Sonda InSight dnes odstartovala k Marsu. K rudé planetě vezme i WALL-E

  • K Marsu odstartovala 5. května sonda InSight
  • Sonda se změří na studium nitra rudé planety
  • Na cestu k Marsu vezme i dva CubeSaty, kterým dala NASA přezdívky podle hrdinů filmu WALL-E.

Raketa Atlas V vynesla v sobotu 5. května ve 13:05 našeho času se základny Vandenberg na dráhu k Marsu novou sondu InSight. Sonda InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) se zaměří na výzkum marsovského nitra.

Statická sonda o šířce 1,5 m a hmotnosti 358 kg je podobná Phoenixu, který přistál na Marsu v roce 2008 nedaleko severního pólu.

Po přistání roztáhne InSight svá „křídla“. Solární panely zvětší šířku sondy na 6 metrů. Mechanické rameno následně vysadí na povrch dva klíčové vědecké přístroje. Na povrchu rudé planety má sonda pracovat nejméně dva pozemské roky.

6 minut hrůzy

Pokud půjde vše dobře, dosedne InSight na Mars 26. listopadu letošního roku v oblasti Elysium Planitia asi 600 km od kráteru Gusev, v němž pracuje vozítko Curiosity.

Přistávací manévr potrvá 6 minut a s ohledem na zpoždění signálu mezi Marsem a Zemí je plně automatický. Sonda vstoupí do atmosféry ve výšce 128 km nad povrchem. Rychlost vstupu do atmosféry bude vyšší než u Phoenixu (6,3 km/s ve srovnání s 5,6 km/s).

Přestože má Mars řidší atmosféru než Země, bude muset InSight použít tepelný štít. Průlet atmosférou se postará o první a citelné zpomalení. Poté přijde ke slovu velký přistávací padák a dojde k odhození tepelného štítu. Měkké dosednutí zajistí 12 přistávacích motorů.

Dvouletý odklad

InSight se k rudé planetě vydává po dvouletém odkladu způsobeném netěsností jednoho z klíčových věděckých přístrojů.

Vědci by sice problém vyřešili dříve, ale k Marsu se nedá rozumným způsobem létat v jakékoliv části roku. Je nutné počkat na tzv. startovací okno, kdy je postavení obou planet nejvýhodnější. Aktuální startovací okno trvá do 8. června. Další se otevře v létě 2020.

Vědecké vybavení

Na palubě jsou dva hlavní vědecké přístroje:

SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) je seismometr pro měření marsotřesení. Jeho cílem je porozumět historii a struktuře planety. Přístroj disponuje 6 senzory. Kromě „vlastních“ otřesů Marsu zaznamená i dopady meteoritů.

Na palubě má i soupravu senzorů pro měření větru, tlaku, teploty a magnetického pole, která pomáhá jemně vyladit měření seismometru. Povrchové vibrace mohou způsobit i atmosférické jevy jako jsou prachové bouře nebo turbulence v atmosféře. Pokud jste viděli nebo četli Marťana, tak věřte, že až tak silné bouře na povrchu Marsu rozhodně nejsou.

Přístroj SEIS postavila Francouzská kosmická agentura (CNES) za podpory dalších vědeckých ústavů z Francie, Německa, Švýcarska a USA. Právě netěsnost tohoto přístroje způsobila dvouletý odklad startu.

HP3 (Heat Flow and Physical Properties Packag) je speciální sondou, která pronikne až 5 metrů pod marsovský povrch a bude měřit tepelný tok.

Hlavním úkolem je zjistit, jak velké množství tepla pochází z jádra Marsu a prozkoumat termální historii planety. K vrtání bude využit „krtek“ o průměru 2,7 a délce 40 cm. Bude trvat 30 až 40 dní, než se dostane do hloubky 5 metrů. Přístroj dodalo Německé středisko pro letectví a kosmonautiku.

Na palubě sondy jsou samozřejmě i další experimenty. Přístroj RISE bude prostřednictvím rádiové komunikace se Zemí velmi přesně měřit rotaci planety, což vědcům pomůže upřesnit velikost jádra Marsu.

Sonda nese i dvě kamery (IDC, ICC), které vycházejí z kamer na roverech Spirit, Opportunity a Curiosity. Jedna z kamer bude umístěna na mechanickém rameni (IDA) o délce 2,4 m. Na sondě Phoenix sloužilo rameno k odběrů a následné analýze vzorků. Úkoly sondy InSight jsou ale jiné a rameno poslouží jen k umístění přístrojů SEIS a HP3 na povrch planety.

Menší sadu experimentů dodalo i španělské Centrum pro Astrobiologii. Přístroj TWINS bude zkoumat počasí v okolí místa přistání.

Nový pohled na strukturu planety

Jedním z hlavních přínosů sondy InSight bude upřesnění vnitřní struktury Marsu. Sonda určí mimo jiné velikost, složení a fyzický stav jádra.

  • Rozměry jádra: v současné době se předpokládá, že Mars má jádro o velikosti 1700 ± 300 km. Data ze sondy upřesní odhad na ± 200 km.
  • Hustota jádra: podle současných poznatků je 6400 ± 1000 kg/m3, sonda upřesní hustotu na 450 kg/m3.
  • Kůra: má tloušťku 65 ± 35 km. InSight má dodat nový údaj s přesností ± 10 km.

Na cestu vezme i dva CubeSaty

Společně se sondou InSight odstartují k Marsu i dva CubeSaty, což jsou standardně družice ve tvaru krychle o hraně 10 cm (krychlí může být i více). K Marsu poletí dva CubeSaty s názvem Mars Cube One (MarCO).

Úkolem MarCO je přenos dat v průběhu přistání sondy InSight na Marsu. NASA se samozřejmě nebude spoléhat, že CubeSaty přežijí náročnou cestu a budou fungovat optimálně. Jedná se pouze o experiment a NASA má záložní řešení.

Obě družice nebo spíše malé sondy nesou označení MarCO-A a MarCO-B. V NASA jim dali neformální přezdívky WALL-E a EVE podle dvou zamilovaných hrdinů ze slavného filmu.

Robot WALL-E v jedné ze scén použil k pohybu v kosmickém prostoru hasicí přístroj. CubeSaty MarCO využívají k pohybu oxid uhličitý, který najdeme v hasicích přístrojích.

Diskuze (6) Další článek: Výkon loňského procesoru Ryzen 7 1800X během roku citelně povyrostl. Díky optimalizacím

Témata článku: Technologie, Vesmír, Technika, Výzkum, NASA, USA, Astronomie, Německo, Francie, Mars, IDC, Meteorit, InSight, Cubesaty, Rudá planeta, Záložní řešení, Kúra, Fyzický stav, Velké množství, Oxid uhličitý, Současná doba, Twins, Hlavní úkol, Přistávací manévr, Náročná cesta24 GB dat za 1400 Kč? Takovou nabídku umí vymyslet jen operátoři v Česku...
Jan Láska
Předražené službyPředplacené kartyT-Mobile
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2