Sonda Europa Clipper vyfotila podivný snímek Marsu. Testovala klíčový přístroj pro hledání života | Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

Sonda Europa Clipper vyfotila podivný snímek Marsu. Testovala klíčový přístroj pro hledání života

  • Sonda Europa Clipper směruje k Jupiteru
  • Po příletu bude zkoumat jeho měsíc Europa, který má zřejmě podpovrchový oceán
  • Jeden z klíčových přístrojů si otestovala při průletu okolo Marsu

Loni v říjnu odstartovala z mysu Canaveral obří raketa Falcon Heavy. Na palubě nesla sondu Europa Clipper, která míří ke stejnojmennému měsíci Jupitera, kde bude studovat případné podmínky k životu.

Kosmické sondy při cestách do hlubokého vesmíru používají přitažlivou sílu okolních planet a Europa Clipper takto po sedmi měsících letu prolétla okolo Marsu. Obě tělesa dělilo pouhých 884 kilometrů, a tak si NASA před příletem do cíle mohla vyzkoušet techniku na palubě – termální obrazový snímač E-THEMIS.

Termosnímek Marsu

Přístroj s plným názvem Europa Thermal Imaging System pracoval dobrých 18 minut a pořizoval jeden záběr za sekundu. Více než tisíc fotografií dorazilo na začátku května zpět na Zemi a vědci z nich složili kompozitní tepelný snímek, který na první pohled vypadá poněkud podivně.

2.jpg
Červené oblasti představují teplotu okolo nuly a fialové okolo -125 °C

Světlé oblasti jsou relativně teplé okolo nuly a ty tmavší naopak chladnější. Nejtmavší oblastí v horní části snímku je severní polární čepička s teplotou okolo -125 °C. NASA zveřejnila i verzi v umělých barvách.

Mars posloužil k testu kamery

Cílem pozorování bylo zachytit snímky planetárního tělesa, které velmi dobře známe, a tak se ujistit, že datový soubor vypadá přesně tak, jak má.

Vědci dokonce využili jednoho z veteránu marsovského výzkumu. Sonda Mars Odyssey je ve vesmíru už 24 let a na palubě má „sesterský“ přístroj THEMIS. Pro ještě důkladnější analýzu tým Odyssey shromáždil tepelné snímky Marsu před, během a po průletu sondy Europa Clipper, aby mohl obě sady porovnat a ověřit, že je E-THEMIS správně kalibrovaný.

Cesta bude ještě dlouhá

Průlet okolo Marsu není při cestě k Jupiteru až tak velkým překvapením. Europa Clipper se ale nyní bude vracet k Zemi, okolo které prolétne v prosinci 2026. Teprve poté zamíří k Jupiteru. Po příletu v roce 2030 ji čeká na 50 průletů okolo jeho měsíce Europa. Podle vědců se pod jeho ledovou krustou nachází oceán kapalné vody.

4.jpg
Dráha sondy Europa Clipper

Přístroj E-THEMIS bude hledat teplejší místa na chladném a ledovém povrchu Europy. Může jít o oblasti, ve kterých se nachází trhliny v ledu nebo je v nich ledová krusta tenčí.

Europa Clipper u největší planety Sluneční soustavy doplní Evropskou sondu Jupiter Icy Moons Explorer alias JUICE. Na cestě je od dubna 2023 a také ji čeká pořádně trnitá vesmírná odysea. Na konci srpna prolétne okolo Venuše a příští rok v září okolo Země. K Jupiteru dorazí v létě 2031. Poté i čeká průlet okolo Europy, měsíce Callisto a nakonec se uhnízdí na oběžné dráze měsíce Ganymedes.

Zdroje a další informace: NASA

Určitě si přečtěte

Články odjinud