NASA | Mars | InSight

Sonda InSight zatím úspěšná z poloviny: SEIS zaznamenal marsotřesení, krtek narazil

  • Přístroj SEIS sondy InSight zaznamenal první marsotřesení
  • Druhý z hlavních přístrojů, který má měřit tepelný tok, má zatím problémy
  • Odborníci analyzují jejich možné příčiny

Krátce před Vánocemi vyložila mechanická ruka sondy InSight na povrch Marsu velmi citlivý seismometr SEIS. Později dostal ještě pěkný bílý kryt, který má omezit negativní vlivy větru na měření seismické činnosti.

Francouzské Národní centrum kosmického výzkumu se pochlubilo, že SEIS dne 6. dubna (128. sol – den na Marsu) zaznamenal první otřesy, které s největší pravděpodobností pocházejí z nitra planety. Podobají se otřesům, které zaznamenaly na Měsíci seismometry programu Apollo.

Na videu jsou signály ze seismometru SEIS, za které může vítr, pravděpodobná seismická činnost planety a pohyb mechanického ramene sondy.

Seismického původu mohou být také další tři signály, zaznamenané 14. března (sol 105), 10. dubna (sol 132) a 11. dubna (sol 133). Nejméně dva z nich zřejmě nebudou způsobeny větrem nebo jinými rušivými vlivy, ale jsou ještě mnohem slabší než signál ze solu 128.

Měření seismické činnosti Marsu je důležité pro lepší pochopení jeho vnitřní stavby. Seismické vlny se šíří různě rychle podle toho, čím procházejí. Vědci mohou jen doufat ve více ještě silnějších otřesů, protože SEIS je na Marsu sám, takže je pro něj složitější určit směr, odkud otřes přišel.

Seismometr má mít na palubě také evropská pojízdná laboratoř Rosalind Franklin (ExoMars). Přistání je naplánováno na rok 2021 a bylo by samozřejmě skvělé, pokud by se obě mise časově protnuly. Primární mise sondy InSight by však měla skončit na konci příštího roku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Solární panely začínají být zaprášené. Vlevo je snímek ze solu 10, vpravo ze solu 133. Soly jsou dny na Marsu. Počítají se od přistání sondy. 

Krtek zatím nebuší

Druhý hlavní přístroj (HP3) na sondě InSigt zatím bohužel nepracuje a v nejbližší době ani nezačne. Sonda HP3 pro měření tepelného toku se měla dostat do hloubky až 5 metrů. 

Krtek začal bušit do povrchu planety na přelomu února a března a zatím se dostal jen do hloubky 30 cm. Vědci z německého DLR a NASA nyní analyzují možné příčiny.

Spíše nepravděpodobnou variantou je, že se krtek zasekl. Druhá možnost je asi nasnadě: krtek narazil na skálu. Její velikost musí být minimálně 10 cm, protože jinak by ji krtek odsunul nebo prošel okolo ní.

Poslední možností je soudržnost marsovského písku. Představte si, že strčíte prst do mouky a do cukru. Co se stane, když prst vytáhnete? V cukru díra hned zase zmizí, v mouce zůstane. Pokud je vrstva marsovského písku v místě přistání podobná mouce, může to příklepy krtka pořádně zkomplikovat.

Kamera sondy ukázala, že po testovacím příklepu se celá struktura krtka na povrchu pohnula. To je důležitá informace.

Druhým pomocníkem je zmíněný seismometr SEIS. Při příklepu kladívka krtka se dá uvnitř něj do pohybu motor i pružiny, což vede k velkému a dvěma malým rázům.

SEIS by měl dokázat minimálně první dva rázy zaznamenat. Pokud se například krtek odrazí a zatlouká se proti překážce, bude rozdíl mezi rázy asi 50 milisekund. Když se bude pohybovat pomalu vpřed, bude to dvojnásobek. Podle posledních zpráv změřil SEIS interval asi 70 až 80 milisekund. Vědci situaci dále analyzují.

Váš názor Další článek: Návrat do devadesátek: rozhovor s šéfredaktory, kteří pamatují začátky Computeru #Computer25

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Mars, Apollo, InSight, SEIS, Krtek, Příklep, DLR, Otřes, Sol, Možná příčina


Určitě si přečtěte

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 80

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

** USA platí Rusku stamiliony dolarů za dopravu astronautů na ISS ** Dopravu amerických astronautů mají nyní převzít soukromé lodě ** Rusko je vytlačováno ze hry, mohou ho spasit vesmírní turisté

Petr Kubala | 72

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 57