Solární energie z vesmíru je o další krůček blíž.........FOTONY a Infravlny (tzv.obnovitelná energie - není furt) !Vědcům se povedl její bezdrátový přenos na Zem........Může být nebezpečný, krom. toho že by byl furt !-------------------------------------------------------------------------------------------------------------Proč nezkouší místo Fotonů, třeba Elekrony+Pozitrony, kterých je v prostoru všude nekonečný přebytek, magnety z toho magnetují furt, mraky se nabíjí furt a taky z toho blesky bijí furt jako koňský ocas .Takový generátor už postavil Španěl, p. Figurea .Elektřina je furt v neomezeným množství, není pro to třeba nic dělat, jen postavit ten generátor !Jen těm Energetickým Komoušům se to nelíbí, neměli by z toho chechtáky,Kur.vy Červené Nenažrané .Tak to je, ať si říká každý co chce .
Jako prvni projekt vyuzivani energie z vesmiru bych navrhoval umistit velka datova centra do vesmiru, protoze spotrebuji velke mnozstvi energie a tu lze vyuzit primo tam. Mezi zemi a vesmirnym datovym centrem by proudily jen data, ktera nespotrebuji tolik energie. Byl by to prvni krok k vesmirne elektrine a mohl by fungovat prakticky bez velkych investic do vyzkumu.
inak, výborná myšlienka, ale prečo ostať len pri tom?Osobne by som bol aj za umiestnenie rôznych výrobných závodov. Ak k tomu pripočítame pritiahnutie rôznych asteroidov ako surovinovej základne ...Môže to byť perfektné ... Načo prenášať energiu na Zem a ohrozovať energetickú rovnováhu na jej povrchu prísunom energie zvonku?
Pravidelná doprava zaměstanců do výrobních závodů na oběžné dráze by asi byla poněkud náročnější, než přímo na Zemi. Doprava surovin přitahováním asteroidů by asi taky nebyla úplně levná a snadná. Ale hlavně - co pak s těmi hotovými výrobky na oběžné dráze? 😉
To by melo ale tragickou odezvu. Kdo pamatuje satelitni internet, tak vi sve...
Tech 350 km na LEO odezvu moc neudela. 40 Mm na GEO ano, ale je nesmysl tam umistovat datacentea z asi milionu duvodu.On je to z velke casti nesmysl i na LEO.
Jenže to "velké množství energie" se v těch datových centrech měni na teplo. A co pak s tím "velkým množstvím tepelné energie" ve vesmíru dělat? Jak by se ty datacentra chladily?
Stejně jako se chladí počítače ve vesmíru dneska. Sáláním.
Vyzarovani tepla do vesmiru, kde na vyzarovaci plochu nedopada zadne jine zareni by bylo velmi efektivni. Panely na vyrobu elektriny by musely byt nasmerovany ke slunci a chladici vyzarovaci plochy presne obracene ve stinu.Napriklad plocha o teplote 50 stupnu Celsia = 323 K vyzaruje 617 W/m2.Pri 100 st. Celsia to je uz 1097 W/m2.
Názor byl 2× upraven, naposled 6. 6. 2023 14:10
Ale zase, pokud existuje mimozemska civilizace, ktera by mela zajem ziskat nase data, tak lepsi zpusob jim tezko muzeme nabidnout. 😀
Vetsina dat nikoho z galaxie nezajima. Myslite ze v komercnich datacentrech jsou ulozeny strategicke informace? Pokud vubec nekdo jiny ve vesmiru dokaze odposlouchavat nejaky datovy tok, tak ma dostatek informaci z TV, radia, a dalsich radiovych komunikaci. Vsak i zabezpecena vojenska komunikace bezi pres druzice. A nejake vyplatni pasky a danova priznani nikoho z venci nezajimaji.
Necekal jsem, ze se toho nekdo chyti. 😀Vojenska komunikace se zabezpecuje proti pozemskemu nepriteli. Pokud by nejaka vyspela civilizace dorazila k nam, tak bude pravdepodobne na takove urovni, ze pro jejich technologii bude nase armadni sifrovani znacne primitivni.
Tak nějak to bylo naznačeno už ve filmu Den nezávislosti. Ovšem ti mimozemšťané tam zjevně nepočítali s tím, že by ten pozemský nepřítel dokázal řídit jejich menší dříve havarovaný létající talíř, a taky vytvořit počítačový virus, který jim nahraje na jejich mateřskou loď ... 😀
Coz je dano tim, ze autorem podobnych filmu je clovek. Realita by asi vypadala jinak. 😀
Vsak jsem tu zabezpecenou vojenskou komunikaci uvadel prave v tom smyslu, ze kdyby mimozemstane chteli naslouchat, tak maji co potrebuji. Zabezpecena voj. kom. mela podtrhnout dulezitost te komunikace a ne jejich zabezpeceni proti rozlusteni nejakou nadmerne vyspelou civilizaci. Vy jste oponoval, ze data centra by vyzradila nase tajemstvi vetrelcum. Ja vam odpovedel, ze vojenska dulezita komunikace se uz ted vysila pres vesmir a vy jste si tim vlastne sam rozbil vasi puvodni argumentaci. Mate zvlastni zpusob argumentace. Cik cak a zadny koordinovany smer. Blabla podle toho co vas zrovna napadne.
Nicim si neodporuju, to prvni nebyla vubec zadna argumentace, ale jen vtipna narazka. 😉
No pokud by se vyřešilo chlazení, tak možná.
Má to jednu mouchu - jako u každé výpočetní techniky ve vesmíru budete muset řešit poškozování dat kosmickým zářením. Ano, je to řešitelné ale to datacentrum je pak asi 10x větší než na zemi.
Kazda moucha se da chytit.
Vždyť píšu že to vyřešené je, akorát je pak ta technika 10x větší než na povrchu (nebo je stejně velká, ale má řádově nižší výkon) - extra stínění, extra redundance, nejde používat prvky vyráběné litografií s nízkými nm, komponenty nejde hnát na maximální provozní parametry.
Kdyz to zareni preziji solarni panely, tak je ten problem zrejme dobre resitelny i bez olovene izolace nebo kdo vi jakeho obalu. Kdyz uz nektere staty vyrobu elektriny zkousi, tak je minimalne zarucena dostupnost a trvanlivost panelu. Cina chce snad jeste letos instalovat jednu takovou elektrarnu s prenosem energie k zemi. Tak uvidime. U vypocetni techniky by spis nez destrukce mohla hrozit chybovost, protoze kosmicke zareni by mohlo menit naboj v pameti. Ale to by slo vyresit redundanci.Vyhodna elektrina by mohla ty vicenaklady rychle kompenzovat.
Nelíbí se mě ozařovat mikrovlnama atmosféru a biosféru. Když to ekonomicky bude dávat smysl, tak se to časem rozjede na velký výkony, protože celosvětová spotřeba od vzniku elektrické sítě trvale hodně stoupá a může to mít dnes neznámý velký negativní vliv už na samotnou atmosféru a přesně koncentrovaný paprsek mikrovln přesně zaměřený na pozemní anténu při vysokých výkonech asi bude mít nezanedbatelný vliv i na širší okolí, kam půjde malá část záření, protože nějaký rozptyl určitě bude.
Spíš se bojím, aby to nešlo použít jako zbraň.
Blíží se doba, kdy budou pečení holubi padat z nebes do huby. A nejen holubi, ale i vrány, vlaštovky, chrousti a sem-tam letadlo.
Ale kolik? Kolik energie se podařilo přenést? Kolik wattů nebo kilowattů? To je velmi podstatná informace protože nějakou energii nese každé elektromagnetické záření. Příkladem budiž krystalka (pro ty později narozené - jde o jednoduchý rádiový přijímač na sluchátka) která funguje bez zdroje energie, tu si bere z rádiových vln. Takže pomocí elektromagnetického záření není problém nějakou energii přenést, problém je přenést větší množství energie 😉
Presne tak. A taky o efektivite. Kdyz bude zapotrebi mit na orbitu 10GW na vstupu aby z toho na zem dorazilo 300W asi to moc rentabilni nebude.
No a ještě je tam jedno čertovo kopýtko - když na zemi z těch deseti giga dorazí třeba 30% ale netrefí se do antény, tak bude taky veselo.... (nebo, když se "netrefí" úmyslně).
To pořeší alobalová kšiltofka, né?
😀😀😀
Asi je to tak mizerné, že o tom radši ani nepíší 🙂
V clanku to je..."dva přijímače umístěné asi 30 centimetrů od vysílače" + "Vědci úspěšně rozsvítili dvojici LED" B-]
Kolik a s jakou účinnosti jsousice zajímavé otázky, ale dovolím si říct, že v zásadě nedůležité. A to ze dvou důvodů. 1. je to čistě pokusné zařízení, které má jen prokázat, že to jde, ve smyslu, že použitá technologie bude ve vesmíru funkční a použitelná. Otázku kolik a za kolik to přenese budou řešit určitě v ráci dalšího výzkumu. 2. ani u současné pozemní infrastruktury se v podstatě otázka kolik se vyrobí a přenese a s jakou účinností v podstatě neřeší. Řeší se jen, jestli je systém bezpečný a rentabilní. Souhrnná účinnost přeměny slunečního záření ve vesmíru na energii z pozemské rozvodny může být klidně i jediné procento - pokud to ekonomicky vyjde lépe, než pozemský systém. Ale to už je jiná otázka.
Kdyby to bylo jedno, tak nas v elektroenergetice neucili pocitat ztraty na vedeni VVN. 😝 Navic by nebyla elektrarna pomalu na kazdem rohu, protoze by stacila jedna obrovska elektrarna na celou republiku... 😉 V zasade plati, ze prenos vykonu po dratech je nesrovnatelne efektivnejsi, nez bezdratove a pochybuju, ze bude nejaka technologie, ktera tohle jen tak zmeni. Kdyz pominu jine aspekty tohoto projektu, tak ta efektivita prenosu je naopak velmi dulezita. Je uplne jedno, ze nahore bude energie dost a zdarma, prototoze tim prenosem se musi zaplatit naklady do konce zivotnosti zarizeni, tedy nejen jak to dostat nahoru a tam to udrzovat v chodu, ale i naklady na recyklaci... Tato doba je tedy casove omezena, pritom naklady budou doslova astronomicke. 😝Jedine pozitivum, ktere v tomto pomerne silenem napadu vidim je, ze z podobneho experimentu mohou vzniknout nove technologie, ktere pozdeji vyuzijeme v beznem pozemskem zivote.😉
To všechno je ale záležitost ekonomické rentability. Vyplatí se víc postavit jednu velkou účinnější elektrárnu ale mít větší ztráty na vedení? Nebo je lepší postavit elektrárnu na každém rohu a omezit ztráty? Tak nějak přirozeně se přišlo na tu druhou možnost, ale ne protože by se inženýr mračil na příliš vysoké procento ztrát, ale protože ekonomovi vypadlo z kalkulačky lepší číslo. A přesně o tom je i ta energie z vesmíru. Náklady budou astronomické, ale pokud bude dostupné energie opravdu hodně, stále se to může vyplatit i s mizernou účinností přenosu. A nebo taky ne, to nechme na ty ekonomy. Mimochodem pokud se SpaceX podaří zprovoznit Starship, tak ty náklady můžou velice rychle spadnout z astronomické výše na smysluplná čísla. Jednak samotným poklesem ceny za vynesení a jednak možností relativně jednoduše vesmírné struktury servisovat. Investice do vesmírné energetiky je tak dnes sice poměrně riziková, ale pokud všechno klapne, tak ten kdo ji bude mít připravenou ve správný čas neskutečně zbohatne.
Mno, ono asi jeste hodne dlouho zustane u toho "pokud". Starship dopravu mozna jednou zlevni, pokud Musk s cenou nekeca, ale i tak ta doprava vyjde na polovinu ceny JE s tim, ze to stale mame jen za tu dopravu, tedy bez ceny materialu a bavime se o nejakych minimalnich rozmerech, aby to vubec davalo trochu smysl. Jenze JE ma 2x delsi zivotnost a to, co vyrobi, tak skutecne do pozemske site doda. Tady zatim ani nevime jak tu energii vubec dostat na povrch a to se musi vyresit jeste bezpecnost, tedy aby to bylo bez toho, ze to ugriluje vse, co tomu prijde do cesty.To je jeste hooodne dlouha doba a tipnul bych, ze driv lidstvo prijde na jiny zpusob ziskavani energie, takze tohle nakonec zustane jako nedokonceny projekt pod nanosem prachu...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.