Sonda InSight po 2,5 letech na Marsu pomalu přestává fungovat. Důvodem je prach

Na solárních panelech robotické sondy InSight se hromadí prach. V důsledku toho se drasticky snižuje množství energie, které mohou vyrábět.

InSight zkoumá rudou planetu již více než 2,5 let a její mise byla nedávno prodloužena až do konce příštího roku. Podle serveru SpaceNews ale tak dlouho nejspíš nevydrží.

Zatímco bezprostředně po přistání sonda za jeden sol (marsovský den) vygenerovala téměř 5000 watthodin, nyní je to pouze 700 watthodin.

Tým původně doufal, že část prachu eliminuje vítr, nicméně v tomto ohledu se bohužel poněkud přepočítal.  Navíc je tu i skutečnost, že Mars se již brzy ocitne v takovém bodě své oběžné dráhy, který je nejvíc vzdálený od Slunce.

Některé přístroje InSightu – například ty, které shromažďují data o počasí či magnetickém poli – tak již byly deaktivovány. „Na měsíc či dva možná budeme muset vypnout i seismometr,“ poznamenal hlavní výzkumník mise Bruce Banerdt.

Banerdt rovněž uvedl, že pokud se později situace s nedostatkem energie nezlepší, sonda pravděpodobně doslouží někdy kolem dubna 2022.

Diskuze (6) Další článek: Čínští astronauti úspěšně dorazili na hlavní modul budoucí vesmírné stanice. Podívejte se na nové video

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,