Solární obytňák dokončil cestu napříč Evropou. Ošklivý design, působivá technologie a řada dětských nemocí

Unikátní solární obytný automobil Stella Vita, který tým studentů nizozemské Univerzity v Eindhovenu představil před měsícem, 15. října dokončil 3 000 kilometrů dlouhou cestu napříč Evropou. Příjezd do Tarify, nejjižnějšího cípu Španělska, ovšem nebyl snadný.

Zhruba 1 000 kilometrů (zejména ze začátku cesty) totiž vůz strávil na vleku kvůli problémům s pohonnou soustavou. Kvůli různým akcím, které byly domluveny ještě před startem, si ale tým nemohl dovolit výraznější zpoždění, a tak se opravovalo i po cestě, což je ostatně vidět na některých záběrech z videodeníku.

Vůz se zastavil například v Bruselu, kde byl prezentován veřejnosti i evropským politikům. Ve Francii následovalo několik zastávek, včetně prezentace v sídle automobilky Renault. Vůz přitom evidentně vyvolával zájem všude, kde se objevil. Včetně několika kempů, kde jeho posádka přespávala.

Těžký start cesty:

Problémy se nakonec podařilo odstranit ještě ve Francii, odkud už vůz cestoval po vlastní ose. Po celou dobu přitom využíval pouze energii získanou ze střešních panelů, které napájely baterii s kapacitou 60 kWh. Během slunného dne měl být elektromobil schopen urazit trasu dlouhou až 730 km, během noci dojezd spadl na cca 595 km.

Elon ještě nevolal

Rychlé dobití baterií při kempování umožnil systém výsuvných bočních solárních panelů, které tvořily plochu až 17m2 a současně sloužily jako zastřešení boků. V obytné části se zvedací střechou nechyběla velká skládací postel, malý kuchyňský blok, toaleta a sprcha s teplou vodou. O napájení veškerého příslušenství (TV, kávovar, nabíjení elektroniky atd.) se stále staraly pouze baterie a solární panely.

Během vývoje vozu, který měl trvat zhruba rok, byl kladen vysoký důraz nejen na aerodynamiku, ale také na volbu materiálů a snižování hmotnosti. Solární obytňák Stella Vita nakonec váží zhruba 1,7 tuny, maximální rychlost je kolem 120 km/h.

Byla to skvělá doba, během které jsme se mnoho naučili,“ uvedl v prohlášení týmový manažer. „A co se stane se Stella Vita? Naším velkým snem je, aby se objevila společnost, která naše vize pozvedne na novou úroveň. Jestli už nás kontaktoval Elon Musk? Očekávám, že zavolá každou chvíli,“ žertoval manažer Solar Team Eindhoven Kjell Revenberg.

Diskuze (14) Další článek: V Moskevském metru se dá platit obličejem. Ochránci soukromí bijí na poplach

Témata článku: Technologie, Elektromobily, Elon Musk, Evropa, Obnovitelné zdroje, Baterie, Prototyp, Francie, Design, Akumulátory, Elektromobilita, Solární energie, Španělsko, Fotovoltaika, Renault, Automobilka, Nemoc, Solární panely, Brusel, Vůz, EindhovenPro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Sony oficiálně potvrdilo prosincové hry zdarma pro Playstation Plus

Sony oficiálně potvrdilo prosincové hry zdarma pro Playstation Plus

Leaknuté informace o chystaných titulech se nakonec ukázaly být pravdivé.

Radek Wunderlich
Hry zdarmaPlayStation Plus
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

Petr Březina
Objektivy
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate