Starship | Prototyp

Testovací let prototypu kosmické lodi Starship zvaného SN9 se opět odkládá, SpaceX mění motory

Aktualizováno 18.1.

Elon Musk v pátek na svém Twitteru uvedl, že dva motory prototypu SN9 potřebují mírné opravy, takže musí být vyměněny. Inženýři k tomuto závěru dospěli na základě analýzy dat shromážděných během předchozích zkoušek.

Místnímu fotografovi se podařilo pořídit detailní snímek jednoho z dotyčných motorů, identifikovaného jako Raptor číslo 44:

Kromě toho sdílel také krátké video zachycující přepravu tohoto motoru z odpalovací rampy do nedaleké továrny na výrobu raket:

Po instalaci nových motorů samozřejmě budou následovat další statické zážehové testy a předletové přípravy. Zatím tedy není vůbec jasné, kdy se plánovaný „skok“ do výšky 12,5 kilometrů uskuteční.


Aktualizováno 14.1.

Elon Musk na svém Twitteru včera oznámil, že prototyp SN9 úspěšně absolvoval v pořadí již čtvrtý statický zážehový test:

Všechny zkoušky však ještě zdaleka nejsou u konce. Z dostupných informací plyne, že další by měly proběhnout během dnešního dne, přičemž dodatečné termíny jsou naplánovany na příští týden (od pondělí 18. ledna do středy 20. ledna).

To naznačuje, že připravovaného letu do výšky 12,5 kilometrů se nejspíš dočkáme až koncem měsíce. Podle serveru Space Launch Now by sice teoreticky mohl proběhnout již zítra, ale tento termín bude s největší pravděpodobností opět posunut.


Aktualizováno 8.1.2021

Prototyp SN9 před několika dny úspěšně absolvoval statický zážehový test. Níže se můžete podívat na záznamy jeho průběhu, které pořídili obyvatelé Boca Chica.

Tři motory Raptor se na okamžik probudily k životu, aby inženýři SpaceX mohli posoudit jejich výkon:

Pokud nenastanou nějaké komplikace, během nadcházejících dní proběhne zkušební let do výšky 12,5 kilometrů. Předběžně je naplánovaný na noc z neděle na pondělí našeho času.


Aktualizováno 4.1.2021

Elon Musk potvrdil, že brzy budou na odpalovací rampě k vidění dva prototypy kosmické lodi Starship. K SN9 by totiž měl přibýt SN10. Potom to bude vypadat podobně, jako ukazuje následující editovaná fotografie:

SN10 je v současnosti sestavován v továrně na rakety, která se nachází necelých 5 kilometrů po silnici od rampy. Jeden z obyvatel vesničky Boca Chica o víkendu pořídil následující snímek:

Je zjevné, že SN10 bude již brzy dokončen a během nadcházejících dní by tak mohl být přemístěn.


Aktualizováno 29.12.

SN9, tedy prototyp připravované kosmické lodi Starship, čekají předletové zkoušky. Ty jsou dle dostupných informací naplánovány na období od 29. prosince 2020 do 6. ledna 2021.

Očekává se, že jako první přijde na řadu kryogenní test. Po něm by měly následovat statické zkušební zážehy tří motorů Raptor.

Pokud vše půjde dobře, již v lednu bychom se tak mohli dočkat dalšího podobně divácky atraktivního letu, jaký předvedl předchozí prototyp SN8. Tentokrát ovšem možná s lepším koncem.


Aktualizováno 26.12.

Prototyp Starshipu zvaný SN9 je již na odpalovací rampě. Zatím nicméně není jasné, kdy se vydá na svůj první testovací let.

Podle serveru Teslarati existuje určitá šance, že by k tomu mohlo dojít ještě letos. Naznačuje to totiž plán uzavírek silnic.

Mnohem pravděpodobnější však je, že let proběhne až někdy během příštího roku. NASASpacelight uvádí, že SN9 nejspíš napřed bude muset projít kryogenní zkouškou atd.


Aktualizováno 16.12.

SN9 se možná již zítra vydá na odpalovací rampu. Lze tak usoudit z aktuálního přehledu plánovaných uzavírek silnic v texaském okrese Cameron County, kde se nachází testovací zařízení společnosti SpaceX.

Podle reportéra NASASpaceFlight Michaela Baylora by SpaceX za tímto účelem mohla využít uzavírek, k nimž dojde 17. a 18. prosince od 8:00 do 17:00 texaského času.

Zdá se tedy, že během níže popsaného víkendového incidentu nebyl prototyp Starshipu nijak výrazně poškozen.


Prototyp připravované kosmické lodi Starship zvaný SN9 se během víkendu zhroutil na stěnu montážní budovy. Upozornil na to server Teslarati.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru lze usoudit, že tuto nehodu nejvíc „odnesly“ aerodynamické klapky:

Na místo tak musel být povolán obří jeřáb, který 50 metrů vysoký prototyp z nerezové oceli stabilizoval:

SpaceX podle dostupných informací  již hodlala přemístit SN9 na odpalovací rampu, ale zdá se, že výše popsaný incident tyto plány oddálil.

Připomeňme, že předchozí prototyp SN8 minulý týden úspěšně vzlétl do výšky 12,5 kilometrů, ale při přistání explodoval. Muskova společnost nicméně získala všechna potřebná data, tudíž test nelze považovat za neúspěšný.

Diskuze (97) Další článek: Podívejte se, jak nový robot od Samsungu plní myčku nádobí

Témata článku: Technika, SpaceX, Starship, Twitter, Elon Musk, Prototyp, Dušan Majer, NASASpaceFlight, Motor, Budova, Nehoda, Let, Dostupná informace, Víkend, Test, Odpalovací rampa, Stěna, Jeřáb, Testovací let, Raptor, Michael Baylor, Uzavírka, Teslarati, Boca Chica, Texaský okres


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 45

David Polesný
Notebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 21

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky