviation Administration (FAA) schválila start na dnešní den, tzn. středu 5 května. Společnost SpaceX však zatím žádné nové datum oficiálně neoznámila.

Pro úplnost dodejme, že začátek živého přenosu je momentálně předběžně naplánován na 19:00 hodin našeho času.


Aktualizováno 4. května

Poletí se dnes? Počasí podle dostupných informací zatím vypadá dobře a potřebné formality jsou vyřízeny. Začátek živého přenosu je předběžně naplánován na 19:00 našeho času. Tak snad konečně...


Aktualizováno 3. května

SpaceX v pátek odvolala plánovaný testovací let SN15, tedy prototypu připravované kosmické lodi Starship. Důvodem podle všeho byla kombinace špatného počasí a nespecifikovaných technických komplikací.

Podle Independentu  by k dalšímu pokusu mohlo dojít dnes. Z informací zveřejněných serverem Teslarati nicméně plyne, že první možné datum je úterý 4. května.

Začátek živého přenosu s českým komentářem Dušana Majera je aktuálně stále naplánován na pondělí 22:00. Toto datum je ovšem orientační a s největší pravděpodobností se ještě bude měnit (viz výše).


Aktualizováno 30. dubna

Po určitých zmatcích to vypadá, že SN15 by mohl letět dnes ve večerních hodinách našeho času. Vzhledem ke špatnému počasí je to však momentálně jen teorie.

Živý přenos s českým komentářem Dušana Majera byl předběžně posunut na 22:00, situaci i nadále sledujeme.


Aktualizováno 21:30 zítra se nepoletí, možná ve čtvrtek. Začátek živého přenosu byl předběžně posunut na 20:00 hodin našeho času.

Již zítra, tzn. ve středu 28. dubna, se prototyp Starshipu SN15 možná pokusí absolvovat zkušební let do výšky 10 kilometrů. Problém spočívá v tom, že dosud nebylo zveřejněno příliš mnoho podrobností.

Živý přenos s českým komentářem Dušana Majera proto byl předběžně naplánovaný na půlnoc našeho času s tím, že vysílání začne cca 15 minut před startem. Tento čas je tedy orientační a s největší pravděpodobností se během nadcházejících hodin bude ještě měnit.

Připomeňme, že SN15 se v řadě detailů liší od svých předchůdců SN8, SN9, SN10 a SN11. Lze tak očekávat, že si povede lépe než oni.


Další prototyp Starshipu zvaný SN15 by měl být na odpalovací rampě již za několik dní. Krátce po úterní explozi SN11 to na svém Twitteru oznámil Elon Musk.

CEO SpaceX rovněž odhalil, že SN15 má „stovky designových vylepšení“, které se týkají např. avioniky/softwaru či motorů.

„Doufejme, že jedno z těchto vylepšení pokryje tento problém,“ dodal. Tím narážel na potíže s jedním ze tří motorů SN11, které dle všeho vedly k výše zmíněnému výbuchu.

Po SN15 má následovat SN20, po technické stránce opět mnohem pokročilejší než jeho předchůdci. „Tyto lodě budou schopné dosáhnout oběžné dráhy s tepelným štítem a systémem oddělování stupňů,“ uvedl mj. Musk.

SpaceX rovněž intenzivně pracuje na vývoji boosteru Super Heavy, který by měl kosmické lodi Starship na orbitu vynášet. Z dostupných informací plyne, že první plnohodnotný prototyp – BN1 – bude vyřazen a design byl již změněn na BN2:

Titulní foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (41) Další článek: Analýza Jana Vávry: Musk se kvůli bitcoinu stává parodií sebe samého. Nejspíš ale dobře ví, co dělá

Témata článku: YouTube, Software, Technika, SpaceX, Elon Musk, Twitter, Design, Starship, Komentář, Prototyp, Požár, Twittter, Official SpaceX Photos, Dušan Majer, Oběžná dráha, Dynetic, Datum, Odpalovací rampa, Dostupná informace, Český komentář, Kosmická loď, Živý přenos, Páteční start, Povedené video, Květen, Software na Heureka.cz