Sledovali jsme živě: Prototyp kosmické lodi Starship zvaný SN9 explodoval při pokusu o přistání

Aktualizováno 2.2.

Aktualizace 21:30 stejně jako SN8, i SN9 explodoval při pokusu o přistání.

Aktualizace 21:15 začal živý přenos s českým komentářem Dušana Majera:

Aktualizace 21:05 tankování pokračuje.

Aktualizace 20:45 tankování bylo pozastaveno. Zdá se, že někdo narušil bezpečnostní zónu.

Aktualizace 20:30 odpočítávání! A začalo tankování do SN9...

Aktualizace 20:05 začátek živého přenosu byl posunut na 20:45 hodin.

Aktualizace 19:25 Některé zdroje odhadují, že do startu zbývá cca 45 minut, jiné že 1 hodina a 20 minut.

Aktualizace 18:30 začátek živého přenosu byl posunut na 19:45 hodin.

Aktualizace 18:15 přípravy na start pokračují, s počasím je to podle LMEF zatím 50:50.

Aktualizace 17:50 a tady máme čas startu... ovšem nepotvrzený:

Aktualizace 17:45 jeden snímek odjíždějícího jeřábu:

Aktualizace 14:05 začátek živého přenosu byl posunut na 18:45 hodin našeho času.

SN9 konečně dostal zelenou a pokud nenastanou další komplikace, jeho zkušební let do výšky 10 kilometrů proběhne během dnešního dne. Na serveru Space Launch Now má aktuální status „Go for Launch“.

Začátek živého přenosu s českým komentářem Dušana Majera je předběžně naplánován na 15:45, ale tento čas se ještě může změnit. Počasí však zatím vypadá dobře.

V důsledku byrokratických průtahů se nyní v testovací oblasti (konkrétně na Pad A a Pad B) nacházejí dva prototypy Starshipu současně: SN9 a SN10.


Aktualizováno 31.1.

Testovací let SN9 byl zrušen poté, co FAA prohlásila, že SpaceX vypuštěním předchozího prototypu SN8 porušila svojí licenci. Podle dostupných informací to vypadá, že dotyčnou agenturu ani trochu nepotěšila závěrečná exploze, k níž došlo během pokusu o přistání.

„FAA připouští, že netušila, že Starship je raketa. Toto je federální vláda při práci,“ komentoval to ironicky jeden z fanoušků SpaceX na Twitteru.

Steve Kulm z FAA tvrdí, že SpaceX povolení pro čtvrteční let nikdy neměla, tudíž nechápe, proč se na něj začala připravovat.

Nyní je otázkou, kdy se uskuteční další pokus. Z následujícího tweetu plyne, že by k tomu teoreticky mohlo dojít v pondělí, nicméně z hlediska předpovědi počasí vypadá lépe úterý:


Aktualizováno 29.1.

Aktualizováno 17:30 vyjádření FAA: „Budeme pokračovat ve spolupráci se SpaceX na řešení nevyřešených bezpečnostních problémů, než schválíme další zkušební let.“

Aktualizováno 16:05 Vypadá to, že na odpalovacích rampách možná opravdu uvidíme dva prototypy Starshipu současně...

Aktualizováno 15:55 Čerstvá zpráva od jednoho z obyvatel Boca Chica... bohužel se zdá, že let se dnes neuskuteční:

Aktualizováno 15:15 Výstižné shrnutí od Chrise B:

A ještě informace o vyklizení vesnice Boca Chica:

Aktualizováno 14:15 Jak dokazuje následující tweet, aktuální situace je značně nepřehledná:

Aktualizováno 09:15 Elon Musk na Twitteru okomentoval včerejší rozhodnutí Federal Aviation Administration (FAA) týkající se naplánovaného testovacího letu SN9:

Zatím není jasné, zda se vše podaří vyřešit tak, aby start mohl proběhnout dnes. Počasí každopádně vypadá dobře. Začátek živého přenosu je předběžně naplánován na 15:45 hodin našeho času:


Aktualizováno 28.1.

Aktualizováno 18:35 Zdá se, že let byl definitivně odložen na zítřejší den.

Aktualizováno 18:05 Dnešní letecká uzavírka byla zrušena:

Nyní je otázka, zda se dostatečně rychle podaří schválit novou s upravenými parametry. Některé zdroje nicméně tvrdí, že důvodem byl silný vítr. V takovém případě by se nejspíš neletělo.

Aktualizováno 17:15 Dušan Majer uvedl, že podle současné aktivity na rampě se nezdá, že by ke startu mělo dojít v blízké době. Začátek přenosu se proto provizorně odkládá na 19:45 hodin.

Společnost SpaceX na svých webových stránkách oznámila, že dlouho očekávaný testovací let prototypu SN9 se uskuteční dnes, tzn. ve čtvrtek 28. ledna.

Ze zveřejněných informací rovněž plyne, že bude probíhat podobně jako let předchozího prototypu. SN9 by tedy měl nejprve vystoupat do výšky cca 10 kilometrů, po jejímž dosažení bude následovat „řízený aerodynamický sestup“.

Na serveru Space Launch Now má tento start již status „Go For Launch“.


Aktualizováno 26.1.

Včera se testovací let neuskutečnil a dnes k tomu s největší pravděpodobností také nedojde. Na serveru Space Launch Now se aktuálně zobrazuje datum 27.1., ovšem status je stále „To Be Confirmed“. Podle dostupných informací je tentokrát důvodem pro odklady počasí, konkrétně silný vítr.

Začátek živého přenosu byl každopádně posunut na zítřejší den (na 20:00 našeho času).


Aktualizováno 25.1.

Prototyp SN9 je po výměně dvou motorů Raptor a dalších statistických zážehových testech podle všeho připraven k letu. Elon Musk na Twitteru v sobotu ráno zadoufal, že tato očekávaná událost proběhne začátkem tohoto týdne:

Z dokumentu Temporary Flight Restriction zveřejněného Federal Aviation Administration (FAA) plyne, že hypoteticky bychom se mohli dočkat již dnes.

Podle oznámení NOTAM – jejichž cílem je varovat piloty, aby se dané oblasti vyhnuli – jsou ve hře i dva další možné termíny: zítřek a středa.


Aktualizováno 18.1.

Elon Musk v pátek na svém Twitteru uvedl, že dva motory prototypu SN9 potřebují mírné opravy, takže musí být vyměněny. Inženýři k tomuto závěru dospěli na základě analýzy dat shromážděných během předchozích zkoušek.

Místnímu fotografovi se podařilo pořídit detailní snímek jednoho z dotyčných motorů, identifikovaného jako Raptor číslo 44:

Kromě toho sdílel také krátké video zachycující přepravu tohoto motoru z odpalovací rampy do nedaleké továrny na výrobu raket:

Po instalaci nových motorů samozřejmě budou následovat další statické zážehové testy a předletové přípravy. Zatím tedy není vůbec jasné, kdy se plánovaný „skok“ do výšky 12,5 kilometrů uskuteční.


Aktualizováno 14.1.

Elon Musk na svém Twitteru včera oznámil, že prototyp SN9 úspěšně absolvoval v pořadí již čtvrtý statický zážehový test:

Všechny zkoušky však ještě zdaleka nejsou u konce. Z dostupných informací plyne, že další by měly proběhnout během dnešního dne, přičemž dodatečné termíny jsou naplánovany na příští týden (od pondělí 18. ledna do středy 20. ledna).

To naznačuje, že připravovaného letu do výšky 12,5 kilometrů se nejspíš dočkáme až koncem měsíce. Podle serveru Space Launch Now by sice teoreticky mohl proběhnout již zítra, ale tento termín bude s největší pravděpodobností opět posunut.


Aktualizováno 8.1.2021

Prototyp SN9 před několika dny úspěšně absolvoval statický zážehový test. Níže se můžete podívat na záznamy jeho průběhu, které pořídili obyvatelé Boca Chica.

Tři motory Raptor se na okamžik probudily k životu, aby inženýři SpaceX mohli posoudit jejich výkon:

Pokud nenastanou nějaké komplikace, během nadcházejících dní proběhne zkušební let do výšky 12,5 kilometrů. Předběžně je naplánovaný na noc z neděle na pondělí našeho času.


Aktualizováno 4.1.2021

Elon Musk potvrdil, že brzy budou v testovací oblasti k vidění dva prototypy kosmické lodi Starship. K SN9 by totiž měl přibýt SN10. Potom to bude vypadat podobně, jako ukazuje následující editovaná fotografie:

SN10 je v současnosti sestavován v továrně na rakety, která se nachází necelých 5 kilometrů po silnici od ramp. Jeden z obyvatel vesničky Boca Chica o víkendu pořídil následující snímek:

Je zjevné, že SN10 bude již brzy dokončen a během nadcházejících dní by tak mohl být přemístěn.


Aktualizováno 29.12.

SN9, tedy prototyp připravované kosmické lodi Starship, čekají předletové zkoušky. Ty jsou dle dostupných informací naplánovány na období od 29. prosince 2020 do 6. ledna 2021.

Očekává se, že jako první přijde na řadu kryogenní test. Po něm by měly následovat statické zkušební zážehy tří motorů Raptor.

Pokud vše půjde dobře, již v lednu bychom se tak mohli dočkat dalšího podobně divácky atraktivního letu, jaký předvedl předchozí prototyp SN8. Tentokrát ovšem možná s lepším koncem.


Aktualizováno 26.12.

Prototyp Starshipu zvaný SN9 je již na odpalovací rampě. Zatím nicméně není jasné, kdy se vydá na svůj první testovací let.

Podle serveru Teslarati existuje určitá šance, že by k tomu mohlo dojít ještě letos. Naznačuje to totiž plán uzavírek silnic.

Mnohem pravděpodobnější však je, že let proběhne až někdy během příštího roku. NASASpacelight uvádí, že SN9 nejspíš napřed bude muset projít kryogenní zkouškou atd.


Aktualizováno 16.12.

SN9 se možná již zítra vydá na odpalovací rampu. Lze tak usoudit z aktuálního přehledu plánovaných uzavírek silnic v texaském okrese Cameron County, kde se nachází testovací zařízení společnosti SpaceX.

Podle reportéra NASASpaceFlight Michaela Baylora by SpaceX za tímto účelem mohla využít uzavírek, k nimž dojde 17. a 18. prosince od 8:00 do 17:00 texaského času.

Zdá se tedy, že během níže popsaného víkendového incidentu nebyl prototyp Starshipu nijak výrazně poškozen.


Prototyp připravované kosmické lodi Starship zvaný SN9 se během víkendu zhroutil na stěnu montážní budovy. Upozornil na to server Teslarati.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru lze usoudit, že tuto nehodu nejvíc „odnesly“ aerodynamické klapky:

Na místo tak musel být povolán obří jeřáb, který 50 metrů vysoký prototyp z nerezové oceli stabilizoval:

SpaceX podle dostupných informací  již hodlala přemístit SN9 na odpalovací rampu, ale zdá se, že výše popsaný incident tyto plány oddálil.

Připomeňme, že předchozí prototyp SN8 minulý týden úspěšně vzlétl do výšky 12,5 kilometrů, ale při přistání explodoval. Muskova společnost nicméně získala všechna potřebná data, tudíž test nelze považovat za neúspěšný.

Diskuze (157) Další článek: Jihoafrický „berňák“ nabízí poplatníkům webový prohlížeč s podporou technologie Adobe Flash

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,