Snímek Venuše pořízený sondou Parker Solar Probe překvapil. Použitý přístroj měl sloužit k něčemu úplně jinému

Dne 11. července loňského roku sonda Parker Solar Probe, jejímž cílem je studovat Slunce, ze vzdálenosti 12 380 km vyfotila Venuši. Na výsledném záběru jsou vidět detaily povrchu – a vědce velmi překvapil.

Sonda ho totiž udělala pomocí svého nástroje Wide-field Imager for Solar Probe (WISPR). Ten byl původně navržen za účelem pořizování snímků sluneční koróny, větru atd., ale nyní NASA nečekaně zjistila, že ho lze použít rovněž k zachycení termálních informací o planetě.

„WISPR je šitý na míru a testovaný pro pozorování využívající viditelné světlo. Očekávali jsme, že uvidíme mraky, ale kamera nahlédla přímo skrz…“ uvedl Angelos Vourlidas z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory.

Klepněte pro větší obrázek

Ve středu Venuše je zřetelně patrná tmavá oblast známá jako Aphrodite Terra. A tmavá je proto, že jde o tektonickou vyvýšeninu, která je o 30 stupňů chladnější než její okolí.

Právě to naznačuje, že WISPR si poradí i s výše zmíněnými termálními daty. „Ať tak či onak, čekají nás některé vzrušující vědecké příležitosti,“ konstatoval Vourlidas.

Pro úplnost dodejme, že Parker Solar Probe zatím naposledy prolétla kolem Venuše 20. února. Je tedy možné, že za rok se dočkáme dalšího podobně ohromujícího snímku.

Diskuze (30) Další článek: Český rozhlas potichu ukončil aplikaci Radiotéka. Audioknihy přesunul jinam

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, NASA, Slunce, Venuše, Parker Solar Probe, Parker Solar, Snímek, Sonda, Vědec, Sonda Parker, Probe, ImagerNašli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Dnes si ukážeme, jak v Arduinu sepnout kontakt, o kterém nic moc nevíme, a jak dálkově aktualizovat firmware na čipech ESP8266 a ESP32.

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny