Starship | Prototyp

SN9 možná poletí již dnes. Prototyp kosmické lodi Starship se zdá být připraven

Aktualizováno 25.1.

Prototyp SN9 je po výměně dvou motorů Raptor a dalších statistických zážehových testech podle všeho připraven k letu. Elon Musk na Twitteru v sobotu ráno zadoufal, že tato očekávaná událost proběhne začátkem tohoto týdne:

Z dokumentu Temporary Flight Restriction zveřejněného Federal Aviation Administration (FAA) plyne, že hypoteticky bychom se mohli dočkat již dnes. Na 22:00 hodin je proto naplánovaný živý přenos s českým komentářem Dušana Majera:

Podle oznámení NOTAM – jejichž cílem je varovat piloty, aby se dané oblasti vyhnuli – jsou ve hře i dva další možné termíny: zítřek a středa.


Aktualizováno 18.1.

Elon Musk v pátek na svém Twitteru uvedl, že dva motory prototypu SN9 potřebují mírné opravy, takže musí být vyměněny. Inženýři k tomuto závěru dospěli na základě analýzy dat shromážděných během předchozích zkoušek.

Místnímu fotografovi se podařilo pořídit detailní snímek jednoho z dotyčných motorů, identifikovaného jako Raptor číslo 44:

Kromě toho sdílel také krátké video zachycující přepravu tohoto motoru z odpalovací rampy do nedaleké továrny na výrobu raket:

Po instalaci nových motorů samozřejmě budou následovat další statické zážehové testy a předletové přípravy. Zatím tedy není vůbec jasné, kdy se plánovaný „skok“ do výšky 12,5 kilometrů uskuteční.


Aktualizováno 14.1.

Elon Musk na svém Twitteru včera oznámil, že prototyp SN9 úspěšně absolvoval v pořadí již čtvrtý statický zážehový test:

Všechny zkoušky však ještě zdaleka nejsou u konce. Z dostupných informací plyne, že další by měly proběhnout během dnešního dne, přičemž dodatečné termíny jsou naplánovany na příští týden (od pondělí 18. ledna do středy 20. ledna).

To naznačuje, že připravovaného letu do výšky 12,5 kilometrů se nejspíš dočkáme až koncem měsíce. Podle serveru Space Launch Now by sice teoreticky mohl proběhnout již zítra, ale tento termín bude s největší pravděpodobností opět posunut.


Aktualizováno 8.1.2021

Prototyp SN9 před několika dny úspěšně absolvoval statický zážehový test. Níže se můžete podívat na záznamy jeho průběhu, které pořídili obyvatelé Boca Chica.

Tři motory Raptor se na okamžik probudily k životu, aby inženýři SpaceX mohli posoudit jejich výkon:

Pokud nenastanou nějaké komplikace, během nadcházejících dní proběhne zkušební let do výšky 12,5 kilometrů. Předběžně je naplánovaný na noc z neděle na pondělí našeho času.


Aktualizováno 4.1.2021

Elon Musk potvrdil, že brzy budou na odpalovací rampě k vidění dva prototypy kosmické lodi Starship. K SN9 by totiž měl přibýt SN10. Potom to bude vypadat podobně, jako ukazuje následující editovaná fotografie:

SN10 je v současnosti sestavován v továrně na rakety, která se nachází necelých 5 kilometrů po silnici od rampy. Jeden z obyvatel vesničky Boca Chica o víkendu pořídil následující snímek:

Je zjevné, že SN10 bude již brzy dokončen a během nadcházejících dní by tak mohl být přemístěn.


Aktualizováno 29.12.

SN9, tedy prototyp připravované kosmické lodi Starship, čekají předletové zkoušky. Ty jsou dle dostupných informací naplánovány na období od 29. prosince 2020 do 6. ledna 2021.

Očekává se, že jako první přijde na řadu kryogenní test. Po něm by měly následovat statické zkušební zážehy tří motorů Raptor.

Pokud vše půjde dobře, již v lednu bychom se tak mohli dočkat dalšího podobně divácky atraktivního letu, jaký předvedl předchozí prototyp SN8. Tentokrát ovšem možná s lepším koncem.


Aktualizováno 26.12.

Prototyp Starshipu zvaný SN9 je již na odpalovací rampě. Zatím nicméně není jasné, kdy se vydá na svůj první testovací let.

Podle serveru Teslarati existuje určitá šance, že by k tomu mohlo dojít ještě letos. Naznačuje to totiž plán uzavírek silnic.

Mnohem pravděpodobnější však je, že let proběhne až někdy během příštího roku. NASASpacelight uvádí, že SN9 nejspíš napřed bude muset projít kryogenní zkouškou atd.


Aktualizováno 16.12.

SN9 se možná již zítra vydá na odpalovací rampu. Lze tak usoudit z aktuálního přehledu plánovaných uzavírek silnic v texaském okrese Cameron County, kde se nachází testovací zařízení společnosti SpaceX.

Podle reportéra NASASpaceFlight Michaela Baylora by SpaceX za tímto účelem mohla využít uzavírek, k nimž dojde 17. a 18. prosince od 8:00 do 17:00 texaského času.

Zdá se tedy, že během níže popsaného víkendového incidentu nebyl prototyp Starshipu nijak výrazně poškozen.


Prototyp připravované kosmické lodi Starship zvaný SN9 se během víkendu zhroutil na stěnu montážní budovy. Upozornil na to server Teslarati.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru lze usoudit, že tuto nehodu nejvíc „odnesly“ aerodynamické klapky:

Na místo tak musel být povolán obří jeřáb, který 50 metrů vysoký prototyp z nerezové oceli stabilizoval:

SpaceX podle dostupných informací  již hodlala přemístit SN9 na odpalovací rampu, ale zdá se, že výše popsaný incident tyto plány oddálil.

Připomeňme, že předchozí prototyp SN8 minulý týden úspěšně vzlétl do výšky 12,5 kilometrů, ale při přistání explodoval. Muskova společnost nicméně získala všechna potřebná data, tudíž test nelze považovat za neúspěšný.

Diskuze (100) Další článek: První disky s technologií HAMR jsou na trhu. Seagate prodává 20TB modely

Témata článku: Technika, SpaceX, Starship, Twitter, Elon Musk, Prototyp, Michael Baylor, Budova, NASASpaceFlight, Odpalovací rampa, Nehoda, Texaský okres, Test, Dostupná informace, Dušan Majer, Uzavírka, Teslarati, Nerezová ocel, Raptor, Víkend, Stěna, Boca Chica, Jeřáb, Incident, Kosmická loď


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook