Zařízení Trace Gas Orbiter (TGO), které se nachází na palubě sondy ExoMars, bylo schopné zaznamenat tajuplnou zelenou záři. Ve svém blogovém příspěvku na to upozornila European Space Agency (ESA).
Podle dostupných informací se jedná o tzv. airglow, což je označení pro jevy připomínající polární záře. Největší rozdíl spočívá v tom, že zatímco polární záře „se liší v prostoru a čase“, airglows jsou „homogennější“, neboť k nim dochází z jiných příčin.
Až dosud vědci pozorovali airglow na rudé planetě jen dvakrát, konkrétně v letech 2012 a 2020 – a to pouze během marsovského dne. Nyní se jim to poprvé podařilo i v noci.
Jde o důsledek procesu, při němž se vlivem slunečního záření rozdělují molekuly kyslíku. Ty jsou následně „odváty“ na odvrácenou stranu Marsu, kde je již Slunce neruší a opět se tak mohou seskupovat.
„Airglow vzniká, když se dva atomy kyslíku spojí do molekuly kyslíku“, vysvětluje ESA na svém webu.
Při tom dochází k uvolňování elektronů, které ve výšce zhruba 50 kilometrů nad povrchem planety vytvářejí dotyčnou zelenou záři. Pro úplnost dodejme, že airglows se vyskytují i tady na Zemi (viz výše uvedený tweet).