SN15: Prototyp Starshipu se vrátil do továrny. Nad jeho dalším osudem visí otazník

Aktualizováno 28. května

SN15 se vrátil zpět do továrny v Boca Chica. Ještě předtím z něj však byly odstraněny všechny tři motory Raptor, s jejichž pomocí absolvoval svůj testovací let. Upozornil na to Teslarati.

Stejně tak technici odmontovali i šest již použitých přistávacích nohou, aniž by je nahradili novými. Nad budoucností prototypu tak visí otazník – aktuálně to bohužel vypadá, že SpaceX své plány na opětovný start přehodnotila.

Podle Teslarati by toto rozhodnutí nebylo příliš překvapivé. Další let SN15 by prý vývoji Starshipu prospěl pouze tehdy, pokud by zvýšil důvěru v jeho přistávací schopnosti prokázáním toho, že první úspěch nebyla náhoda.

„SN15 je rovněž historickým kusem hardwaru… existují náznaky – konkrétně místo, kam SpaceX raketu přesunula – že tato Starship bude trvale vystavena vedle továrny, která ji postavila,“ uvádí jmenovaný server.


Aktualizováno 13. května

Odborníci ze SpaceX začali v úterý 11. května přemisťovat SN15 z přistávací oblasti do testovací sekce u odpalovací rampy Pad B.

Obyvatelé vesnice Boca Chica pořídili několik fotografií SN15 na výše zmíněném testovacím stanovišti. Na jedné z nich je vidět i obří jeřáb, který zajišťuje transport.

Před dalším „skokem“ čeká prototyp řada zkoušek, které určí, zda druhý start vůbec vydrží. Podle dostupných informací je pravděpodobné, že bude potřebovat nějakou renovaci.

Dodejme, že souběžně s těmito aktivitami pokračuje montáž dalšího prototypu, tedy SN16. Na to, jak aktuální přesuny techniky v Boca Chica probíhají, se můžete podívat v následujícím videu:


Jak jsme vás již informovali, prototyp připravované kosmické lodi Starship zvaný SN15 s největší pravděpodobností brzy poletí znovu. Na svém Twitteru to nedávno uvedl Elon Musk:

V podobném duchu se ovšem vyjádřil i jeden inženýr ze SpaceX. Ten podle serveru Teslarati veřejnost vyzval, aby „zůstala naladěna na další testovací lety Starshipu v následujících dnech.“

Připomeňme, že SN15 ve středu 5. května absolvoval „skok“ do výšky cca 10 kilometrů a následně úspěšně přistál, díky čemuž odborníci z výše jmenované společnosti získali spoustu užitečných dat.

Stane se tedy tento prototyp prvním svého druhu, který poletí dvakrát? Situaci budeme samozřejmě i nadále sledovat.

Titulní foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (1) Další článek: Novinky Aceru: Swift X dostal grafiku RTX 3050 Ti, herní dělo Predator Helios 500 pak 4K miniLED

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,